Reklama

Kościół

Rzym: abp Gänswein na obradach Kręgu Ratzingera

Były sekretarz osobisty Benedykta XVI, abp Georg Gänswein wziął udział w obradach Kręg Uczniów Ratzingera i Nowego Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera / Papieża Benedykta XVI. Jego członkowie zebrali się 23 września w Rzymie na sympozjum teologicznym pod hasłem „Być współpracownikami prawdy: Niosąc bogate dziedzictwo papieża Benedykta XVI w przyszłość” w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w pobliżu bazyliki świętego Piotra. Prelegentami byli także prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch, opat Maximilian Heim OCist (Heiligenkreuz), ks. Markus Graulich, ks. Sven Leo Conrad FSSP i profesor Ralph Weimann.

[ TEMATY ]

abp Gänswein

©Grzegorz Gałązka

Abp Georg Gänswein

Abp Georg Gänswein

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po krótkim wprowadzeniu profesora Christopha Ohly'ego (Kolońska Wyższa Szkoła Teologii Katolickiej), kardynał Kurt Koch mówił o głównych cechach myślenia teologicznego Josepha Ratzingera. Następnie profesor Ralph Weimann zagłębił się w myśli Ratzingera na temat objawienia i wiary w przemawiającego Boga. Ojciec Sven Leo Conrad FSSP z Wigratzbad podkreślił znaczenie liturgii, natomiast opat Heiligenkreuz, Maximilian Heim OCist, mówił o „wspólnocie wiary”. Z kolei ksiądz prałat Markus Graulich podkreślił znaczenie wiary chrześcijańskiej dla społeczeństwa.

Na zakończenie sympozjum profesor Stefanos Athanasiou z Berna moderował dyskusję z arcybiskupem Georgiem Gänsweinem, byłym sekretarzem osobistym papieża Benedykta. Były prefekt Domu Papieskiego wspominał dni bezpośrednio po śmierci Benedykta XVI, porównując te obrazy do filmu. Wspomniał tłumy ludzi najpierw w klasztorze Mater Ecclesiae, a następnie w bazylice świętego Piotra modlących się przed ciałem, a następnie na pogrzebie. „Było więcej ludzi, niż można się było spodziewać” - zauważył abp Gänswein, wskazując na to, jak Joseph Ratzinger potrafił zjednać sobie ludzi swoją dobrocią i intelektem. „Jego odpowiedź była jasna nawet wtedy, gdy pytanie nie było jasne” - powiedział, podkreślając dar jasności, który zawsze charakteryzował działalność akademicką i duszpasterską papieża-teologa.

Poproszony przez Athanasiou, były sekretarz Benedykta XVI mówił o wpływie, jaki Joseph Ratzinger wywarł na jego życie. Przyznał, że obecne czasy dla Kościoła są „trudne”, ale pochwalił drogę wskazaną przez Benedykta XVI, a mianowicie ponowne postawienie w centrum kwestii Boga.

W trakcie swojego przemówienia w Augustinianum abp Gänswein przypomniał, że Benedykt XVI w 2012 roku wybrał kardynała Kocha na opiekuna nowego kręgu studentów, Neuer Schülerkreis, i że to coroczne spotkanie, którego korzenie sięgają 1977 roku, było kontynuowane z biegiem czasu, także podczas pontyfikatu, a obecnie będzie kontynuowane również po śmierci jego założyciela.

Reklama

Abp Gänswein odprawił także wraz kardynałem Kochem i innymi księżmi z kręgu studentów Ratzingera Mszę św. w Grotach Watykańskich i modlił się tam przy grobie Benedykta XVI.

Z chwilą mianowania ich profesora w 1977 r. arcybiskupem Monachium, a w 4 lata później przeniesienia go do pracy w Kurii Rzymskiej, grupa spotykała się raz w roku. Od 2005 r., gdy kard. Ratzinger został wybrany papieżem, Krąg zbierał się w Castel Gandolfo.

Spotkania te odbywają się zawsze za zamkniętymi drzwiami. Jest to swoisty powrót do czasów, gdy Benedykt XVI prowadził dyskusje w kręgu akademickim, omawiał tematy naukowe, odpowiadał na pytania i sam je zadawał.

Od 2009 r. Krąg poszerzył się o młodych teologów, głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowymi warunkami przyjęcia do tego grona jest studiowanie teologii prof. Josepha Ratzingera i znajomość języka niemieckiego.

Członkami Kręgu Uczniów Ratzingera są głównie profesorowie uniwersyteccy (aktywni zawodowo i emeryci).

2023-09-25 11:19

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Abp Gänswein zamieszka w seminarium

[ TEMATY ]

abp Gänswein

Grzegorz Gałązka

Były sekretarz osobisty Benedykta XVI, abp Georg Gänswein zamieszka w seminarium duchownym swej rodzimej archidiecezji we Fryburgu Bryzgowijskim i będzie się utrzymywał z wypłacanej przez archidiecezję pensji – donosi niemiecka prasa. Jak wiadomo papież Franciszek nakazał jemu opuszczenie Watykanu i powrót do rodzimej diecezji do 1 lipca b.r.

Jak zaznaczono, archidiecezja wypłacała jemu dotychczas honorarium z tytułu przynależności jako kanonik do kapituły katedralnej i będzie czyniła to nadal, zapewniając mu odpowiednie środki do życia. Jak zdradziła agencja KNA, abp Gänswein nie planował przeprowadzki i niedawno zlecił remont i wyposażenie mieszkania watykańskiego, płacąc znaczną sumę z własnej kieszeni, której Watykan prawdopodobnie mu nie zwróci. Jeszcze nie wiadomo, jakie obowiązki powierzy jemu archidiecezja fryburska: czy będą to zadania wykładowcy, czy też duszpasterskie. Prasa nie ukrywa także, iż abp Gänswein nie jest witany z otwartymi ramionami przez zwolenników radykalnych zmian w dyscyplinie i nauczaniu proponowanych przez niemiecką drogę synodalną.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

2023-11-29 19:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach, któremu towarzyszą trudności oddechowe; bierze antybiotyk i nie ma gorączki - poinformowało w środę wieczorem watykańskie biuro prasowe. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan zaznaczył też, że stan prawie 87-letniego papieża jest stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Symboliczna góra objawień z niebieskim krzyżem w Częstochowie

29 listopada w parafii św. Józefa Rzemieślnika abp Wacław Depo poświęcił figurę Matki Bożej Medjugorskiej oraz niebieski krzyż na skałach, przypominające miejsce objawień w Medjugorje.

– Chcemy, by Maryja chroniła każdego z nas, kiedy zagraża nam zło, które atakuje Kościół i samego Boga – powiedział ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję