Reklama

Niedziela Wrocławska

Zawsze blisko ludzi

Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta świętuje jubileusz 40-lecia.

Magdalena Lewandowska

Pamiątkowe zdjęcie po uroczystej Eucharystii

Pamiątkowe zdjęcie po uroczystej Eucharystii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Jesteście głosem bezdomnych i ubogich. Jesteście ich nadzieją – mówił podczas uroczystej Eucharystii bp Jacek Kiciński. Wcześniej podczas gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym wyróżniono osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz bezdomnych, odznaczenie "Przyjaciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta" otrzymał także bp Jacek Kiciński, asystent kościelny Towarzystwa. Uczestnicy gali mogli również zobaczyć film „U Brata Alberta”, którego twórcami były osoby bezdomne i który ukazywał różne dzieła prowadzone przez TPBA.

Wspominając początki Towarzystwa prezes Koła Wrocławskiego Rafał Peroń zwracał uwagę na życzliwość i dobro brata Jerzego Marszałkowicza, który otworzył swoje serce przed bezdomnymi, stworzył Towarzystwo Brata Alberta i do śmierci mieszkał z bezdomnymi: – Całe dzieło TPBA dla mnie, jako dla osoby wierzącej, to cud. Od sytuacji, kiedy na schodach seminarium znalazł się człowiek potrzebujący i pomógł mu brat Jerzy, do potężnego dzieła, które rozsiało się po całej Polsce – w tej chwili jest ponad 60 kół, każde z nich prowadzi różne placówki, jadłodajnie, schroniska, noclegownie – i trwa do dzisiaj. A zaczęło się w bardzo trudnych komunistycznych czasach. Po ludzku było to niemożliwe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez 40 lat Wrocławskie TPBA pomogło tysiącom potrzebujących. Dzisiaj Koło Wrocławskie służy bezdomnym prowadząc schroniska dla mężczyzn przy ul. Bogedaina we Wrocławiu i w Szczodrem, schronisko dla kobiet przeniesione niedawno do wyremontowanego budynku przy ul. Sołtysowickiej we Wrocławiu, służy w noclegowni przy ul. Małachowskiego i ogrzewalni czynnej w okresie zimowym. Organizuje wiele programów i akcji pomocowych – m.in. projekt mieszkaniowy „Droga do domu”, program usamodzielnienia osób bezdomnych i dania im możliwości rozpoczęcia od nowa, pójścia „na swoje”. Jest też sklep charytatywny „Pomagacz” i kawiarnia „U Brata Alberta”.

Reklama

W homilii podczas uroczystej Eucharystii w kościele św. Stanisława, Doroty i Wacława bp Kiciński zwrócił uwagę, że gdyby nie powiew Ducha Świętego, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta by nie powstało. – Dziś dziękujemy za minione lata Koła Wrocławskiego i za to, że tu wszystko się zaczęło – na dolnośląskiej ziemi, we Wrocławiu. Dziękujemy za tych, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Pana Boga, by służyć ludziom ubogim.

Podkreślał, że każdy czas ma swoje znaki. Tymi sprzed 40 laty były ubóstwo, nędza, ludzie opuszczeni, skazanie na margines codziennego życia. Dzisiaj również nie brakuje osób, które potrzebują pomocy. – Przed nami nowe wyzwania związane z ubóstwem, migracją, odrzuceniem i toczącymi się wojnami. To wszystko sprawia, że próbujemy, jako Towarzystwo Pomocy im św. Brata Alberta, na nowo odczytać znaki czasu. Podejmujemy wiele wysiłków, by towarzyszyć drugiemu człowiekowi w doświadczeniu osamotnienia. A z drugiej strony staramy się, by było jak najmniej ludzi bezsilnych, odrzuconych i niekochanych – mówił hierarcha.

Przekonywał, że jeżeli chcemy nieść pomoc innym, musimy stać się domem modlitwy Pana, musimy wpuścić do naszych serc Jezusa: – Bóg poszerza serce człowieka, jeśli stanie się ono domem modlitwy. Takie zadanie stoi przed Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta. My, rodzina brata Alberta, jego duchowi synowie i córki, jesteśmy powołani, by na pierwszym miejscu stać się domem modlitwy Boga. Domem, w którym nikt nikogo się nie pyta kim jest, po co przyszedł i dokąd zmierza. Niech to nasze dzisiejsze świętowanie pozwoli nam na nowo odkryć wyzwania, jakie stoją przed TPBA, byśmy nigdy nie odwrócili twarzy od żadnego człowieka. Jesteśmy wezwani do odkrycia Chrystusa w ubogich. Mamy też użyczać naszego głosu w ich sprawach. Naszym zadaniem jest to, byśmy ich słuchali i rozumieli i potrafili przyjąć tajemnicę mądrości, którą Bóg przekazuje nam przez ich życie.

2023-11-29 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu prosi o włączenie się w modlitwę nowennową w intencji Ojczyzny

2024-03-04 07:04

[ TEMATY ]

nowenna

nowenna21:20

#21:20

nowenna2120.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20”. Będzie to odmawiana po Apelu Jasnogórskim modlitwa w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszona za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nowenna rozpocznie się 16 marca a zakończy 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia.

ZAPROSZENIE DO MODLITWY NOWENNOWEJ W INTENCJI OJCZYZNY

CZYTAJ DALEJ

Misterium Męki Pańskiej w Rędzinach

2024-03-05 09:52

[ TEMATY ]

misterium Męki Pańskiej

zaproszenie

Rędziny

kościół św. Otylii

Karol Porwich/Niedziela

Parafia św. Otylii w Rędzinach zaprasza wszystkich pragnących zgłębiać tajemnicę śmierci Chrystusa na Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się 15 marca o godz. 19 w naszym kościele parafialnym.

Do Boga powrócić może każdy człowiek, nawet z bardzo krętej drogi widać światło Boże. Przygotujmy swoje wnętrza na cud Wielkiej Nocy. Wielki Post to szczególny czas. Ufamy, że przedstawienie Męki naszego Pana pomoże nam zanurzyć się w Nim do głębi. Serdecznie zapraszamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję