Reklama

Włochy

Wystawa w Domu Polskim w Rzymie: Najpiękniejsze znaczki z Janem Pawłem II

45 lat temu, na Placu św. Piotra rozległo się radosne: „Habemus Papam”! Polski kardynał z Krakowa został wybrany na papieża. Podczas swojego pontyfikatu i po swojej śmierci Jan Paweł II stawał się bohaterem znaczków pocztowych i to na całym świecie.

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Zdzisław Sowiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie najpiękniejsze znaczki z Ojcem Świętym zaprojektowała Marzanna Dąbrowska. Artystka powtarzała często: „Każdy znaczek to inna historia, kiedyś napisze o nich książkę”. Książki napisać nie zdążyła, odeszła zbyt wcześnie, mając jedynie 51 lat. Wystawa wykona przez Stowarzyszenie Totus Tuus - promocja Słowa św. Jana Pawła II działające w Rzymie - jest upamiętnieniem jej twórczości.

«Wystawa ta dlatego jest szczególna – tłumaczy dziennikarka Aleksandra Zapotoczny prezes „Totus Tuus” i kurator wystawy - bo „oprowadza nas” po niej sama autorka znaczków. Komentarzem do nich są bowiem jej wypowiedzi, pochodzące z jednego z ostatnich wywiadów, który mi udzieliła. Tym sposobem poznajemy kulisy powstania każdego z prezentowanych na wystawie znaczków. Oczywiście filatelistyka papieska to dział gigantyczny, przygotowana wystawa jest jedynie małą jego częścią i dekoracją dla obchodów rocznicy wyboru Papieża Polaka». Materiał graficzny obecny na wystawie jest częścią archiwum artystki oraz pochodzi z publikacji ks. prof. Waldemara Chrostowskiego wydanej w Wydawnictwie Biały Kruk. Projekt został dofinansowany ze środków polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Wystawę już od najbliższej niedzieli 15 października, kiedy w Polsce obchodzi się Dzień Papieski, oglądać będzie można w Domu Polskim, via Cassia 1200, w Rzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-10-13 12:50

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie krwi św. Jana Pawła II w Perugii

[ TEMATY ]

relikwie

św. Jan Paweł II

Arturo Mari / Biały Kruk

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Brak kapłanów i zmniejszająca się liczba wiernych sprawia, że coraz więcej włoskich parafii jest łączonych w tzw. jednostki duszpasterskie. Ma to miejsce m.in. w Perugii, gdzie do kościoła łączącego trzy wcześniejsze parafie przekazano właśnie relikwie św. Jana Pawła II.

Relikwie krwi trafiły do nowoczesnego kościoła pw. św. Jana Pawła II, który wybudowano w stolicy regionu Umbrii. Dar od kard. Stanisława Dziwisza przekazał arcybiskup Perugii. „Wierzymy, że obecność relikwii papieża-ewangelizatora obudzi nasz zapał duszpasterski i rozbudzi naszą wiarę” – podkreślił w czasie uroczystości kard. Gualtiero Bassetti.

CZYTAJ DALEJ

Papieska Akademia Życia: aborcja nie może być prawem

2024-03-04 20:06

[ TEMATY ]

Francja

PAP

Papieska Akademia Życia popiera stanowisko Konferencji Episkopatu Francji (CEF) w sprawie włączenia do francuskiej konstytucji gwarancji wolności kobiet do aborcji. „Właśnie w erze powszechnych praw człowieka nie może istnieć ‘prawo’ do odbierania ludzkiego życia” – czytamy w ogłoszonej 4 marca nocie papieskiej instytucji.

Papieska Akademia Życia popiera w nocie stanowisko Konferencji Episkopatu Francji w sprawie wniosku, który ma być dziś poddany pod głosowanie w Kongresie. Proponuje się włączenie do francuskiej konstytucji gwarancji wolności kobiet do korzystania z aborcji. Propozycja została przyjęta przez Senat w pierwszym czytaniu i bez poprawek: 267 głosów za, 50 przeciw. Aby została ostatecznie zatwierdzona, będzie musiała zostać przegłosowana przez trzy piąte Zgromadzenia i Senatu, które spotkają się na sesji plenarnej w Kongresie w poniedziałek 4 marca.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła Miłości!

2024-03-04 21:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- To nie jest instytucja, ale ufamy, że przez 35 lat Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła Miłości. Przecież nie chodzi o to, żeby formalnie, strukturalnie zabezpieczyć losy konkretnego dziecka. To, co najważniejsze, to jest to, czy będzie ono mogło się wychowywać w takiej wspólnocie, która będzie je kochać i w tej miłości będzie mogło wzrastać – mówił kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję