Reklama

Kościół

Abp Adrian Galbas: Polska potrzebuje ludzi sumienia

Polska potrzebuje ludzi sumienia mówił abp Adrian Galbas, przywołując słynne słowa Jana Pawła II z 1995 roku. Administrator apostolski diecezji sosnowieckiej przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji 109. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami. To miejsce, w którym w dniach 17 - 19 listopada 1914 roku zginęło 46 legionistów Józefa Piłsudskiego, a 131 rannych dostało się do niewoli.

2023-11-19 10:57

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości obecni byli m.in. Agnieszka Ścigaj, minister i poseł na Sejm X kadencji, Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski, mjr Artur Krawczyk, zastępca dowódcy 6 batalionu logistycznego, szaf sztabu wraz z kompanią honorową i orkiestrą Wojska Polskiego, Bogumił Sobczyk, starosta olkuski oraz burmistrzowie, wójtowie, radni i sołtysi.

Polegli w bitwie z 1914 roku spoczywają na cmentarzu parafialnym w Bydlinie we wspólnej mogile. - Chcemy oddać im hołd, a poprzez nich wszystkim bohaterskim obrońcom polskich ziem. Bitwa ta należy do największych starć I Brygady w Wielkiej Wojnie a ze względu na zatrzymanie wroga przed zajęciem dalszych ziem nazwana przez Piłsudskiego „Krzywopłockimi legionowymi Termopilami” - mówił abp Adrian Galbas, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Jak podkreślił, dopiero co przeżywaliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. - Dobrze wiemy, że ten akt sprawiedliwości dziejowej był nie tylko skutkiem sprzyjającej sytuacji politycznej, ale przede wszystkim owocem zmagania się całego narodu o zachowanie tożsamości i duchowej wolności przez całe dziesięciolecia niewoli. Był owocem dążenia do posiadania suwerennego państwa, które dla Polaków istniało jedynie w marzeniach, przekazach rodzinnych i modlitwie - powiedział administrator apostolski.

Do odzyskania niepodległości przyczynili się także polegli żołnierze. Dlatego już w 1920, z inicjatywy Marszałka Piłsudskiego postawiono wysoki, kamienny krzyż z legionowymi symbolami. Arcybiskup odwołał się także do słów św. Jana Pawła II wygłoszonych w 1995 r. w Skoczowie. Dotyczyły one tego, że Polska potrzebuje ludzi sumienia.

- I to jest takie aktualne: Polska, ale też Kościół w Polsce i na świecie, nasze wspólnoty, nasze rodziny, nasz współczesny świat - to wszystko potrzebuje ludzi sumienia, którzy w jego wnętrzu rozpoznają prawdę o sobie, prawdę, która - zgodnie ze słowami Chrystusa - przyniesie im wolność, która wyzwoli - podkreśl abp Adrian Galbas.

Reklama

Dodał także, że dobrze uformowane sumienie czasem będzie oskarżycielem, jak prorok Natan wobec króla Dawida, a czasem będzie obrońcą, kiedy będziemy fałszywie oskarżani przez innych o przestępstwa, których nie dokonaliśmy.

- Będziemy mogli powtórzyć za świętym Augustynem: „świadectwo naszego sumienia to jest nasza chluba. Są ludzie nierozważni, wyrokujący, oszczercy, donosiciele, buntownicy, gotowi zarzucić nawet to, czego nie podejrzewają. Cóż pozostaje przeciwko nim? Świadectwo naszego sumienia” - zaznaczył abp Galbas.

Powiedział również, że sumienie musi być odpowiednio uformowane. Inaczej nie będzie mogło w ten sposób działać. - Do tego wewnętrznego sanktuarium trzeba ciągle zaglądać. Jeśli nie, wówczas ucichnie. Jest taki straszny rodzaj milczenia sumienia, który nie ma nic wspólnego ze spokojem sumienia. To sumienie zdeprawowane, uśmiercone. Natan zabity! Ale zanim do tego dojdzie następuje powolny proces "rozklajstrowywania" sumienia.

Zaznaczył także, że ludzie zdegenerowani wewnętrznie i zniewoleni nie zrobią żadnej ewangelizacji nawet, choćby mieli dobre programy i nowoczesne środki i duże pieniądze.

- Dziękując więc dzisiaj mężnym bohaterom z bitwy pod Krzywopłotami i tym, którzy o nich przez lata pamiętali, módlmy się o to, byśmy także okazali się ludźmi niezłomnymi, a nie złamasami, ludźmi wiernymi zasadom, potrafiącymi ich bronić, byśmy byli ludźmi sumienia.

Po Mszy odbył się apel poległych oraz składanie wieńców i kwiatów od poszczególnych delegacji.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg ma plan dla każdego - rozmowa z bp. Adrianem Galbasem

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Jeśli będąc księdzem, będziesz człowiekiem, to będzie to dobre i udane kapłaństwo. Ksiądz musi być przede wszystkim osobą, nie osobistością – podkreśla w rozmowie z KAI bp Adrian Galbas SAC. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej wyjaśnia także, dlaczego ciągnie go do osób, które z Bogiem mają "pod górkę" i wyjaśnia, dlczego lubi z nimi rozmawiać.

Publikujemy treść rozmowy

CZYTAJ DALEJ

Adwent przed Adwentem?

2023-11-27 18:13

[ TEMATY ]

komentarz

#NiezbędnikAdwentowy

#NiezbędnikAdwentowy2023

Red.

Do Bożego Narodzenia przed Adwentem zdążyliśmy już przywyknąć, ale by Adwent zaczynać przez terminem, to raczej niespotykane.

Tymczasem tegoroczny Adwent jest wyjątkowo krótki, bo czwarta niedziela Adwentu będzie zarazem dniem Wigilii uroczystości Narodzenia Pańskiego, zatem będzie niemal o tydzień krótszy niż zwykle.

CZYTAJ DALEJ

Czy naprawdę spotykasz w swojej modlitwie Boga?

2023-11-29 19:00

[ TEMATY ]

adwent

#NiezbędnikAdwentowy

#NiezbędnikAdwentowy2023

pl.wikipedia.org

"Z życia Maryi-Nawiedzenie" - obraz Giotto di Bondone w Kaplicy Scrovegnich

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję