Reklama

Francja

Papieskie przesłanie na 97. sesję Francuskich Tygodni Społecznych

„Dziś bardziej niż kiedykolwiek rozumiemy wagę ekologii integralnej, zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka, który jednocześnie odnosi się do kryzysów społecznych i ekologicznych i zaleca, abyśmy nie rozdzielali tego, co jest ze sobą ściśle powiązane” - takie przesłanie otrzymali z Watykanu uczestnicy 97. sesji Francuskich Tygodni Społecznych. Obradują oni w dniach 24-26 listopada na Uniwersytecie Katolickim w Lyonie.

[ TEMATY ]

papież

Francja

przesłanie

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W imieniu papieża kard. Pietro Parolin zwrócił uwagę, że w adhortacji apostolskiej „Laudate Deum” Franciszek zauważył, iż choć osobiste zaangażowanie w ochronę stworzenia stanowi istotny aspekt życia chrześcijańskiego, o ile świadczy o wierze w Boga Stwórcę i przyczynia się do kształtowania kultury poszanowania środowiska, to jednak nie wystarczy, aby uporać się z kryzysem klimatycznym obecnie doświadczamy. Konieczne jest zarówno zaangażowanie polityków, jak i oddolna mobilizacja różnych aktorów społecznych.

Konkretną propozycją w poszukiwaniu nowych form współpracy staje się - w świetle encykliki „Fratelli tutti” - zaproszenie do budowania społeczeństwa ożywionego uczuciami przyjaźni i braterstwa. „W tym sensie zbliżający się udział Ojca Świętego w COP 28 w Dubaju jest świadectwem jego zaangażowania, które zachęca wszystkich katolików do przewidywalnej i zdecydowanej mobilizacji w sferze społecznej” - pisze sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, tłumacząc, że wiara „nie oddziela, ale mocniej wiąże uczniów Pana z losem ludzkości, wszystkich istot żywych i wspólnego domu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-11-24 17:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie wideoprzesłanie do młodzieży Madagaskaru

Papież Franciszek zaapelował do katolickiej młodzieży Madagaskaru o angażowanie się w życie społeczne kraju. "Młodzi ludzie powinni realizować swoje marzenia i dążąc do wspólnego dobra pracować dla przyszłości kraju", powiedział Ojciec Święty zwracając się do uczestników spotkania młodzieży katolickiej w mieście Mahajanga w północnej części wyspy. W przesłaniu, ogłoszonym 14 października, papież nie wspomniał o ewentualnym planie wizyty na Madagaskarze.

Na marginesie obradującego w Rzymie Synodu Biskupów kard. Desire Tsarahazana ujawnił, że zaprosił papieża do odwiedzenia jego kraju. Jednak jeszcze w ubiegłym tygodniu rzecznik Watykanu nie potwierdził, czy rozpoczęto przygotowania do tej wizyty. Dotychczas jedynym papieżem, który odwiedził położony na Oceanie Indyjskim Madagaskar, był w 1989 roku Jan Paweł II. Papież Franciszek powołał Desire Tsarahazana do Kolegium Kardynalskiego w czerwcu 2016.

CZYTAJ DALEJ

Józefowa piecza nad Jasną Górą

2024-03-01 11:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

- Mało kto przyjeżdżając do Domu Matki wie, że nieopodal znajduje się Dom Józefa, gdzie już wiele osób znalazło sens swego życia - mówi jeden z paulinów opiekujących się duszpasterstwem „na Halach” pod szczególną pieczą św. Józefa, bo sercem jest kaplica pod jego wezwaniem. Obecności tego Świętego nie może zabraknąć w sanktuarium maryjnym jakim jest Jasna Góra. Przed nami marzec. W Kościele jest on tradycyjnie miesiącem dedykowanym Świętemu Józefowi, oblubieńcowi Maryi.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków Opiekuna Jezusa, ale najważniejszym jest XVII-wieczny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus malarza jasnogórskiego, na którym postacie zdobią srebrne sukienki. Wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu Bazyliki. Tu odprawiana jest przez cały miesiąc Msza św. o godz. 7.00, a przed uroczystością 19 marca nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nowy Plac Wolności

2024-03-05 06:30

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Łodzianie uroczyście odebrali odnowiony Plac Wolności stanowiący symbol miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję