Reklama

Jasna Góra

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Dziś przypada wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Na Jasnej Górze, podczas każdej Mszy św., a szczególnie tej o godz. 15.30, która każdego dnia sprawowana jest w intencji Ojczyzny, wspomina się tych kapłanów. Zanoszona jest dziękczynna modlitwa za ich postawę, ponieważ pomimo prześladowań nie ulegli i pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bł. ks. Jerzy wielokrotnie modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę. To za jego przyczyną zainicjowane zostały pielgrzymki Ludzi Pracy, które przybywają na Jasną Górę do dziś. Jego słynne słowa, by „zło dobrem zwyciężać” tkwią w pamięci wielu ludzi. Jak podkreśla jego krewna, p. Alfreda Popiełuszko, są one aktualne także i dziś.

Kapłani tacy jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Roman Kotlarz, działacz opozycji w czasach PRL, prześladowany przez SB i represjonowany, czy ks. Stefan Niedzielak, który był kapelanem Armii Krajowej, współzałożyciel Federacji Rodzin Katyńskich, po dziś dzień stanowią inspirację dla księży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Adam Pietrzak, podkreślił, że ich postawa umacnia i zachęca do pracy nad sobą również dziś, bo każde pokolenie musi stawić czoła innym wyzwaniom i niebezpieczeństwom. – Świadectwo ich wiary budowało wiernych w podążaniu za wiarą – zauważył kapłan.

Reklama

Pielgrzymi jasnogórscy także pamiętają postawę wielkich Polaków. Tym, który szczególnie bliski jest ich sercom jest bł. kard. Stefan Wyszyński. Jak powiedział Rafał Sokołowski, to byli wielcy ludzie, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny. – Powinniśmy właśnie z nich czerpać przykład – podkreślił pielgrzym.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiony został ustawą Sejmu w 2018r. Dzień 19 października przyjęto jako święto państwowe w hołdzie "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski".

Ustawa podkreśla, że od zarania dziejów w historii Polski "pojawiają się postaci niezłomnych, bohaterskich duchownych, dla których chrześcijańskie idee i wiara w Boga są podstawą do apostolstwa, pobożnego życia i dążenia do świętości, ale też stanowią dodatkową motywację do działań na rzecz ziemskiej Ojczyzny - jej rozwoju, suwerenności i dobrobytu".

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

2023-10-19 20:04

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski dla ks. Tadeusza Farysia

[ TEMATY ]

odznaczenia

ks. Tadeusz Faryś

dzień pamieci duchownych niezłomnych

Kancelaria Prezydenta RP

Wręczenie odznaczenia państwowego w Belwederze ks. kan. Tadeuszowi Farysiowi

Wręczenie odznaczenia państwowego w Belwederze ks. kan. Tadeuszowi Farysiowi

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych we wtorek 19 października w Belwederze wręczono odznaczenia państwowe osobom duchownym. Wśród odznaczonych był kapłan diecezji świdnickiej, działacz „Solidarności”, misjonarz i duszpasterz ks. kan. Tadeusz Faryś

Kapłani zostali odznaczeni za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, za niesienie posługi duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Dzieci komunijne dzieciom misji

2024-05-19 06:31

Archiwum PDM

W parafiach naszej archidiecezji trwa akacja „Dzieci komunijne dzieciom misji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję