Reklama

W diecezjach

Lublin/ 105. rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Wspólnota uniwersytetu to grupa ludzi, która emanuje pokojem, dobrocią, miłością – powiedział w piątek rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas uroczystości w 105. rocznicę powstania uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. rektor podczas obchodów na kampusie głównym KUL stwierdził, że "młodzieńczy wigor" uniwersytetu widać w wielu inicjatywach podejmowanych przez studentów, doktorantów, pracowników naukowo-dydaktycznych, badawczych i administracyjnych. "Nasze dzisiejsze spotkanie to wyraz wdzięczności, uznania i szacunku dla wielu z was, którzy podejmujecie się służby uniwersytetowi na różnych obszarach, na których stawia was Pan" – powiedział.

"Kiedy zastanawiamy się nad sytuacją świata to wszystko, co się dzieje wokół nas, to jest wymiar zewnętrzny, natomiast kiedy brakuje pokoju wewnętrznego, to on emanuje agresję zewnętrzną. Myślę, że nasza wspólnota uniwersytetu to grupa ludzi, która emanuje pokojem, dobrocią, miłością" – powiedział rektor. Czasami możemy mieć różne zdania, ale - dodał - tak jak w rodzinie chodzi o to, żeby "iść za tym, co łączy, a omijać to, co może nas dzielić".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie rektor pokroił tort, którym poczęstowali się zgromadzeni studenci i pracownicy uczelni. Spotkaniu towarzyszył koncert przygotowany przez wykładowców i studentów muzykologii KUL.

Wcześniej w piątek na uczelni odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Carlowi A. Andersonowi, amerykańskiemu prawnikowi, urzędnikowi państwowemu i nauczycielowi akademickiemu.

Prof. Anderson - zakomunikował KUL - był specjalnym asystentem prezydenta Ronalda Reagana i dyrektorem White House Office of Public Liaison. Przez niemal dekadę był członkiem Amerykańskiej Komisji Praw Obywatelskich. Był profesorem prawa rodzinnego w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, założycielem, wiceprezydentem i dziekanem amerykańskiego oddziału Papieskiego Instytutu Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie.

Papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI powoływali prof. Andersona do komisji watykańskich, w tym do Papieskiej Rady ds. Rodziny. Był audytorem na czterech światowych synodach biskupów. Papież Benedykt XVI powołał go również do zarządu Banku Watykańskiego, a papież Franciszek mianował go członkiem Papieskiej Akademii Życia. W latach 2000-2021 był Najwyższym Rycerzem Zakonu Rycerzy Kolumba.

Reklama

KUL został założony w 1918 r. z inicjatywy ówczesnego rektora Akademii Duchownej w Petersburgu ks. Idziego Radziszewskiego, który był pierwszym rektorem tej nowej wtedy uczelni w Lublinie. Według założyciela, uniwersytet miał uprawiać badania we wszystkich dziedzinach wiedzy w duchu harmonii nauki i wiary, kształtować kadrę inteligencji katolickiej, zdolną do kierowania życiem kraju, przyczyniać się do pogłębiania świadomości religijnej w społeczeństwie. Katolicyzm polski uważał ks. Radziszewski za powierzchowny, wymagający odrodzenia, od tego uzależniał zachowanie odzyskanej wolności.

Początkowo uruchomiono cztery wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych. W 1920 r. uczelnia zyskała własną siedzibę, do dziś używany podominikański gmach przy Alejach Racławickich w Lublinie.

Przed wybuchem II wojny światowej kadra naukowa KUL liczyła 67 osób, a studentów było niespełna 1,5 tys. Po wojnie, do zmiany ustroju w Polsce w 1989 r., pozostawał KUL specyficzną uczelnią, otwarcie przyznającą się do katolicyzmu, niezależną od obowiązującej ideologii.

Ponad 20 lat Katedrą Etyki KUL kierował Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Nie zaprzestał pracy na lubelskiej uczelni także wtedy, gdy został biskupem, metropolitą krakowskim, a potem kardynałem. Jako papież Jan Paweł II odwiedził KUL raz, w 1987 r.

Obecnie KUL kształci ok. 9 tys. studentów, z czego ponad 800 to osoby z zagranicy, z 55 krajów. W październiku br. kształcenie na pierwszym roku rozpoczęło 3 tys. osób. Nauka prowadzona jest na ponad 100 kierunkach i specjalnościach z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, technicznych i przyrodniczych, teologicznych, filozoficznych, prawnych i medycznych.(PAP)

Reklama

Autor: Piotr Nowak

pin/ mir/

2023-12-08 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: jutro debata dwóch ambon w ramach VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej

[ TEMATY ]

Lublin

kongres

materiały prasowe

„Żydowskie i chrześcijańskie inspiracje dialogu" - to temat ostatniej dyskusji z cyklu Debat dwóch ambon, otwierającej zarazem VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Wezmą w niej udział 13 października socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak oraz arcybiskup metropolita łódzki, historyk Kościoła, ceniony rekolekcjonista abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Kapłaństwo jest dla Kościoła

2024-05-26 22:00

Marek Zygmunt

Podczas jubileuszowej Mszy świętej

Podczas jubileuszowej Mszy świętej

Ksiądz prałat Czesław Majda, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego obchodzi w tym roku 50 lat kapłaństwa. Z tej okazji sprawowana była Msza Święta, podczas której wierni mieli możliwość modlić się za swojego proboszcza, dziękując za dar jego kapłaństwa. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec.

W homilii bp Dec odniósł się do nakazu Pana Jezusa, aby iść i nauczać: - Dzieło Jezusa nie stanęło w miejscu. Żeby było przekazane poszczególnym pokoleniom, Jezus wybrał najpierw Apostołów i im powiedział „ Idźcie i nauczajcie wszystkie narody udzielając im Chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowując wszystko co Wam przykazałem”. I Ci świadkowie Jezusa zostali poddani prześladowaniom - wskazał biskup, dodając, że we współczesnym świecie są kontynuatorzy tych słów: - -Przez pokolenia patrzymy na dzisiejszych kapłanów .którzy są powołani przez tego samego Chrystusa, a Duch Święty jest ten sam, Pan Jezus jest ten sam i ma taką samą moc jaką miał wtedy gdy uzdrawiał chorych, wskrzeszał zmarłych, głosił Ewangelię. A jeżeli naszych pragnień nie spełniał od razu to jest to znak, że nie jest nam to do końca tak bardzo potrzebne –akcentował kaznodzieja, dodając: - W tym kontekście, że jak nie otrzymamy od razu, to się nie obrażajmy, bo Pan Bóg zna lepiej naszą przeszłość i przyszłość. Dlatego warto powtarzać słowa św. Faustyny „Jezu ufam Tobie”.

CZYTAJ DALEJ

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

[ TEMATY ]

Unia

Adobe Stock

W Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego. Skala niepokoju jest wielka i to nie tylko w szeregach EPP, które zostało tym ruchem całkowicie zaszachowane. EPP jest teraz jak bokser, który wiózł przez trzynaście rund przewagę i czekał na końcowy gong w piętnastej, ale pod koniec 13-ej dostał potężnego sierpa, po którym ledwo utrzymał równowagę. Ale o tym za chwilę.

Podobne wrażenie wywołało wyrzucenie z ID niemieckiej AfD i otwarta już propozycja M. LePen skierowana do G. Meloni, zawierająca propozycję ścisłej współpracy ECR z ID. Zmora powstania bloku porównywalnego swoją siłą z EPP i z S&Dwywołała prawdziwy popłoch w środowiskach lewicowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję