Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin, Kościół rektoralny św. Judy Tadeusza dziełem Opatrzności

Kościół jest wspólnym domem, oazą modlitwy, wsparcia i miłości - powiedział ks. Jerzy Cieślicki.

2023-11-20 19:37

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie jubileuszowego krzyża

Poświęcenie jubileuszowego krzyża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota kościoła rektoralnego św. Judy Tadeusza w Lublinie dziękowała Bogu za 25 lat od konsekracji. Świątynia przy szpitalu neuropsychiatrycznym jest miejscem modlitwy dla pacjentów i pracowników służby zdrowia, a także dla społeczności Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” oraz dla mieszkańców południowej części miasta. Jubileuszowej Liturgii przewodniczył bp Adam Bab, celebrowali m.in. rektor ks. Jerzy Cieślicki oraz budowniczy kościoła i prezes „Misericordii” ks. Tadeusz Pajurek. - Świątynia jest znakiem naszej wiary i wspólnym domem, oazą modlitwy, wsparcia i miłości - podkreślił ksiądz rektor. - Kościół rektoralny i szpital neuropsychiatryczny są jednym organizmem; ta świątynia jest nieocenionym dobrodziejstwem dla szpitala - powiedział dyrektor Piotr Dreher.

Współdomownicy Boga

Biskup Adam Bab, nawiązując w homilii do znaczenia kościoła jako budynku, podkreślił, że jest on narzędziem, dzięki któremu we wspólnocie wiary i sakramentach spotykamy Boga, który „nie jest wydumany przy biurku przez filozoficzne namysły, ale który wszedł w historię świata i jest w niej stale obecny”. - Ta realność i bliskość Boga sprawia, że nie jesteśmy dla Niego obcymi, ale domownikami. Kościół, jako budynek i jako Lud Boży, to dom Boga, w którym jest On wciąż obecny. Pan posługuje się słowem „dom”, które nie jest abstrakcyjne, ale kojarzone z miejscem, gdzie zostaliśmy przyjęci na świat i ukochani - nauczał. Jak podkreślił, „dom jest miejscem, gdzie pierwsza jest miłość”. - Gdy człowiek dorasta w klimacie miłości, to jest przygotowywany do życia w miłości także po opuszczeniu rodzinnego domu. Podobnie we wspólnocie Kościoła Bóg przygotowuje nas do życia w miłości, z której nikt nie może być wykluczony. To piękne i trudne zadanie - powiedział bp Bab. - W świątyni uczymy się żyć Bogiem i pozwalamy się przenikać Jego słowu na każdą chwilę życia. Tu decyduje się, jakim jestem biskupem, ojcem, matką, dyrektorem, nauczycielem, lekarzem czy sprzątaczką, czy w każdej chwili i w każdej sytuacji oddaję Bogu chwałę - podkreślił.

Reklama

Owoce współpracy

Podczas jubileuszowo-odpustowych uroczystości ks. Tadeusz Pajurek przypomniał okoliczności powstania świątyni, powiązanej z „Micericordią”. - To dzieło Opatrzności Bożej - podkreślił, przywołując encyklikę „Dives in misericordia” św. Jana Pawła II, która stała się inspiracją dla powstania kościoła i ośrodka pomocy dla osób z chorobami psychicznymi. - Gdy zostałem skierowany do pracy w szpitalu, postanowiłem zaradzić troskom 1200 pacjentów, którzy pozbawieni byli miejsca modlitwy, czasem nawet przez kilkadziesiąt lat. Na początku lat 90. XX wieku nie było łatwo o fundusze na budowę kościoła, ale z czasem udało nam się opracować projekt ośrodka rehabilitacji i kaplicy szpitalnej, których budowa w znacznej części została sfinansowana ze środków zagranicznych - wspominał ks. Pajurek. - Współpraca wielu osób i środowisk wrażliwych na los człowieka, szczególnie tego stygmatyzowanego piętnem choroby psychicznej, wydała piękne owoce. Stworzyliśmy projekt, jakiego nie ma w całej Polsce. Obok siebie funkcjonują, tworząc całość, szpital psychiatryczny, kościół i stowarzyszenie, które wspólnie działają dla dobra pacjentów - podkreślił z wdzięcznością ks. Tadeusz Pajurek.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy naprawdę spotykasz w swojej modlitwie Boga?

2023-11-29 19:00

[ TEMATY ]

adwent

#NiezbędnikAdwentowy

#NiezbędnikAdwentowy2023

pl.wikipedia.org

"Z życia Maryi-Nawiedzenie" - obraz Giotto di Bondone w Kaplicy Scrovegnich

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.”

CZYTAJ DALEJ

Irlandia błaga bł. Carla Acutisa: rozpal płomień wiary!

2023-11-26 17:08

[ TEMATY ]

bł Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

W Irlandii trwa peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa. Łącząc katolików całej Zielonej Wyspy, pielgrzymka będzie kontynuowana tak długo, aż obejmie wszystkie 26 diecezji. Modlitwom wiernych towarzyszy wspólne pragnienie: aby na nowo wzniecić w Irlandii płomień wiary.

Relikwia pierwszego stopnia, a więc z ciała błogosławionego, nawiedza teraz archidiecezję Dublina, stolicy Republiki Irlandii. Ta niezwykła pielgrzymka rozpoczęła się w czerwcu, od archidiecezji Armagh, w Irlandii Północnej. Relikwia, a mówi się, że jest to kawałek osierdzia, błony otaczającej serce, przybyła do Irlandii z Sanktuarium Ogołocenia w Asyżu. To tam przechowywane i wystawiane są szczątki bł. Carla. Relikwii towarzyszy prałat Anthony Figueiredo, szef działu relacji międzynarodowych diecezji Asyżu, a miejscem, z którego relikwia wyrusza do dublińskich kościołów jest franciszkański klasztor kapucynów. W niedzielę Chrystusa Króla relikwia nawiedziła kościół pw. Świętego Odkupiciela, w mieście Bray. Mszę Świętą odprawił tam abp Dermot Farrell. Była też w dublińskiej parafii Świętej Rodziny, a 27 listopada dotrze do parafii pw. św. Kevina i św. Kiliana w Kilnamanagh-Castleview.

CZYTAJ DALEJ

Papież do księży z Polski: Pracujcie mocno, nie zaniedbujcie modlitwy

2023-11-29 15:30

[ TEMATY ]

Franciszek

księża

Grzegorz Gałązka

„Pracujcie, pracujcie mocno, ale nie zaniedbujcie modlitwy. Proszę was o to. Nie rezygnujcie z pobożności Maryjnej. Bo jeśli ty zaniedbasz modlitwę, to po jakimś czasie będziesz pusty wewnętrznie. I nie wyzbywajcie się radości” - powiedział dziś Franciszek do księży przebywających w Rzymie na Rekolekcjach Asystentów KSM. „Słowa Papieża są do wszystkich duszpasterzy młodzieży” - zaznaczył obecny w Rzymie bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

„Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za to, że skierował do nas swe przesłanie. To jest dla kapłanów umocnienie w na drodze rozwoju wiary i służby młodym, także tym, którzy poszukują Boga. Wyjeżdżamy umocnieni ze spotkania z Piotrem naszych czasów” - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News bp Grzegorz Suchodolski, który towarzyszy księżom wraz z bp. Adamem Babem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję