„Zrobić miejsce dla Boga”
Już w niedzielę na Jasnej Górze w Kaplicy św. Józefa na „Halach” rozpoczną się czterodniowe adwentowe rekolekcje. Paulini zachęcają do korzystania ze spowiedzi świętej, która odbywa się codziennie od 6.15 do 19.30 w Kaplicy Sakramentu Pokuty. - Miłosierdzie Boże jest nam dane w obfitości, a sakrament pokuty i pojednania bez limitów - zapewniają jasnogórscy spowiednicy. Zakonnicy zachęcają do adwentowej spowiedzi, by nie zwlekać na ostatnią chwilę i już teraz „zrobić miejsce dla Boga w swoim życiu”. - Istotą sakramentu pokuty i pojednania jest powrót do żywych. Kiedy wchodzimy w grzech, grzech ciężki, to jakbyśmy umierali duchowo. I Jezus zostawił mam sakrament pokuty i pojednania, abyśmy mogli na nowo ożyć, On pragnie nam dawać kolejną szansę, chce nas leczyć, On chce nas podnosić, żebyśmy mogli żyć - mówi o. Savio Folcholc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jutro, 16 grudnia, rozpoczyna się Nowenna do Dzieciątka Jezus. W Nowennie uczestniczyć można w Kaplicy Matki Bożej po Mszy św. o godz. 18.30.
Jasnogórskie szopki bożonarodzeniowe prawie gotowe
Reklama
- Wszystko już prawie gotowe. Dziewięćdziesiąt procent prac wykonanych - zapewnia o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Najmłodsi pielgrzymi już nie mogą doczekać się otwarcia jasnogórskiej szopki. Jak w ubiegłych latach będzie się ona składać z dwóch części: tradycyjnej, usytuowanej na dziedzińcu przy Bazylice i „ruchomej” na tzw. fosach. Trwają ostatnie wykończenia.
Pierwsze prace przy budowie szopek, ze względu na ich czasochłonność, rozpoczęły się już na początku listopada. Do szopki ruchomej trafiło kolejne 4 nowo zakupione figurki, a 15 znalazło się w naprawie. Tę „betlejemkę” tworzy aż pół tysiąca ruchomych postaci i innych elementów ukazujących codzienne ludzkie życie, to sprzed dwóch tysięcy lat i współczesne. Jak podkreśla o. Kraszewski przy aranżacji świątecznych szopek liczy się każdy szczegół. - Każda z figurek ma swoje „serce”, to urządzenie, które nią porusza. Każda wykonuje określoną czynność - opowiada o. Bronisław Kraszewski.
Jest rybak, piekarz, praczki, pasterze opiekujący się zwierzętami, są ludzie ogrzewający się przy ognisku, krzątający się przy swoich domach. W jej drugiej części nie brakuje odniesienia do polskiej rzeczywistości, tu zobaczymy m.in. figurki w polskich regionalnych strojach. Hołd Dzieciątku śpieszą oddać także święci i błogosławieni - św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński. To zauważenie bogatej polskiej historii, kultury i tradycji.
Na dziedzińcu tuż przed Bazyliką znajduje duża szopka stylizowana na chatę wyjętą z górskiego polskiego krajobrazu. Zbudowali ją górale. To główna szopka w Sanktuarium. W niej adorowane jest Dzieciątko Jezus przenoszone w uroczystej procesji po Pasterce. Otwarcie jasnogórskich szopek tradycyjnie nastąpi po Pasterce.
Reklama
Szopkę przy Bazylice i ruchomą „betlejemkę” będzie można nawiedzać codziennie od godz. 9.00 do 18.00, od Bożego Narodzenia do 2 lutego.
To pod jego okiem i dzięki wytężonej pracy, jasnogórska Bazylika i „komnata Maryi”, jak często nazywana jest kaplica z Cudownym Obrazem, nabierają świątecznego blasku i dostojeństwa. Br. Dawid Respondek mówi, że szopka bożonarodzeniowa, która jest jeszcze budowana w Bazylice ma bardzo tradycyjny charakter. Jak podkreśla, jest to miejsce modlitwy, więc i ona ma nie rozpraszać uwagi detalami, sprzyjać kontemplacji tajemnicy Bożego Narodzenia. Jak dalej zauważył br. Dawid, szopka jest często miejscem katechezy dzieci. - Tu często obserwuję piękną scenę, kiedy rodzice podprowadzają dzieci pod żłobek i uczą je przed Dzieciątkiem Jezus znaku krzyża, opowiadają o wydarzeniach z Betlejem - mówi paulin.
Zakonnik dziękuje wszystkim: pracownikom jasnogórskim, młodzieży, a także tym, którzy, pragnąc pozostać anonimowi, oferowali swoja pomoc np. przy naprawach detali w dekoracjach czy ofiarowali własnoręcznie wykonane ozdoby. Pracowali przy wystroju Kaplicy Matki Bożej i Bazyliki także nocą, by nie przeszkadzać modlącym się pielgrzymom. Br. Dawid opowiedział o pewnej kobiecie, która przywiozła kilka skrzyń własnoręcznie przygotowanych dekoratorskich szyszek. Szyszki znajdą się na drzewkach w Kaplicy Matki Bożej i stroikach.
Świerkowy las czeka na dzieci
Reklama
W Wieczerniku, w namiocie-kaplicy, ustawiane są już choinki, które tradycyjnie udekorują dzieci z przedszkoli i szkół regionu częstochowskiego. W czwartek, 21 grudnia, na Jasną Górę na 9.30 zaproszeni są uczestnicy XVI Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Chodzi o te placówki, które zostały zgłoszone i których przyjęcie zostało potwierdzone. Tego dnia najmłodsi będę ubierali 40 świerków, które podarowały Lasy Państwowe.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno - wychowawczych regionu częstochowskiego, a jego celem jest pielęgnowanie polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia. W roku jubileuszu 70-lecia Apelu Jasnogórskiego, dzięki pomysłowości dzieci świąteczne ozdoby i ich przesłanie nawiązywać będą do słów: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. 40 świerków w Wieczerniku zwyczajem poprzednich lat świątecznym blaskiem zabłyśnie 25 grudnia. To od dnia Bożego Narodzenia do 1 stycznia 2024 r. wyjątkowe jury, czyli jasnogórscy pielgrzymi, będą oddawać swój głos, na ich zdaniem, najpiękniej ozdobioną „wieczernikową choinkę”. Specjalne urny na głosy oznaczone numerem choinki ustawione będą przy świerkach.
Organizatorami konkursu są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Instytucją wspierającą jest Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.