Reklama

Aktualności

Na prośbę lekarzy papież Franciszek odwołał swoją podróż do Dubaju

Na prośbę lekarzy papież Franciszek odwołał swoją podróż do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ w dniach 1-3 grudnia - poinformowało biuro prasowe Watykanu we wtorek. Powodem jest stwierdzony w tych dniach stan zapalny dróg oddechowych - wyjaśniono.

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież przyjął z wielkim żalem prośbę lekarzy - dodał Watykan w komunikacie przekazanym dziennikarzom. (PAP)

sw/ adj/

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-11-28 19:56

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wzywa do odmawiania różańca o pokój na świecie

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do odmawiania Różańca w intencji pokoju i o zakończenie wojen na całym świecie wezwał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Regina Caeli, którą odmówił dziś z wiernymi na Placu św. Piotra w Watykanie. Nawiązał w nich do swej zakończonej wczoraj podróży do Fatimy i przypomniał główne treści orędzia, z jakim Maryja zwróciła się w 1917 do trójki pastuszków. Przypomniał również beatyfikowanego wczoraj irlandzkiego jezuitę ks. Jana Sullivana i zaapelował o modlitwy w intencji matek.

Oto polski tekst rozważań papieskich:

CZYTAJ DALEJ

Redemptor hominis - pierwsza encyklika Jana Pawła II

Niedziela legnicka 17/2003

[ TEMATY ]

Encyklika

fot. Adam Bujak Biały Kruk

"Redemptor hominis" ("Odkupiciel człowieka") jest pierwszą encykliką Jana Pawła II, którą on sam nazywa dokumentem inauguracyjnym. Dokument powstał 1979 r. i w całości poświęcony jest sprawie człowieka. Encyklika ukazuje sposób myślenia o człowieku i opisuje go w świetle Objawienia, w świetle danych nadprzyrodzonych.

Motywem przewodnim encykliki jest zdanie "Człowiek jest drogą Kościoła". Papież mówi o człowieku jako o jednostce. Kościół ma poszukiwać człowieka, ma chodzić jego drogami. Drugim elementem, który mocno podkreśla Papież w swoim dokumencie, jest odkrycie człowieka w świetle Chrystusa.
Punktem wyjścia tego "inauguracyjnego dokumentu" jest pesymistyczna ocena rzeczywistości, punktem dojścia zaś - konieczność ewangelizacji świata.
W pierwszej część encykliki Jan Paweł II omawia dziedzictwo chrześcijaństwa, które otrzymał po swoich poprzednikach. Papież już na początku dokumentu informuje nas, że pragnie kontynuować (dosyć krótki) pontyfikat Jana Pawła I, jak również jego poprzedników. Przyjmując tę drogę, pragnie dać wyraz umiłowania dziedzictwa, jakie pozostawili po sobie papieże Jan XXIII i Paweł VI, oraz jego kontynuowania. Papież w pierwszych słowach dokumentu wskazuje nam, w jaki sposób mamy postępować po drogach wyznaczonych już przez Pawła VI. Odwołuje się także do encykliki Pawła VI Ecclesiam suam - przypomina nam o stale pogłębiającej się świadomości Kościoła, zarówno jako Boskiej Tajemnicy, jak też ludzkiego posłannictwa. Świadomość ta jest i musi pozostać pierwszym źródłem miłości tego Kościoła. Świadectwo takiej właśnie świadomości Kościoła pozostawił nam Paweł VI. Poprzez to, co składało się na jego pontyfikat, przede wszystkim uczył nas miłości Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła Miłości!

2024-03-04 21:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- To nie jest instytucja, ale ufamy, że przez 35 lat Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła Miłości. Przecież nie chodzi o to, żeby formalnie, strukturalnie zabezpieczyć losy konkretnego dziecka. To, co najważniejsze, to jest to, czy będzie ono mogło się wychowywać w takiej wspólnocie, która będzie je kochać i w tej miłości będzie mogło wzrastać – mówił kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję