Reklama

Niedziela Lubelska

Do spotkania w niebie. Śp. ks. Stanisław Chomicz

W 88. roku życia i 63. roku kapłaństwa odszedł do Pana ks. kan. Stanisław Chomicz.

2023-11-20 19:42

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ceniony kapłan w szczególny sposób związany był z Lublinem i Hrubieszowem. W stolicy diecezji, otoczony troskliwą opieką dożył sędziwego wieku w domu księży emerytów, a wcześniej przez wiele lat służył wiernym w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Nim na długo związał się z Lublinem, ofiarnie pracował w miasteczku przy wschodniej granicy państwa.

Ksiądz Stanisław Chomicz urodził się we wrześniu 1935 r. w Parczewie. Jak sam wielokrotnie zaświadczał, wzrastał w podlaskiej, religijnej rodzinie. - Wspominając ks. Stanisława, na myśl przychodzą mi słowa pieśni „Kiedy ranne wstają zorze”. Nimi rozpoczynał każdy dzień. Najpierw jako mały chłopiec śpiewał je z mamą, a później sam, chyba do ostatnich dni życia - dzielił się bp Ryszard Karpiński. - Słowa tej pieśni zabrzmiały także wczesnym rankiem w rzymskim metrze, gdy w 1984 r. udawaliśmy się na Msze św. w Watykanie z Janem Pawłem II. Gdy po liturgii ustawialiśmy się do zdjęcia z Ojcem Świętym i każdy z nas miał możliwość porozmawiać z papieżem, usłyszałem, jak ks. Stanisław wyszeptał: „biskup mnie przeniósł do Lublina”. Jan Paweł II przytulił go do piersi jak ojciec syna. Później ks. Stanisław powiedział mi, że chciał powiedzieć papieżowi o tym, że z mamą często modlił się w jego intencji i chciał ją przywieźć do Rzymu, ale nie zdążył; matka zmarła kilka miesięcy wcześniej. Dla niego po Panu Bogu to właśnie mama i Hrubieszów były najważniejsze - wspominał ksiądz biskup. Ks. Chomicz po święceniach w 1960 r. pracował w parafii św. Teresy w Lublinie, a następnie w parafiach św. Mikołaja i Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, z krótką przerwą na duszpasterstwo w Łubkach. Za swoją determinację i ciężką pracę na rzecz odzyskania budynku kościoła garnizonowego otrzymał nagrodę miasta, ale przede wszystkim wdzięczną pamięć ludzkich serc. W 1983 r. objął lubelską parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w której służył Bogu i ludziom do przejścia na emeryturę w 2005 roku. - Pięknie śpiewał, jeszcze w seminarium przygotowywał mnie do egzaminów z muzyki kościelnej. Oddany dzieciom i młodzieży, katechizował w lubelskich parafiach w trudnych czasach komunizmu - dzielił się bp Karpiński, wspominając także prowadzone przez siebie lekcje religii w parafialnych salkach, mieszczących setki uczniów. - Poważnie traktował swoje obowiązki, powołanie do kapłaństwa i to, co z niego wynikało - zaświadczył o swoim przyjacielu.

Nim ciało zmarłego kapłana spoczęło na cmentarzu parafialnym w rodzinnym Parczewie, wybrzmiały słowa testamentu. Ks. Stanisław Chomicz napisał: - „Gorąco dziękuję Bogu za dar życia i powołania do służby kapłańskiej. Po Bogu serdecznie dziękuję rodzicom, że przyjęli dar życia i dali przykład wiary. Dziękuję księżom, siostrom zakonnym i wiernym, z którymi Boża Opatrzność pozwoliła mi współpracować. Do wszystkich, których skrzywdziłem lub zgorszyłem, zwracam się z największą prośbą o wybaczenie; to nie z nienawiści, ale z ludzkiej słabości. Boga proszę o miłosierdzie, ludzi o modlitwę. Do spotkania w szczęśliwości wiecznej w domu Ojca”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

2023-11-29 19:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach, któremu towarzyszą trudności oddechowe; bierze antybiotyk i nie ma gorączki - poinformowało w środę wieczorem watykańskie biuro prasowe. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan zaznaczył też, że stan prawie 87-letniego papieża jest stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: niech potrzebujący spotkają w waszych domach miłującego Boga

2023-11-29 09:55

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pozwólcie potrzebującym spotkać w waszych domach miłującego Boga - zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego: odczytane przez ks. prał. Filippo Ciampanellego:

CZYTAJ DALEJ

Papież na 800-lecie reguły franciszkanów: to przylgnięcie do Ewangelii

2023-11-29 18:44

[ TEMATY ]

franciszkanie

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dzisiejszy jubileusz jest okazją, napisał Franciszek „nie tylko, by przypomnieć wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim, by ożywić ducha, który zainspirował św. Franciszka z Asyżu, by zrezygnował z majątku i zapoczątkował jedyną w swoim rodzaju formę życia zgodnego z Ewangelią” - napisał Papież Franciszek, z okazji 800. rocznicy zatwierdzenia Reguły Zakonu Franciszkanów.

Papież podkreślił w swoim przesłaniu, że Reguła franciszkańska jest nie tylko wyrazem duchowości Założyciela Zgromadzenia, ale - określając konkretną formę życia - równocześnie jest także przesłaniem radości. Przypomniał, że nawiązał do niej w swojej pierwszej, niejako programowej, Adhortacji apostolskiej właśnie o chrześcijańskiej radości - Evangelii gaudium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję