Reklama

Aktualności

Młodzi zebrani w Marsylii: słowa papieża są dla nas dużym wsparciem

Słowa papieża są dla nas, młodych, dużym wsparciem – mówi Włoszka, która uczestniczyła w Spotkaniach Śródziemnomorskich w Marsylii. Jak wskazuje, podczas obrad młodych jako ważne wyłoniły się m.in. tematy pokoju, sytuacji ekonomicznej i perspektyw na rozwój. Te same, które potem podjął Franciszek w swym przemówieniu kończącym przedwczoraj wspomniane wydarzenie.

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestniczka Spotkań Śródziemnomorskich podkreśliła, że młodzi pragną, aby ich głos został uwzględniony: „Jako przedstawiciele Śródziemnomorskiej Rady Młodzieży zwróciliśmy się do organów i regionów śródziemnomorskich, aby przedstawić naszą perspektywę kryzysów, które mają wpływ na region, np. migracji, zmian klimatycznych. W ramach wydarzenia wzięliśmy m.in. udział w spotkaniu z prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, która opowiedziała nam także o zaangażowaniu młodych ludzi w tym regionie. Chcielibyśmy, aby nasza perspektywa była coraz bardziej uwzględniana w opracowywaniu polityk dotyczących młodych ludzi w całym regionie Morza Śródziemnego, zarówno na północy, jak i na południu. Jest dla nas szczególnie ważna kwestia zmiany klimatycznej, sytuacja ekonomiczna i związana z tym sprawa pracy. Szczególnie ważny jest pokój, dlatego słowa papieża stanowią szczególne wsparcie dla nas”.

Z kolei arcybiskup marokańskiego Tangeru, Emilio Rocha Grande, zaznaczył, że Spotkania Śródziemnomorskie i wizyta papieska koncertowały uwagę na szukaniu większej komunii oraz dróg pokoju. Wciąż jest bowiem tak wiele cierpienia i przemocy w naszym regionie – zaznaczył hierarcha.

Podziel się cytatem

„Maroko, kraj, w którym posługuję, jest w tym momencie w trudnej sytuacji z powodu trzęsienia ziemi w pobliżu Marrakeszu, ale na tle innych w basenie Morza Śródziemnego jest krajem dość stabilnym na poziomie politycznym, społecznym, gospodarczym. Choć trzeba dodać, że są miejsca cierpienia. W ramach Spotkań Śródziemnomorskich mogliśmy usłyszeć biskupów z Syrii, Libanu, Iraku, gdzie mierzą się z poważnymi trudnościami. Są one owocem wojny oraz nieufności między społecznościami, w tym też wspólnotami religijnymi. To, co tam się niedawno wydarzyło, do dzisiaj nie jest łatwe w przeżywaniu. Staraliśmy się zrozumieć, jak lepiej pomóc młodym, jak ich kształtować, także jak odnieść się do kwestii migracyjnej. Ona dotyczy krajów od północnej Afryki i Bliskiego Wschodu po Europę. Jak więc pomóc tym, którzy chcą wyjechać, bo jeśli chcą, to mogą opuścić swój kraj. Papież Franciszek apeluje, aby ludzie mogli swobodnie wyjechać, jak i pozostać. Jak więc pomóc im wyjechać z godnością, ale przede wszystkim, jak pomóc im pozostać w swoich krajach, ponieważ tak wielu wyjeżdża z konieczności, z powodu głodu, wojny lub prześladowań” – powiedział hierarcha.

2023-09-25 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Kościół zawsze powinien zaskakiwać ludzi

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół Chrystusowy jest powołany do tego, aby zawsze był w stanie zaskakiwać wszystkich, głosząc im, że Jezus zwyciężył śmierć. Pod tym względem pozostaje on w nurcie Pięćdziesiątnicy, która również była wielką niespodzianką, gdyż po śmierci Chrystusa nikt już niczego nie oczekiwał. Przypomniał o tym Franciszek w rozważaniach przed południową modlitwą Regina Caeli 8 czerwca w Watykanie. Po odmówieniu jej i udzieleniu zebranym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego papież wspomniał o zaplanowanej na dzisiejszy wieczór również w Watykanie modlitwie przywódców Izraela i Palestyny w intencji pokoju w Ziemi Świętej i poprosił o duchowe wsparcie tego wydarzenia.

Zesłanie Ducha Świętego na apostołów w Wieczerniku, o którym wspominają dzisiejsze czytania mszalne, miało zasadnicze znaczenie dla narodzin i rozwoju Kościoła Chrystusowego - przypomniał Ojciec Święty. Podkreślił, że kluczowym elementem dnia Pięćdziesiątnicy było zaskoczenie, gdy przygnębieni uczniowie niczego już nie oczekiwali, czuli się pokonani i osieroceni przez swego Mistrza. Gdy jednak zjawił się Duch Święty w postaci języków ognia, wszystko się zmieniło: znikł strach, pojawiła się odwaga, uczniowie zaczęli mówić różnymi językami, wszystko się odrodziło i zmieniło.

CZYTAJ DALEJ

Il Messaggero: pulmonolog uważa, że niebawem papież powróci do zdrowia

2023-11-29 14:14

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

„Antybiotyki, kortyzon i aerozole oprócz niezbędnego odpoczynku. Papież będzie musiał uzbroić się w cierpliwość, a udanie się do Cop28 w Dubaju, przy tak wielu godzinach lotu i tak dużym stresem, nie było wcale rozsądne. Lekarze, którzy go leczyli, mieli rację, radząc mu, aby pozostał w Domu Świętej Marty” - uważa doświadczony pulmonolog, profesor Nicola Dardes, cytowany przez rzymski dziennik Il Messaggero.

W oparciu o dostępne informacje dostarczone przez Watykan uważa, że sytuacja zdrowotna Ojca Świętego nie jest dramatyczna. „Cierpi na bakteryjne lub wirusowe zapalenie, które jest dość powszechne, zwłaszcza w tym wieku. Leczenie antybiotykami jest konieczne” - uważa prof. Dardes.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

2023-11-29 19:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach, któremu towarzyszą trudności oddechowe; bierze antybiotyk i nie ma gorączki - poinformowało w środę wieczorem watykańskie biuro prasowe. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan zaznaczył też, że stan prawie 87-letniego papieża jest stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję