Reklama

Kościół

Kardynał Dziwisz Profesorem Honorowym KUL

Wcielał w życie nauczanie Soboru Watykańskiego II, jego praca na rzecz Kościoła katolickiego i wartości chrześcijańskich miała wpływ na wiele instytucji katolickich, w tym uniwersytety na całym świecie - podkreślał rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski, który w niedzielę wręczył kard. Stanisławowi Dziwiszowi tytuł Profesora Honorowego KUL.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II i metropolita krakowski senior otrzymał to wyróżnienie podczas Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie – Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, której przewodniczył.

Uzasadniając honorową profesurę kard. Dziwisza, ks. prof. Kalinowski zwrócił uwagę, że przez prawie 40 lat dawał przykład wiernej służby przy najznamienitszym profesorze KUL, św. Janie Pawle II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Chociaż był świadomy zagrożeń wynikających z bezwzględnych metod aparatu komunistycznej Służby Bezpieczeństwa PRL, wobec kard. Karola Wojtyły, a w kolejnych latach działań międzynarodowego systemu komunistycznego, podejmowanych przeciw Ojcu Świętemu, towarzyszył mu w każdej sytuacji. Kard. Dziwisz odegrał kluczową rolę w organizacji wielu zagranicznych pielgrzymek Papieża, w tym przełomowej wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1979 r., która doprowadziła ostatecznie do przemian ustrojowych bez masowego przelewu krwi" - wskazał rektor KUL.

Jak podkreślił, że praca kard. Dziwisza na rzecz Kościoła katolickiego i wartości chrześcijańskich miała wpływ na wiele instytucji katolickich, w tym katolickie uniwersytety na całym świecie. "Podejmował i podejmuje działania, które budują mosty między różnymi wyznaniami, promują współpracę i zrozumienie, zwłaszcza pomiędzy katolikami a Żydami na świecie. Cechowała go także otwartość i wsparcie dla zgromadzeń zakonnych, ruchów, stowarzyszeń i wspólnot katolickich" - dodał ks. prof. Kalinowski.

Kard. Dziwisz wyraził wdzięczność za uhonorowanie jego osoby przez rektora oraz Senat KUL. - Zdaję sobie sprawę, że tytuł Honorowego Profesora KUL zawdzięczam przede wszystkim Janowi Pawłowi II. Dostąpiłem w życiu największego przywileju, że przez kilkadziesiąt lat, w Krakowie i Watykanie, mogłem służyć u boku tego niezwykłego człowieka - podkreślił kardynał.

Przywołał również postać ks. Franciszka Blachnickiego, który tytuł Honorowego Profesora KUL otrzyma pośmiertnie 9.10. - Znałem dobrze Czcigodnego Sługę Bożego. Obydwaj z Wojtyłą, potem Janem Pawłem II patrzyli szerzej, dalej, głębiej. Obydwaj okazali się prorokami - zaznaczył metropolita krakowski.

Reklama

W uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, które związane były z dziewiątą rocznicą intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie i piątą rocznicą jego koronacji, łączącej się z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej Różańcowej, obchodzonym 7 października, uczestniczyli Wielki Kanclerz KuL abp Stanisław Budzik oraz prorektorzy KUL - prof. Beata Piskorska i prof. Adam Zadroga.

Tytuł Honorowego Profesora KUL uniwersytet przyzna pośmiertnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu, któremu poświęcona będzie jutrzejsza debata akademicka: Wojtyła i Blachnicki - prorocy wolności w czasach zniewolenia. Poprzedzi ją przekazanie dyplomu Honorowego Profesora KUL na ręce Urszuli Pohl, odpowiedzialnej głównej Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, który jest żeńskim instytutem świeckim na prawie diecezjalnym, założonym w 1958 r. przez ks. Franciszka Blachnickiego oraz ks. Marka Sędka, moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II.

2023-10-08 15:26

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V Chrześcijański Tydzień Społeczny: polskość to wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie

[ TEMATY ]

KUL

Roman Czyrka

Rodzina jest pierwszą szkołą socjalizacji społeczeństwa - powiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser. Wykład biskupa warszawsko-praskiego zainaugurował V Chrześcijański Tydzień Społeczny, który w dniach 8-10 maja odbywa się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II na temat „Jaki rozwój Polski?”

Zdaniem bp. Józefa Wróbla, który podczas otwarcia konferencji reprezentował metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika, Polska przeżywa teraz szczególny okres, chociaż nadal przejściowy. Zwrócił uwagę na dysproporcje w rozwoju Polski na wschodzie i zachodzie kraju. - Człowiek zawsze posiada pragnienie rozwoju, pragnienie posiadania nowych dóbr, aż w końcu to co miało mu przynieść szczęście nagle powoduje rosnącą żądzę posiadania. Zawsze trzeba przedkładać "być" nad "mieć" –zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

2024-05-18 09:50

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11. w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

W obliczu współczesnych wyzwań i przemian, zarówno w Kościele, jak i w świecie, Synod ten ma szczególne znaczenie. Jak zauważył papież Franciszek, „nie żyjemy w epoce zmian, ale przeżywamy zmianę epoki”. Widzimy, jak gwałtownie zmienia się nasz sposób życia, wzajemnego odnoszenia się do siebie i przekazywania informacji pomiędzy pokoleniami. Te zmiany wpływają również na naszą wiarę i sposób jej przeżywania.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci komunijne dzieciom misji

2024-05-19 06:31

Archiwum PDM

W parafiach naszej archidiecezji trwa akacja „Dzieci komunijne dzieciom misji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję