Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Nowak: trzeba odnowić w sobie radość kapłańską

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Jowita Kostrzewska

„Bardzo ważna jest radość bycia kapłanem. Radość przynależy do kapłaństwa. Ona płynie z głoszenia Ewangelii”- mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 27 maja przewodniczył Mszy św. w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Częstochowie. Mszę św. koncelebrowali kapłani obchodzący osiemnastą rocznicę święceń kapłańskich.

- Dzisiaj radujemy się obdarowaniem przez Boga i z tego, że osiemnaście lat temu narodziliśmy się do kapłaństwa - mówił na początku Mszy św. ks. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Częstochowie.

W homilii abp Nowak przypomniał, że „kapłani w wyjątkowy sposób otrzymują Ducha Świętego”. - Być kapłanem to znaczy mieć dar Ducha Świętego w szczególny sposób - mówił abp Nowak i dodał, że „kapłaństwo to bardzo wielka rzecz, pokazująca jak głęboka jest bliskość kapłana z Jezusem”.

Arcybiskup senior wskazał kapłanom jubilatom, jak ważne jest „odnowienie w sobie radości kapłańskiej”. - Kapłaństwo trzeba przeżywać w radości - wołał abp Nowak.

„Ci, którzy głoszą Ewangelię, mają być ludźmi radości. Czasem trzeba przejść przez trudności, by zafascynować się Chrystusem” - kontynuował arcybiskup senior.

Były metropolita częstochowski, mówiąc o wielkości kapłaństwa, przypomniał słowa stygmatyczki i mistyczki Marty Robin, że „gdybym otrzymała dar kapłaństwa, to umarłabym z miłości przy pierwszej Mszy św.”.

Abp Nowak przypomniał także rady, które kapłanom przekazał papież Franciszek, by „iść zawsze do Maryi, dużo się modlić, wystrzegać się żądzy pieniędzy, strzec się próżności i pychy, szukać przyjaźni z innymi kapłanami i budować ducha wspólnoty, poświęcać się pracy, kochać swoje owce jako pasterz, mieć na sobie zapach owiec”. - Trzeba zanurzyć się w Jezusa, w kapłaństwo - podkreślił abp Nowak i dodał, że „kto żyje miłością Chrystusa, musi być szczęśliwy”.

Reklama

Arcybiskup senior podkreślił, że „dramatem jest samotność kapłańska, który wypływa często z braku więzi z Jezusem”.

Na zakończenie abp Nowak zaapelował do kapłanów o to, by zawierzyli się Maryi tak jak św. Jan Paweł II.

2014-05-28 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie mnie, Boże, poślesz...

[ TEMATY ]

seminarium

kapłaństwo

powołanie

Młodzi w Kościele

rozeznawanie

Karolina Krasowska

Dawid Klepusewicz jest klerykiem 5 roku seminarium w Paradyżu. Pochodzi z parafii św. Józefa w Nowej Soli. Lubi słuchać muzyki i oglądać filmy (z wyjątkiem horrorów).

Dawid Klepusewicz jest klerykiem 5 roku seminarium w Paradyżu. Pochodzi z parafii św. Józefa w Nowej Soli. Lubi słuchać muzyki i oglądać filmy (z wyjątkiem horrorów).

O rozeznawaniu swojego powołania do kapłaństwa i otwartości na wolę Pana Boga opowiada kl. Dawid Klepusewicz.

Kamil Krasowski: - Jak rozpoczęła się Twoja „przygoda” z powołaniem ?

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję