Reklama

Niedziela Wrocławska

"Historia jednej zbrodni"

W ramach Wrocławskich Dni z Rodziną Ulmów w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się projekcja filmu „Historia jednej zbrodni” Mariusza Pilisa. Pokaz zorganizował wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

2023-09-18 21:21

Marzena Cyfert

Panel dyskusyjny po projekcji filmu

Panel dyskusyjny po projekcji filmu

– 10 września miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, beatyfikacja rodziny Ulmów. Pierwszy raz w historii w grono beatyfikowanych została włączona cała rodzina: Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Wydawałoby się, że rodzina Ulmów była zwykłą polską rodziną, rodziną której przyszło żyć w okrutnych czasach wojny i okupacji. Jednak Wiktoria i Józef Ulmowie nie byli bierni wobec tej trudnej historii, byli jej czynnymi uczestnikami, dostrzegali ludzi, którym należało pomóc, stali po stronie dobra i tym dobrem otaczali innych. Pomimo tego, że było im ciężko, pod swój dach przyjęli Żydów, za co zostali zamordowani. Stracili życie, ratując innych. IPN włącza się bardzo mocno w wydarzenia dotyczące beatyfikacji. Zapraszam dzisiaj Państwa do obejrzenia filmu „Historia jednej zbrodni”; zbrodni, której dokonano 24 marca 1944 r. - mówiła w słowie powitania Joanna Demków, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Film dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiadający historię rodziny Ulmów to świetnie zrealizowany wieloaspektowy dokument, trzymający uwagę widzów. Ukazuje on również nieznane elementy z historii rodziny Ulmów i podejmuje temat zakłamywania historii.

Pokazowi towarzyszyła rozmowa z twórcą scenariusza i reżyserem Mariuszem Pilisem oraz historykami dr. Marcinem Chorązkim (Oddział IPN w Krakowie/Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej) i dr. Wojciechem Hanusem (Oddział IPN w Rzeszowie). Rozmowę poprowadził dr Michał Siekierka (Oddział IPN we Wrocławiu). Dyskusja dotyczyła m.in. relacji w społeczności wiejskiej Markowej i okolic, w szczególności relacji polsko-żydowskich; dalszych losów żandarmów biorących udział w zbrodni i tego, jak ta zbrodnia przełożyła się na ukrywanie Żydów w Markowej. Poruszona została również kwestia zakłamywania historii.

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież szkolna, min. ze Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi, jakie jest główne przesłanie produkcji Agnieszki Holland

2023-09-23 21:14

[ TEMATY ]

film

screen/Tomasz Samołyk

Strażnicy zostali w tym filmie naznaczeni. Znam osobę, której bliski czlonek rodziny był wtedy tam na granicy jako mundurowy i uwierzcie, że ostatnie co chciał to chciał gnoić ludzi, poniżać ich, dobrze się tam bawić.... a raczej działał w ekstremalnie trudnych warunkach widząc ludzką biedę i agresję Białorusinów - mówi Tomasz Samołyk.

Co naprawdę jest w filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland? Jakie jest jego główne przesłanie? Jak przedstawiono w nim strażników? Co działo się na granicy w 2021 roku?

CZYTAJ DALEJ

Bp Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej

2023-09-22 14:06

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Diecezja Sosnowiec

Bp Grzegorz Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej w nawiązaniu do opisanych przez media gorszących wydarzeń w Dąbrowie Górniczej.

Wyraził uznanie dla pracy księży i solidarność z wszystkimi kapłanami, którzy godnie wykonują swoją posługę. Zwrócił się do nich z prośbą o odprawienie nabożeństw ekspiacyjnych w duchu pokuty za zło, które się dokonało. „Pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego.

CZYTAJ DALEJ

Mecenas Zorski o wyroku TSUE: kolejny krok ku przyspieszeniu tzw. "spraw frankowych"

2023-09-25 10:02

[ TEMATY ]

bank

Adobe Stock

Wyrok TSUE to kolejny krok ku uproszczeniu tzw. "spraw frankowych" - ocenił mecenas Andrzej Zorski, komentując dla PAP rozstrzygnięcie trybunału. Dla osób walczących w sądach oznacza to częściowe przyspieszenie spraw - dodał.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że na podstawie przekazanych przez bank informacji konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej w razie znacznej deprecjacji waluty, w której uzyskuje dochody, względem waluty rozliczeniowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję