Reklama

Niedziela Wrocławska

Czuwanie to wypełnianie obowiązków. Adwentowe Dni Formacji Katechetów

Rozpoczęły się Adwentowe Dni Formacji Katechetów, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Ks. Marcin Krawczyk

Ks. Marcin Krawczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa katechetów rozpoczęła swoją formację dzisiaj w katedrze wrocławskiej od Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Krawczyk. Nawiązując do liturgii słowa, kapłan podkreślił, że pod koniec roku liturgicznego towarzyszą nam teksty apokaliptyczne, dotyczące czasów ostatecznych i końca świata. – Kiedy przyglądam się dzisiejszemu słowu, w mojej głowie, trochę pod włos różnym podnoszącym ciśnienie interpretacjom, pojawia się jedna bardzo ważna myśl: spokojnie, nic się nie dzieje! O tym pokoju chciałbym dzisiaj powiedzieć kilka słów – mówił ks. Krawczyk.

Zaznaczył, że fragment Ewangelii, w którym Jezus zapowiada zburzenie Jerozolimy nie mówi o tym, co stanie się na końcu czasów. Chrystus przygotowywał swoich słuchaczy na wydarzenia, które miały się rozegrać wkrótce na ich oczach. – Oczywiście Kościół traktuje te słowa jako symboliczny opis końca dziejów, ale trzeba mieć świadomość, że pierwotnie znaczyło to zupełnie coś innego – mówił ks. Marcin i podkreślał, że taka tendencja do tropienia znaków końca czasów jest dziś obecna w niektórych kręgach Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cała ta trwoga tworząca się w niektórych kręgach kościelnych, wynikająca z odczytywania znaczenia katastrof, chorób, epidemii, wojen jako znaków końca czasów jest niczym innym jak niebezpiecznym podejściem do rzeczywistości. Mało sensownym jest przykładanie określonych fragmentów z Pisma Świętego do konkretnej postaci historycznej – tłumaczył ks. Krawczyk. Podkreślił, że nie ma to nic wspólnego z rzetelnym odczytywaniem symbolicznego znaczenia Biblii. Co więcej, Pan Jezus sam przestrzega, że wielu w Jego imieniu będzie mówić, że nadszedł czas. Dlatego powinniśmy odpowiednio reagować na tego typu zachowania.

– Według słów Jezusa mamy nie ulegać takiemu myśleniu i nie podążać za tymi, którzy wieszczą rychły koniec świata. (…) Dlaczego? Ponieważ sam Pan Jezus jako człowiek nie wiedział, kiedy to nastąpi. Jak powiedział kiedyś swoim uczniom, tę wiedzę posiada tylko Bóg. Nie mają jej aniołowie, ani Syn – mówił kapłan i pytał: – Czy to nie oznacza, że powinniśmy żyć spokojnie? Niczego się nie bać ani też nie szukać znaczenia tego, co wokół nas się dzieje? Choć wielu może powiedzieć, że Pan Jezus wielokrotnie powtarzał, że mamy czuwać i nieustannie być gotowymi na Jego przyjście. Odpowiedź na to pytanie daje nam św. Paweł w swoim drugim Liście do Tesaloniczan. Wyjaśnia, na czym powinno polegać to czuwanie.

Reklama

Ks. Marcin przytoczył fragment listu: „Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi. Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli” (2Tes 3, 11-12).

– Oczekiwanie na powtórne przyjście Pana to według św. Pawła po prostu wykonywanie swoich obowiązków. Nie powinniśmy więc żyć w strachu, że Jezus przyjdzie jak złodziej w nocy, ani też w panice szykować się na to wydarzenie, siedząc przy oknie i śledząc znaki na niebie. W jednej z przypowieści Jezus mówił o tym, jak Pan chwalił swego sługę, gdy ten, czekając na niego, po prostu zajmował się swoimi obowiązkami. Nie siedział przy oknie, sprawdzając, czy zaraz nie pojawi się gospodarz. Chrześcijanin, który prawdziwie czeka na powtórne przyjście Pana, to nie ktoś, kto rozgląda się wokół i szuka znaków Jego przyjścia. Czuwanie to proste wypełnianie obowiązków – tłumaczył kapłan. Zachęcał do pielęgnowania więzi w rodzinach, głoszenia Ewangelii, wypełniania słów Jezusa, co w konsekwencji przygotuje nas na Jego przyjście.

– Dzisiejsza Ewangelia jest źródłem ogromnego pokoju, który płynie od samego Jezusa. Słowo prosto nam podpowiada: służ Bogu, wypełniaj swoje obowiązki, bądź dobry, kochaj bliźnich, głoś Ewangelię, pomóż tym, którzy cierpią, przyjdź z pomocą ich słabości. Właśnie w ten sposób stajemy się gotowi na przyjście Pana. Bądźmy uczniami Pana Jezusa, po ludzku nic więcej nie trzeba – podkreślał ks. Marcin.

Reklama

Po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu a po niej część metodyczna spotkania w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Szkolenie pt. „System ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej – szkolenie dla nauczycieli religii” składało się z kilku tematycznych wykładów, które wygłosili: dr Agnieszka Jędrzejowska, ks. dr Bartosz Trojanowski, mgr Ewa Węgielska. Ks. dr Mariusz Szypa przedstawił aktualne kwestie i propozycje Wydziału Katechetycznego.

Więcej na temat części metodycznej spotkania: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/97033/Ochrona-dzieci-i-mlodziezy-Adwentowe-Dni

2023-11-28 17:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud oczekiwania - 9 miesięcy duchowych przygotowań dla rodziców

"Jeśli jesteście w ciąży i zastanawiacie się, czy możecie rozpocząć nowennę, to nie ma potrzeby czekać na konkretny dzień, by ruszyć z modlitewnym szturmem. Najbardziej odpowiednim do tego momentem jest chwila, kiedy będziemy mieć taką potrzebę, pragnienie lub intencję."- pisze Angelika Kawecka w swojej najnowszej książce.

Kiedy w pierwszą rocznicę ślubu zobaczyłam dwie kreski na teście ciążowym, wiedziałam, że Pan Bóg ma poczucie humoru. Modliliśmy się z mężem o dar potomstwa i nasze wołania zostały wysłuchane, ale nie spodziewaliśmy się, że radość z tej dobrej nowiny będziemy przeżywać w tak wyjątkowym dla nas dniu i że nastąpi to tak szybko. Dobry Ojciec zrobił nam najpiękniejszy prezent, jednocześnie stawiając przed nami zadanie, aby jeszcze pełniej realizować powołanie, nie tylko do małżeństwa, ale i do rodzicielstwa. Ze swojego duchowego doświadczenia wiedziałam, że będę chciała ten wyjątkowy dla kobiety czas dziewięciu miesięcy przeżyć z Bogiem i Maryją. O ile na początku ofiarowałam w intencji naszego nienarodzonego dziecka Msze Święte, odmawiałam różaniec czy też modliliśmy się z mężem spontanicznie każdego wieczoru przed snem o to, abyśmy umieli wychować naszą pociechę na Bożego człowieka, o tyle po kilku tygodniach przyszło do mnie światło Ducha Świętego, że przecież ciąża to dziewięć miesięcy, dlaczego więc nie modlić się w tym czasie nowenną, która duchowo przygotuje nas do porodu i do tego najpiękniejszego spotkania z naszym dzieckiem?

CZYTAJ DALEJ

Wyciągnij z szafy [nie]potrzebny ciuch

2024-07-26 15:07

ks. Łukasz

s. Aneta ze Zgromadzenia Bożego Serca Jezusa pokazuje puste miejsca na półkach z odzieżą męską

s. Aneta ze Zgromadzenia Bożego Serca Jezusa pokazuje puste miejsca na półkach z odzieżą męską

W czasie wakacyjnym myślimy o wypoczynku, dobrej zabawie, wzmocnieniu ducha i innych ciekawych zajęciach, które mają pomóc nam wypocząć. Letnie dni są także świetną okazją, aby wspomóc osoby potrzebujące. Zajrzeliśmy do łaźni Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i już wiemy, co jest potrzebne.

Przechodząc uliczkami Ostrowa Tumskiego można spotkać różne osoby. Duchownych, siostry zakonne, turystów z różnych stron Polski i świata, a także osoby lekko przygarbione, czasami z całym swoim dobytkiem na plecach i stojących w kolejce do żółtego budynku, w którym mieści się łaźnia. - “Jedna osoba może już wejść” - słyszę męski głos zapraszający kolejną osobę w kryzysie bezdomności, która chce się odświeżyć po kolejnej nocy “pod chmurką” i upalnym dniu. Gdy idę dalej widzę mężczyznę i kobietę, którzy dobierają odzież dla siebie, aby ubrać czystą odzież. - Ta koszulka będzie dla ciebie za mała, weź tę zieloną - słyszę głos pani, która regularnie korzysta z pomocy Caritas. W oddali dostrzegam pralkę, która pierze odzież dla potrzebujących. Przychodzi do mnie s. Aneta ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Serca Jezusa. Wskazuje na puste półki zaznaczając, że w okresie letnim także jest duże zapotrzebowanie na odzież. - Często wydaje się, że latem bezdomnym jest łatwiej. I to prawda, że nie muszą szukać miejsc, aby się ogrzać, że w nocy nie marzną, ale w okresie wakacyjnym, gdy są ogromne upały, ciało się poci, bardziej brudzi i trzeba częściej zmieniać bieliznę, ubrania. I to rodzi ogromne problemy na naszym magazynie odzieży przy łaźni - zaznacza s. Aneta, dodając: - Ponieważ w tym czasie lipca i sierpnia więcej osób przychodzi wziąć prysznic, to więcej ubrań jest rozdawanych. W sposób szczególny brakuje nam T-shirtów, koszul, krótkich spodenek, spodni, butów czy bielizny męskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kolejni obcokrajowcy ukończyli Letnią Szkołę Języka Polskiego na KUL

2024-07-26 20:50

[ TEMATY ]

KUL

kurs

język polski

KAI/@KUL_Lublin / X

Uczestnicy kursu

Uczestnicy kursu

Około stu osób z całego świata uczestniczy w letnich programach językowych organizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. – Nie ma skuteczniejszej reklamy naszego kraju i regionu niż pokazanie na miejscu bogactwa polskiej kultury, języka i tradycji – mówi Cezary Ruta, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.

Profesjonalny zespół nauczycieli, bogata oferta programowa dostosowana do różnych oczekiwań słuchaczy, autorskie wykłady wygłaszane przez specjalistów czy wreszcie bogaty program kulturalny i turystyczny – to cechy letnich kursów przygotowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej KUL. W tym roku odbywają się one po raz 51. i bierze w nich udział około stu osób z 33 krajów. Najwięcej uczestników pochodzi z USA, Francji, Meksyku, Słowacji, Tajwanu i Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję