Reklama

Kościół

Simchat Tora – święto wzięcia Słowa Boga w ramiona

Simchat Tora jest okazją na zbliżenie się do Tory i wzięcie jej w ramiona. Dla wielu to święto jest najważniejszym wydarzeniem roku. Tora żyje nie tylko w naszych głowach, ale również w naszych sercach, w tym jak się do niej odnosimy, jak się nią dzielimy, jak urzeczywistniamy ją w świecie – podkreśla dr Faydra Shapiro, wyjaśniając w komentarzu dla Centrum Heschela KUL czym jest rozpoczynające się dziś wieczorem żydowskie święto Radości Tory - Simchat Tora.

[ TEMATY ]

KUL

mat. prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Judaizmie podobnie jak w Kościele katolickim obowiązuje kalendarz cotygodniowych czytań biblijnych. Chronologicznie, fragment po fragmencie, w ciągu roku czytane jest pięć pierwszych ksiąg Biblii – Pięcioksiąg. Właśnie zakończeniu i ponownemu rozpoczęciu cyklu czytań poświęcone jest Simchat Tora.

„Nasza relacja z Torą nigdy się nie kończy, nigdy nie jest kompletna, nigdy nie jest czymś, co możemy po prostu odhaczyć. W tym roku rozpoczynamy czytanie Księgi Rodzaju jako inni ludzie niż w zeszłym roku. Mądrość, piękno i prawda Tory są nieskończenie głęboką studnią, z której wciąż czerpiemy” – tłumaczy dr Shapiro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Elementem najbardziej charakterystycznym dla święta Radości Tory jest wyjęcie wszystkich zwojów Tory ze świętej arki (hebr. Aron ha-kodesz), w której są przechowywane na co dzień, i przejścia z nimi w radosnej procesji wewnątrz synagogi. „W synagodze wykonuje się siedem okrążeń, którym towarzyszy modlitwa i śpiew. W zależności od synagogi, niektóre z tych okrążeń mogą zająć dużo czasu. Powtarza się je energicznie wiele razy, radośnie tańcząc ze zwojami Tory” – dodaje specjalistka od współczesnych relacji żydowsko-chrześcijańskich.

Reklama

W poranek świąteczny w synagogach czytana jest ostatnia część Księgi Powtórzonego Prawa, a następnie od razu pierwsza część Księgi Rodzaju. Bycie zaproszonym do odczytania zwoju Tory w ten dzień jest szczególnym zaszczytem. Następnie wszyscy dorośli mężczyźni odmawiają po kolei błogosławieństwo nad Torą, a na bimę, podwyższone miejsce w centrum synagogi, z którego odczytywana jest Tora, wzywane są także dzieci, które również powtarzają formułę błogosławieństwa.

Simchat Tora w Izraelu obchodzona jest 8. dnia święta Sukot, w Szemini Aceret (hebr. ósmy dzień zgromadzenia), który uważany jest za osobne święto, zaś w diasporze dzień później.

2023-10-07 14:53

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister Czarnek o nowej dyscyplinie naukowej

[ TEMATY ]

KUL

Przemysław Czarnek

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Podczas konferencji na KUL „Aktualność przesłania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację”, Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki ogłosił, że będzie wnioskował o utworzenie nowej dyscypliny naukowej – nauki o rodzinie.

– Spuścizna prymasa jest ogromna, ale zastanawiając się nad nią, czterdzieści lat po jego śmierci, chcielibyśmy myśleć, czuć i działać jak prymas, w przestrzeni miłości, rodziny, nauki czy ojczyzny – mówi Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

[ TEMATY ]

migranci

imigranci

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Teraz słyszymy gremialne pocieszanie się i nas, że nowa polityka imigracyjna UE to nic złego,ba,wręcz przeciwnie. Po pierwsze: wejdzie w życie za dwa lata. Po drugie: dostaniemy z tego tytułu pieniądze, bo dadzą nam za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Po trzecie: opozycja straszy imigrantami.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Swoje rekolekcje odbywają w Domu Formacji Stałej Prezbiterów w Sulistrowiczkach. 7 z nich przyjmie święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej - 25 maja br. Polecamy ich naszej modlitwie. A są to:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję