Abp Wacław Depo w Częstochowie
Nowy Metropolita na Jasnej Górze
Reklama
Abp Wacław Depo przybył z wizytą na Jasną Górę 2 stycznia br. Jako dar dla Maryi złożył wiązankę czerwonych róż. O godz. 17.30 przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski serdecznie powitał nowego Metropolitę Częstochowskiego: - Otaczamy naszą gorącą modlitwą posługę Księdza Arcybiskupa w naszej archidiecezji, gdzie Jasna Góra zajmuje wyjątkowe miejsce, a poczytujemy sobie to za wielkie wyróżnienie, że Ojciec Święty Benedykt XVI posyła właśnie Ciebie, abyś nam przewodził do wieczności, do nieba, abyś nas uczył życia w prawdzie Chrystusowej - wyznał Ojciec Przeor. - Wspieraj nas swoją modlitwą, swoim ojcowskim błogosławieństwem, wspieraj nas swoim pouczeniem, a czasem i upomnieniem. O to Cię gorąco prosimy, polecając Cię i zawierzając Matce Bożej.
Abp Wacław Depo powiedział: - Bardzo dziękuję za współuczestnictwo w tej prymicji jasnogórskiej. Bądźcie razem ze mną świadkami tej Miłości, której Ona jest pierwszym świadkiem. I na tę wierność i miłość wzrastającą na miesiąc przed wejściem do katedry i tutaj, do tego Domu Matki, z serca was wszystkich błogosławię i zabieram ze sobą na każdą drogę.
W tym dniu abp Depo poprowadził także modlitwę Apelu Jasnogórskiego i zawierzył się Matce Bożej. - Tego wieczoru z woli Twego Syna i w posłuszeństwie wiary Kościoła po raz pierwszy zawierzam się Tobie w nowej roli, którą powierzył mi Ojciec Święty Benedykt XVI jako piątemu biskupowi częstochowskiemu i metropolicie - mówił. - Zawierzam Ci wszystko, co było owocem mojej posługi w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a przede wszystkim ludzi mojej drogi. Zawierzam Ci wszystko, co ma się urzeczywistnić w zgodnej współpracy i odpowiedzialności księży biskupów: arcybiskupa Stanisława, biskupów Antoniego i Jana, oraz ojców i braci, stróżów Jasnej Góry, całego ludu Bożego miasta Częstochowy, archidiecezji i metropolii, a zwłaszcza ludzi służących prawdzie przez środki społecznego przekazu, zwłaszcza te, które tutaj w sposób szczególny przemawiają, w naszym mieście - powiedział nowy Metropolita.
Rozważanie apelowe poprzedziły słowa wdzięczności, które przed Cudownym Obrazem Maryi Jasnogórskiej wypowiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: - Jesteśmy dziś wdzięczni za arcybiskupa Stanisława, który przez 27 lat tak gorliwie tutaj czuwał przy Tobie, Matko. A dzisiaj z radosnym sercem otwieramy się na nowego pasterza - arcybiskupa Wacława, jakże radośnie go tu przyjmujemy razem z Tobą.
Abp Depo gościł w Częstochowie przez cały dzień. Odwiedził m.in.: Kurię Metropolitalną, archikatedrę częstochowską, gdzie uczestniczył w modlitwie Koronki do Miłosierdzia Bożego, a także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej oraz Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Dziękczynienie za miniony rok
Nieszpory i noworoczna Pasterka
Tradycyjnie w ostatnim dniu roku kalendarzowego na Jasnej Górze zostało odprawione nabożeństwo dziękczynne za kończący się rok. Uroczystym Nieszporom przewodniczył bp Antoni Długosz. - Koniec roku to pora podsumowania w urzędach i zakładach pracy, wzmożony ruch, gorączkowe dopinanie planów, pisanie zestawień i bilansów, remanenty, sprawozdania, analizy porażek i sukcesów, strat i zysków, wymiernych nie tylko w złotówkach. A zmarnowany czas, który już nigdy nie wróci? - mówił.
Kaznodzieja podkreślił, że mimo wszystko dobra, miłości, prawdy i piękna jest zawsze więcej niż zła.
W noc sylwestrową, dokładnie o północy, w Bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się Pasterka Noworoczna, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii powiedział, że Jezus to najważniejsze imię w dziejach ludzkości, imię, które jest ponad wszelkie imię, na które zgina się każde kolano.
Podsumowanie roku 2011
Coraz więcej pielgrzymów przybywa na Jasną Górę. W roku 2011 aż 3 mln 200 tys. osób odwiedziło nasze narodowe sanktuarium. To o 200 tys. więcej pielgrzymów niż rok wcześniej. Dotarło też więcej pielgrzymek pieszych i turystów z zagranicy. Jak podała kancelaria kustosza Jasnej Góry, w 2011 r. do Częstochowy przybyło 228 ogólnopolskich pielgrzymek, w których wzięło udział prawie 833 tys. osób. Tradycyjnie najliczniejsze były spotkania: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, motocyklistów, Ludzi Pracy i Anonimowych Alkoholików. Po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: flisaków pienińskich i miłośników quadów.
Wbrew niektórym opiniom, nie maleje, ale wzrasta liczba pieszych pielgrzymów przybywających w różnych grupach, nie tylko z terenu całego kraju, ale także z zagranicy. Na Jasną Górę w minionym roku przyszło 285 pieszych pielgrzymek, uczestniczyły w nich 143 tys. 983 osoby. To o prawie 3 tys. więcej niż w 2010 r. Przyjechały 82 grupy rowerowe, a w nich prawie 4 tys. pielgrzymów. To również o prawie 1 tys. osób więcej niż w 2010 r. Więcej modliło się też tegorocznych maturzystów, których w 849 zorganizowanych grupach przyjechało ponad 167 tys. W porównaniu z rokiem 2010 to o ponad 10 tys. pielgrzymów więcej. Nieznacznie zmalała natomiast liczba dzieci pierwszokomunijnych, których dotarło ponad 50 tys.
Zapowiedzi
15 stycznia - Uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patrona Zakonu Paulinów: godz. 11.00 - Suma, godz. 16.15 - zakończenie Nowenny do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, czyli „Pawełek”, połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych - przewodniczy bp Antoni Długosz.
21 stycznia godz. 18 - Koncert kolęd w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera, Sala Rycerska
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz
Pomóż w rozwoju naszego portalu