Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: zachęcam kapłanów, by odkrywali piękno liturgii

„Zachęcam kapłanów, by odkrywali piękno liturgii, uczyli się jej przeżywania” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas jubileuszu 50-lecia Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej w Lublinie.

[ TEMATY ]

liturgia

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieło, którego założycielami byli ks. Franciszek Blachnicki i ks. Wojciech Danielski, prowadzone jest od strony dydaktyczno-naukowej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, a od strony formacyjnej przez Ruch Światło-Życie. – Ksiądz Blachnicki inspirował się postanowieniami Soboru Watykańskiego II. Kiedy organizował instytut, był wtedy profesorem lubelskiej uczelni. Pięćdziesiąt lat to spory okres czasu i cieszymy się, że możemy spotkać się z okazji tego jubileuszu – powiedział kierujący instytutem ks. dr hab. Piotr Kulbacki, ukazując m.in. jego rolę formacyjną.

Studia na KUL-u dla moderatorów służby liturgicznej w zakresie formacji pastoralno-liturgicznej po raz pierwszy rozpoczęły się w roku akademickim 1973/1974. Wówczas miały one charakter stacjonarny. Ich inicjatorem był ks. Franciszek Blachnicki. – Czcigodny sługa Boży powtarzał zdanie, że „nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria”. Wskazuje ono na jego osobistą cechę, która jest nieczęsta wśród naukowców. Na umiejętność wprowadzania owoców swojej pracy naukowej w praktykę, w jego przypadku duszpasterską – dodał ks. dr Marek Sędek. Moderator generalny Ruchu Światło-Życie zauważył, że instytut pełni funkcję przygotowania moderatorów dla pogłębionej wizji odnowy życia chrześcijańskiego, Kościoła według Soboru Watykańskiego II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po kilku latach doświadczeń, najbliższy współpracownik ks. Franciszka Blachnickiego – ks. Wojciech Danielski – jako współzałożyciel ukształtował studia w formie znanej do dziś – po 6 zjazdów przez dwa lata. Kolejne etapy rozwoju nadały im charakter 2-letnich studiów akademicko-formacyjnych wieńczonych kanonicznym licencjatem z teologii. – Słowo Boga i liturgia to dwa narzędzia, które nie przestały działać i mają swoją moc. To w liturgii dokonuje się prawdziwa odnowa Kościoła. To w niej bije nieustannie źródło ewangelizacji. To liturgia decyduje o dynamizmie ewangelizacyjnym – mówił ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk, spoglądając na IFPL z perspektywy liturgiki oraz homiletyki. – Jeżeli ktoś ma głęboką wiarę i świadomość, czym jest liturgia, będzie ewangelizował – dodał.

Reklama

„Najpilniejszym zadaniem jest formacja biblijna i liturgiczna ludu Bożego, pasterzy i wiernych. Już w Konstytucji zostało podkreślone, że „osiągnięcia tych rezultatów (uczestnictwa pełnego i czynnego całego ludu) nie można się spodziewać, jeżeli najpierw sami duszpasterze nie będą przeniknięci duchem i mocą liturgii i nie staną się jej nauczycielami” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, cytując słowa listu apostolskiego Jana Pawła II „Vicesimus quintus annus”, który opublikowany został w 25. rocznicę ogłoszenia Konstytucji Soborowej o Świętej Liturgii.

Przywołując dokument, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, dodał, że „formacja, dostosowana do ich stanu, jest niezbędna także dla ludzi świeckich, tym bardziej, że w wielu krajach są oni dziś powołani do podejmowania w coraz większym stopniu odpowiedzialności za wspólnotę”. – Zachęcam kapłanów, by odkrywali piękno liturgii, uczyli się jej w dwóch wymiarach – przeżywania i ukazywania przez słowo, gesty. By danego znaku nie zasłaniali sobą, ale wskazywali, co się za nim kryje, doprowadzając w liturgii do spotkania ze Zmartwychwstałym – powiedział.

Biskup Krzysztof Włodarczyk przypomniał, że II Polski Synod Plenarny zalecił formację liturgiczną całej wspólnoty parafialnej, także powstawanie w każdej parafii zespołów liturgicznych złożonych z dorosłych, młodzieży i dzieci. Za przykład podał działające w diecezji bydgoskiej Centrum Formacji Liturgicznej, któremu patronuje bł. Carlo Acutis. Stwierdził również, że wciąż potrzeba animatorów do pracy w małych grupach. – Stąd powołałem Szkołę św. Pawła dla katechistów, która współpracuje ze wspomnianym Centrum – mówił.

Reklama

Na zakończenie przywołał słowa posynodalnej adhortacji apostolskiej Benedykta XVI „Sacramentum Caritatis” o Eucharystii, źródle i szczycie życia i misji Kościoła. „Piękno liturgii jest częścią tej tajemnicy; ona jest najwyższym wyrazem chwały Bożej i stanowi, w pewnym sensie, otwarcie się Nieba ku ziemi (…). Piękno nie jest więc jedynie czynnikiem dekoracyjnym liturgii; ono jest jej elementem konstytutywnym, gdyż jest atrybutem samego Boga i Jego Objawienia. Wszystko to winno sprawić, byśmy byli świadomi, jaką należy zachować uwagę, by liturgia jaśniała zgodnie z jej właściwą naturą”.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Blachnickiego – bp Adam Wodarczyk – dodał, że słudze Bożemu chodziło o wypracowanie umiejętności kształtowania zgromadzenia eucharystycznego oraz pełnego w nim uczestnictwa różnych grup wiernych poprzez odpowiednie przygotowanie homilii, komentarzy, modlitwy, śpiewów, ogółu wiernych, przy wsparciu zespołu animatorów zgromadzenia liturgicznego.

Absolwent instytutu, a dziś biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, wygłosił homilię w Kościele Akademickim podczas Mszy św., której z udziałem wykładowców i absolwentów, przewodniczył Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Uczestnikami studiów Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej w Lublinie było ok. 900 studentów. Przez ten czas wydano ok. 500 dyplomów, a ok. 40 absolwentów uzyskało doktorat. Miejscem świętowania jubileuszu było m.in. Collegium Ioannis Pauli II.

2023-10-19 11:54

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liturgia to publiczny kult Boży

[ TEMATY ]

oaza

liturgia

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Lubuska Oaza

ks. Marcin Kołodziej

materiały organizatora

Gościem spotkania on-line był ks. Marcin Kołodziej

Gościem spotkania on-line był ks. Marcin Kołodziej

23 lutego diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie zorganizowała spotkanie on-line z ks. Marcinem Kołodziejem, specjalistą prawa liturgicznego.

Takie spotkania w formie on-line są dla członków diakonii elementem formacji permanentnej. Zapraszani wtedy są różni liturgiści, którzy dzielą się swoim doświadczeniem liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-05-29 09:20

Paweł Wysoki

Parafia św. Agnieszki w Lublinie świętowała jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystość poprzedziły rekolekcje maryjne, prowadzone przez o. prof. Mirosława Chmielewskiego ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Ojców Redemptorystów). - Naszym celem jest przypomnienie, ożywienie i odnowienie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zachęcenie parafian do wspólnej modlitwy maryjnej - powiedział proboszcz i dziekan ks. Kazimierz Gacan. - W każdą środę o godz. 18 w świątyni na Kalinowszczyźnie sprawowana jest Msza św. i nabożeństwo do Matki Bożej. Przychodzą na nie wierni, by uczcić Matkę Najświętszą, która nieustannie pomaga, i polecić Jej troski, by je złożyła u stóp Jezusa Chrystusa - powiedział duszpasterz, zapraszając do wspólnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję