Reklama

W diecezjach

Chór Filharmonii Narodowej wystąpi z okazji 900-lecia Diecezji Włocławskiej

Chór Filharmonii Narodowej z towarzyszeniem Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) – zespołu muzyki dawnej, pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego – dyrektora Chóru FN, wystąpi we włocławskiej katedrze. Wyjątkowy koncert z okazji 900-lecia Diecezji Włocławskiej odbędzie się w niedzielę 15 października o godz. 18. Wydarzenie artystyczne tej rangi pod patronatem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, już po raz trzeci organizuje Kuria Diecezjalna Włocławska we współpracy z ANWIL S.A. – sponsorem głównym.

[ TEMATY ]

katedra

Włocławek

Chór Filharmonii Narodowej

wikipedia/autor:Pko na licencji Creative Commons

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artyści wykonają arcydzieła muzyki baroku. W programie znajdą się więc utwory G.F. Händla – hymny koronacyjne Zadok the priest oraz The King shall rejoice, a także Magnificat A. Vivaldiego, czy znana Kantata 147 J.S. Bacha. Ponadto usłyszymy przepiękne Miserere mei, Deus G. Allegriego czy Tu es Petrus R.L. Pearsalla (w przeddzień kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża). Całość zakończy słynne Te Deum M.A. Charpentiera.

Melomani, mieszkańcy Włocławka i diecezji mają jeszcze w pamięci koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku, gdy po raz pierwszy w historii miasta wystąpił Chór Filharmonii Narodowej, oraz wykonanie przez ten Zespół jednego z najbardziej znanych oratoriów Mesjasz G.F. Händla w 2019 roku z okazji 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego powraca więc do włocławskiej katedry po raz trzeci. Artyści lubią przyjeżdżać do Włocławka i są pod wrażeniem zarówno gościnności i poziomu organizacyjnego, jak również gorącego przyjęcia przez włocławską publiczność – przyznaje ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii, dyrektor koncertu.

- Chór Filharmonii Narodowej to najwyższej klasy artystycznej zespół w Polsce, z bogatą tradycją, szerokim repertuarem, marka stanowiąca wizytówkę Polski na całym świecie, koncertujący na wszystkich kontynentach. Do tego, jak wspomniałem, zaprzyjaźniony już z Włocławkiem i Diecezją Włocławską, dla którego przyjazd do nas to już tradycja koncertowa. Chcieliśmy, aby tak godny jubileusz, jak 900-lecie naszej diecezji, uczczony został wydarzeniem artystycznym najwyższej klasy – zaznacza ks. Niemira.

Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Zespołem kierowali kolejno: Roman Kuklewicz (1955-71), Józef Bok (1971-74), Antoni Szaliński (1974-78), Henryk Wojnarowski (1978-2016). W styczniu 2017 roku dyrektorem Chóru został Bartosz Michałowski.

Reklama

Zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy współpracując z wybitnymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker. Chór brał udział w spektaklach operowych m.in. w La Scali i Teatro La Fenice oraz w koncertach organizowanych dla Jana Pawła II w Watykanie. Ogromny repertuar Chóru FN obejmuje ponad 400 dzieł oratoryjnych i utworów a cappella różnych epok – od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce w repertuarze Chóru zajmuje muzyka polska, a zwłaszcza twórczość Krzysztofa Pendereckiego. Zespół wykonuje wszystkie jego dzieła oratoryjne i a cappella.

Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) to pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej został założony przez Stefana Sutkowskiego w 1957 r. Jego członkowie postawili sobie za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 r. muzycy ci stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści uczestniczyli w licznych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych. Od 2019 r. orkiestra rozpoczęła współpracę z wyjątkowymi osobowościami muzyki jazzowej, co zaowocowało cyklem Jazz z MACV.

Pomysłodawcą cyklu jest dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd. Bogaty repertuar sceniczny MACV obejmuje opery polskich, włoskich, angielskich i francuskich kompozytorów.

Diecezja Włocławska (jedna z najstarszych w Polsce) liczy prawdopodobnie tysiąc lat, ale pierwszą historycznie pewną wzmianką o biskupstwie we Włocławku jest relacja legata papieskiego biskupa Idziego z Tuskulum z 1123 r., stąd jubileusz 900-lecia obchodzony w bieżącym roku.

Na przestrzeni wieków, w różnych okresach historii, jej terytorium zmieniało się, rozciągając się wzdłuż lewego brzegu Wisły, począwszy od Kujaw, aż po Żuławy Wiślane i Bałtyk, stąd należał do niej nawet Gdańsk, a na południe od Włocławka, aż po Kalisz, Wieluń, Piotrków Trybunalski i Częstochowę.

Reklama

Dwie ostatnie reorganizacje zmniejszające obszar diecezji miały miejsce w 1992 roku i w 2004 roku.

Włocławscy biskupi pełnili ważne funkcje w państwie (często wywodzili się z kancelarii królewskiej), czym przyczynili się do zjednoczenia ziem polskich po rozbiciu dzielnicowym czy też do dyplomatycznych pertraktacji z Krzyżakami.

W 1569 r. bp Stanisław Karnkowski, realizując postanowienia Soboru Trydenckiego, powołał do istnienia jedno z najstarszych w Europie seminarium duchowne, które liczy ponad 450 lat. Ukończył je i był jego profesorem m.in. bł. Stefan Wyszyński.

W 1918 r. włocławscy księża byli założycielami KUL-u; spośród grona profesorów seminarium wyszedł ks. Idzi Radziszewski, pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

II wojna światowa zebrała krwawe żniwo w Diecezji Włocławskiej. Zginęło wówczas 225 księży, co stanowiło ponad połowę stanu duchowieństwa (najwięcej w Polsce).

Biskup pomocniczy bł. Michał Kozal poniósł śmierć męczeńską wraz z wieloma włocławskimi księżmi w obozie koncentracyjnym w Dachau. Przez św. Jana Pawła II został nazwany „mistrzem męczenników”, a księża i alumni włocławscy znaleźli się w gronie beatyfikowanych 108 męczenników II wojny światowej.

Na terenie diecezji włocławskiej urodzili się święci znani na całym świecie: św. Siostra Faustyna Kowalska – apostołka Bożego Miłosierdzia (Głogowiec, parafia Świnice Warckie) i św. Maksymilian Kolbe (Zduńska Wola) – ich domy można odwiedzać po dziś dzień.

Z Włocławkiem, przez męczeńską śmierć w nurtach Wisły, związany jest także bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Z miejsca jego śmierci, z włocławskiej tamy, stamtąd, gdzie „zło dobrem zwyciężył”, widać wieże włocławskiej katedry.

Reklama

Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej obchodzony jest od 22 kwietnia 2023 r. do 19 marca 2024 r. i złączony z peregrynacją po diecezji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Z okazji jubileuszu, w imieniu papieża Franciszka, na ręce biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, okolicznościowy list skierował Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Czytamy w nim między innymi, że papież Franciszek łączy się duchowo z Uczestnikami obchodów Jubileuszu 900-lecia istnienia Diecezji Włocławskiej i Peregrynacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

2023-10-13 16:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie figury Matki Bożej w Katedrze

[ TEMATY ]

Matka Boża

Legnica

katedra

Medjugorie

figura

ks. Piotr Nowosielski

Dzień 27 czerwca, to dzień wspomnienia – co prawda nie we wszystkich diecezjach, ale w wielu kościołach – Najśw. Maryi Panny, jako Nieustającej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Święta na trudne czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXVII

[ TEMATY ]

beatyfikacja

cud

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu
do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Beatyfikacja m. Elżbiety Róży Czackiej to wielka radość dla sióstr franciszkanek i całego Kościoła. A kim dla Siostry osobiście jest nowa błogosławiona?

S. Radosława Podgórska: Przede wszystkim wzorem, jak mam kochać Boga, przykładem niesamowitego oddania się drugiemu człowiekowi, a także zwyczajnie – matką. Czuję jej bliskość, to, że wstawia się za mną i ukazuje mi drogę poprzez swoje życie i pisma. Razem z moją rodzoną mamą jest osobą, która przez cały czas prowadzi mnie w życiu i ukazuje mi szczególną bliskość Boga kochającego i miłosiernego, który nie pozwala błądzić, ale pokazuje drogę i wychowuje.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci komunijne dzieciom misji

2024-05-19 06:31

Archiwum PDM

W parafiach naszej archidiecezji trwa akacja „Dzieci komunijne dzieciom misji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję