Reklama

Kościół

Warszawa: 70. rocznica aresztowania kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka w muzeum na Rakowieckiej

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, zaprasza do udziału w obchodach 70. rocznicy aresztowania kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka. Z tej okazji w poniedziałek 25 września br. w świetlicy Muzeum zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia z okazji 70. rocznicy aresztowania kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka odbędzie się dzisiaj (w poniedziałek) o godz. 19:00, w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie na ul. Rakowieckiej 37. Dzień później, we wtorek 26 września o godzinie 14:00, także w świetlicy, rozpocznie się konferencja naukowa pt. "Niezłomni liderzy Kościoła w czasach komunizmu. Wokół postaci kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka".

Konferencja ma na celu przybliżenie epizodów związanych z procesami i aresztowaniami księży Kościoła katolickiego na rozkaz władz komunistycznych. Jak podkreślają organizatorzy, zaprezentowane zostanie ich bohaterstwo, męczeństwo i wiara. Konferencja podzielona została na trzy bloki. Pierwsze dwa to referaty specjalistów zajmujących się tą tematyką, trzeci będzie dyskusją panelową naukowców badających walkę komunistów z Kościołem katolickim jako wrogiem ideologicznym. Informacje o innych Mszach św. i modlitewnych inicjatywach dostępne są na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Muzeum.

Na oba wydarzenia wstęp jest wolny. Warto przy okazji zwiedzić byłą katownię UB, gdzie zobaczyć można cele, w których więziono i torturowano narodowych bohaterów, pamiątki po nich, ich wizerunki, namacalne ślady ich obecności.

Podziel się cytatem

Reklama

- Osobom, które jeszcze tu nie były, mówię, że wizytę tutaj można przyrównać do wizyty w dawnym obozie Auschwitz. To wstrząsające i głębokie przeżycie skali męczeństwa jakie ponosili polscy patrioci czasów stalinowskich i późniejszych. Wychodzący często przyznają, że do tej pory nie zdawali sobie sprawy, że tak bolesne miejsce istnieje na mapie Warszawy. Dodatkowo zwiedzający mogą osobiście przejść więziennymi korytarzami, wejść do cel, podziemi czy przejść dziedzińcem więziennym. Wstęp jest wolny, a zasady odwiedzin dostępne są na naszej stronie internetowej. Nie sposób opisać jest całość doświadczenia tego miejsca, dlatego serdecznie zapraszamy do przybycia. Nasi przewodnicy w sposób niezwykle opisowy i wrażliwy przedstawiają historię, ale i sylwetki osób tutaj więzionych – powiedział KAI ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum.

Reklama

Co miesiąc, w drugą niedzielę miesiąca, na Rakowieckiej odbywają się Msze św. w intencji osób, które na Rakowieckiej były więzione i zamordowane. Po każdym nabożeństwie jest zawsze możliwość zwiedzania.

- Musimy pamiętać, że stalinowscy więźniowie polityczni byli pozbawiani możliwości przeżywania praktyk religijnych, a dziś sprawujemy Mszę św. pośrodku tego najstraszniejszego miejsca – Pawilonu X. To znak zwycięstwa dobra i prawdy nad zbrodnią komunizmu - podkreśla kapelan tego miejsca.

Dodał, że w tym właśnie Pawilonie X, w centralnym miejscu wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przekazany przez Ojców Paulinów na ręce p. Jacka Pawłowicza, ówczesnego dyrektora Muzeum. - W mrocznym gmachu ta delikatnie podświetlona jasnogórska ikona jest znakiem matczynej opieki Maryi i naszego zawierzenia. Zwiedzający z tego miejsca mogą także wziąć dla siebie w prezencie poświęcony różaniec. To taki nasz apel o modlitwę w intencji ofiar oraz powstającego muzeum – wyjaśnia duchowny.

Reklama

W Muzeum odprawiane są także nabożeństwa okazjonalne m.in. w rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co miesiąc, każdego 26 dnia miesiąca, odbywają się także modlitwy w intencji rychłej beatyfikacji abp. Antoniego Baraniaka, której przewodniczy ks. Jarek Wąsowicz, salezjanin.

– Jest to nasza nadzieja i gorące pragnienie, aby abp Antoni Baraniak został jak najszybciej błogosławionym i mógł być dla nas wyjątkowym patronem. Pamiętajmy, że to właśnie on – dosłownie i w przenośni – dźwigał na swoich plecach ciężar odpowiedzialności za Kościół w Polsce. Komuniści chcieli poprzez uwięzienie, poniżanie i brutalne przesłuchania (a było ich 145) wymusić na bp. Baraniaku zeznania obciążające Prymasa bł. Stefana Wyszyńskiego. W naszym Muzeum znajduje się wystawa poświęcona tej szczególnej postaci – zaakcentował ks. Trzaska.

Niezwykłym doświadczeniem jest także Mokotowska Droga Krzyżowa, którą kapłani odprawiają przechodząc przez teren całego dawnego więzienia. Rozważania, przeplatane są wspomnieniami więźniów i ich rodzin. Organizowane są również zaduszki „Za tych, którzy nie mają grobu…”, modlitwę różańcową i inne formy spotkań modlitewnych.

- Myślę, że Rakowiecka, jest takim miejscem, w którym nie tylko buduje się pamięć o bohaterach, ale i środowisko wokół samego muzeum. Cieszy mnie, że życie modlitewne jest naprawdę mocnym i stałym elementem życia tej instytucji; sprawujemy tam regularnie Eucharystie i nabożeństwa, każdej ważnej rocznicy, każdej uroczystości państwowej towarzyszy modlitwa. Kierownictwo muzeum nigdy nie wstydziło się przywiązania do wiary, traktując ją jako element naszej narodowej tożsamości. Zresztą jest to również zgodne z tym, co wyznawali więźniowie polityczni osadzeni, torturowani i mordowani na Rakowieckiej – podsumował kapelan Rakowieckiej.

Reklama

***

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL to muzeum historyczne powstające w Warszawie, gromadzące pamiątki związane z historią żołnierzy wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL. Mieści się na ul. Rakowieckiej 37, w budynkach zbudowanego na początku XX wieku więzienia mokotowskiego, wówczas jednego z najcięższych na terenie całego zaboru rosyjskiego. W nieludzkich warunkach więziono tam, przesłuchiwano, a w końcu zamordowano zastępcę Komendanta Głównego AK, generała Augusta Fieldorfa „Nila”. Taki sam los spotkał legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego, mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, abp. Antoniego Baraniaka członków Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z płk. Łukaszem Cieplińskim ps. Pług oraz wielu innych polskich bohaterów.

2023-09-25 12:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Markowski: prymas Wyszyński to człowiek wiary i modlitwy

- Bł. kard. Wyszyński jest przykładem człowieka wielkiej wiary i modlitwy. Nie ma większej mocy jak moc modlitwy. To modlitwa jest w stanie czynić ten świat lepszym – mówił bp Rafał Markowski, który w sanktuarium maryjnym w Golinie przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przypomniał, że 12 listopada 1948 r. papież Pius XII po śmierci prymasa Augusta Hlonda ogłosił nowego metropolitę warszawskiego i gnieźnieńskiego, nowego prymasa Polski, którym został biskup lubelski abp Stefan Wyszyński.

CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Adwentowy: Bóg jest wierny swoim obietnicom!

2023-11-29 00:01

[ TEMATY ]

adwent

Maryja

#NiezbędnikAdwentowy

#NiezbędnikAdwentowy2023

commons.wikimedia.org

Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato, Madonna z Dzieciątkiem i aniołami, fragment obrazu

Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato, Madonna z Dzieciątkiem i aniołami, fragment obrazu

Bóg okazuje się wierny w historii człowieka tuż obok Ciebie!

Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym*. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.

CZYTAJ DALEJ

Papież do księży z Polski: Pracujcie mocno, nie zaniedbujcie modlitwy

2023-11-29 15:30

[ TEMATY ]

Franciszek

księża

Grzegorz Gałązka

„Pracujcie, pracujcie mocno, ale nie zaniedbujcie modlitwy. Proszę was o to. Nie rezygnujcie z pobożności Maryjnej. Bo jeśli ty zaniedbasz modlitwę, to po jakimś czasie będziesz pusty wewnętrznie. I nie wyzbywajcie się radości” - powiedział dziś Franciszek do księży przebywających w Rzymie na Rekolekcjach Asystentów KSM. „Słowa Papieża są do wszystkich duszpasterzy młodzieży” - zaznaczył obecny w Rzymie bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

„Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za to, że skierował do nas swe przesłanie. To jest dla kapłanów umocnienie w na drodze rozwoju wiary i służby młodym, także tym, którzy poszukują Boga. Wyjeżdżamy umocnieni ze spotkania z Piotrem naszych czasów” - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News bp Grzegorz Suchodolski, który towarzyszy księżom wraz z bp. Adamem Babem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję