Reklama

Kościół

Starożytny cmentarz na Watykanie udostępniony turystom

17 listopada Watykan udostępnił do zwiedzania starożytną nekropolę odkrytą podczas wykopalisk, które trwały od lat pięćdziesiątych XX w. aż do 2003 r., kiedy to w czasie budowy podziemnego parkingu wyłoniły się całkowicie nienaruszone fragmenty cmentarza znajdującego się przy drodze zwanej via Triumphalis. Obszar ten został doskonale zachowany dzięki ogromnemu osuwisku wzgórza Watykańskiego, które pokryło nekropolę prawdopodobnie około V wieku.

2023-11-19 16:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Już z myślą o obchodach Jubileuszu 2025 roku, w Watykanie została otwarta dla turystów Brama Santa Rosa w pobliżu placu Risorgimento, która zwykle jest zamknięta dla publiczności, ponieważ służy jako wjazd na parking dla pracowników watykańskich.

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, która oprowadzała dziennikarzy po starożytnej nekropoli, wyjaśniła znaczenie tego wielkiego przedsięwzięcia sfinansowanego przez dobroczyńców z Kanady i Ameryki, mówiąc, że podczas wykopalisk odkryto doskonale zachowane grobowce tysięcy ludzi żyjących między I a IV wiekiem, co pozwoliło poznać historyczne szczegóły dotyczące życia ówczesnej niższej klasy średniej, której pochówki zwykle się nie zachowały. Mamy tu też kilka bogatych grobowców, w tym mauzoleum rodziny rycerskiej, w którym odnaleziono mozaikę z Dionizosem. Znaleziono tu też marmurowe, bogato ozdobione sarkofagi. Jatta podkreśliła, że „pochówki mówią nam o śmierci, ale przede wszystkim o życiu, historii i tradycjach ówczesnego społeczeństwa”.

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Claudia Valeri, kuratorka Działu Starożytności Greckich i Rzymskich Muzeów Watykańskich, zwróciła uwagę na fakt, że „wchodząc do środka, ma się wrażenie, że spaceruje się po starożytnej nekropoli, takiej, jaką widzieli ci, którzy odwiedzali to miejsce 2000 lat temu”.

Reklama

Natomiast Giandomenico Spinola, archeolog kierujący zespołem badaczy, zilustrował badania przeprowadzone z antropologami, wyjaśniając, że nie ma tu śladów chrześcijaństwa, znaleziono elementów wskazujących na obecność pochówków chrześcijańskich i podkreślając „jak ważne dla prostych ludzi ówczesnych wieków były przesądy, wierzenia i tradycje.”

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Te unikalne starożytne wykopaliska przy dawnej via Triumphalis będzie można zwiedzać w każdy piątek i sobotę po dokonaniu rezerwacji na stronie internetowej Muzeów Watykańskich; wejście przez bramę santa Rosa przy placu Risorgimento.

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Watykanu

Walka o przyszłość katedry Notre Dame

CZYTAJ DALEJ

Z automatu nie trafia się do nieba

2023-11-28 12:21

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 3

[ TEMATY ]

felieton

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Dla wielu z nas bycie dobrym człowiekiem wymaga dziś odwagi, pasji, żarliwości i silnej woli.

Słowa starożytnego Seneki: „Rzeczy same w sobie nie są trudne, lecz wydają się takie dlatego, że brakuje nam odwagi”, przypominają oczywistą prawdę, że odwaga to wybory, których dokonujemy każdego dnia. Dla wielu bycie po prostu dobrym człowiekiem wymaga dziś odwagi, pasji, żarliwości i silnej woli.

CZYTAJ DALEJ

Jeszcze jedno muzeum!

2023-11-29 22:45

plakat organizatorów

    Do końca przyszłego roku Kraków wzbogaci się o jeszcze jedno muzeum. Będzie to Muzeum Misyjne z multimedialną wystawą poświęconą pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto.

    Muzeum znajdzie siedzibę przy Franciszkańskiej 4, gdzie przez sześć lat bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek studiowali i odbywali formację zakonną i kapłańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję