Reklama

Niedziela Częstochowska

Zacznij Adwent śpiewająco – I Kłobuckie Warsztaty Muzyki Liturgicznej

Wydaje się, że czasu jest jeszcze dużo, ale zapisywać trzeba się już teraz, ponieważ chętnych nie brakuje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chodzi o I Kłobuckie Warsztaty Muzyki Liturgicznej, które pod hasłem: „Nabierzcie ducha i podnieście głowy!” (Łk 21, 28) odbędą się w dniach 1-3 grudnia w parafii św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Z inicjatywą zorganizowania wydarzenia wyszedł parafianin – Dominik Głąb ze Scholi Liturgicznej „Domine Jesu”, który już wcześniej uczestniczył w podobnych zajęciach. – Zainspirowała mnie znajoma, która organizowała podobne wydarzenie u siebie w parafii. Uważam, że to jest ciekawa inicjatywa, dlatego chciałem zrobić coś podobnego w mojej społeczności lokalnej i trafiło to na podatny grunt – wyjaśnia Dominik Głąb, który jest koordynatorem warsztatów z ramienia parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznacza, że chodzi w nich nie tylko o aspekt muzyczny, ale również duchowy i historyczny. – Kłobuck i nasza parafia mają ogromny potencjał. Nasz kościół to przepiękna, zabytkowa świątynia z bogatą historią, a dzięki uczestnictwu w warsztatach będzie można ją poznać. Akustyka tego miejsca też jest bardzo dobra. Chcemy ponadto szerzyć kult maryjny. Warsztaty odbędą się na początku Adwentu, więc zaakcentujemy również ten aspekt – wylicza p. Dominik.

Dla niego śpiew w scholi i modlitwa śpiewem to aktywne uczestnictwo w liturgii i jej współtworzenie. – Nie jest to żadna oprawa muzyczna. Śpiew jest nieodłączną częścią liturgii katolickiej, dlatego warto przykładać się do tego, żeby był na jak najwyższym poziomie – podkreśla Dominik Głąb, dla którego śpiew i muzyka to również po prostu pasja.

– Cieszę się, że on nam to „napędza”. To jest bardzo ważne, że m.in. w taki sposób świeccy biorą odpowiedzialność za parafię – mówi ks. Paweł Caban, wikariusz parafii św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Uzasadniając wybór hasła warsztatów, kapłan wskazuje, że te słowa są początkiem jednej z pieśni adwentowych. Podkreśla również, że organizatorom bardzo zależało na zwróceniu uwagi na kwestię nadziei. – W dniach, kiedy będą się odbywały warsztaty, teksty liturgii słowa są bardzo mocne, eschatologiczne. Natomiast niesamowite jest to, że w dzień rozpoczęcia zajęć w aklamacji przed Ewangelią usłyszymy wezwanie Jezusa: „Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie”. To znaczy, że jako chrześcijanie, chociaż widzimy zło, które się pojawia w świecie, ufamy Chrystusowi, który zapowiada nam „nowe niebo i nową ziemię” i który daje nam nadzieję, bo chrześcijanie są prorokami nadziei. Bardzo mocno przeżywam to też osobiście jako ksiądz i często przypominam ludziom, że chociażby nie wiem, co się działo, jesteśmy w rękach Boga. Liturgia nam to pokazuje i pomaga zrozumieć. My mamy nadzieję i idziemy w stronę nieba, dlatego nabieramy ducha przy Jezusie w liturgii – wyjaśnia duszpasterz.

Reklama

Ks. Caban tłumaczy, że wezwanie „podnieście głowy” ma z kolei odniesienie do obrazu Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników. – Ten obraz jest zawieszony dość wysoko, więc kiedy się podchodzi pod ołtarz Matki Bożej, trzeba podnieść głowę. Myślę, że to też jest piękny obraz tego, kim jest dla nas Maryja. Ona nas mobilizuje, żebyśmy się w naszej codzienności nie zatracali, ale podnosili głowy ku niebu również dzięki Niej – zaznacza duszpasterz.

Do udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają wszystkich (i dorosłych, i niepełnoletnich pod opieką rodziców/opiekunów prawnych lub za ich zgodą), którzy lubią modlić się śpiewem albo chcą spróbować swoich sił w śpiewie chóralnym. Nie jest konieczna biegła znajomość nut.

Jak dodaje ks. Paweł, zostanie utworzona także sekcja instrumentalna. Tutaj zaproszone są osoby od IV klasy szkoły muzycznej II st.

Warsztaty poprowadzi Hubert Kowalski, kompozytor, dyrygent, producent muzyczny, od lat zaangażowany w prowadzenie zajęć warsztatowych w zakresie muzyki kościelnej. – To nie tylko wybitny artysta, ale przede wszystkim człowiek pełen wiary, a to się musi łączyć – zauważa ks. Caban. Jego zdaniem, udział w warsztatach prowadzonych przez Huberta Kowalskiego będzie możliwością rozwoju artystycznego oraz szansą na poszerzenie perspektyw wiary.

Reklama

Jednym z celów warsztatów jest przygotowanie chóru i instrumentalistów do posługi muzycznej podczas Mszy św. wieńczącej wydarzenie, która zostanie odprawiona w kościele św. Marcina w Kłobucku w niedzielę 3 grudnia o godz. 12.

Jednym z patronów medialnych I Kłobuckich Warsztatów Muzyki Liturgicznej jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Szczegółowe informacje i zapisy na stronie internetowej: www.marcin.klobuck.net .