Reklama

Wiara

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

W swojej dobroci Bóg ofiaruje nam ponownie cały rok

W swojej dobroci Bóg ofiaruje nam ponownie cały rok, 365 dni, byśmy Go szukali i znajdowali w codzienności naszego życia, w tym, co nas spotyka – dobrego lub złego, w cierpieniu i chorobie, ale też w radości i materialnej pomyślności.

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane. Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał Anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę… Szukanie i znajdowanie Boga w codzienności.

Drodzy!

1. Upłynęło już osiem dni od Bożego Narodzenia i liturgia powraca do opisu sceny Narodzenia, jakby chciała przypomnieć na nowo, wyryć niejako w pamięci naszego serca, jeszcze lepiej odcisnąć prawdę o przyjściu na świat Bożego Syna. Liturgia, z której Kościół korzysta jako ze swojej szczególnej nauczycielki, wie, że sprawy bardzo ważne (a do takich należy Boże Narodzenie) należy powtarzać, przypominać, powracać do nich. Repetitio est mater studiorum (Powtarzanie jest matką wiedzy) – mówili starożytni Rzymianie, a inne przysłowie informuje, że „praktyka czyni mistrza”.

Pierwszego dnia roku kalendarzowego liturgia przypomina starożytne błogosławieństwo kapłańskie, które słyszymy w pierwszym czytaniu: Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem (Lb 6, 24-26). To błogosławieństwo zostało powierzone przez Boga, za pośrednictwem Mojżesza, Aaronowi i jego synom, czyli kapłanom ludu Izraela. Jest to potrójne błogosławieństwo pełne światła, które emanuje z powtarzania imienia Boga i przywoływania obrazu Jego oblicza.

Reklama

Jest prawdą, że trzeba stanąć w obecności Boga, by być błogosławionym. Trzeba przyjąć Jego Imię, wyznawać je, czynić to, co On nakazuje, do czego zachęca, pójść też w kierunku, jaki wyznacza, by pozostać w strumieniu światła, które emanuje z Jego Oblicza. Trzeba przebywać w przestrzeni oświetlonej Jego spojrzeniem, bo jest to przestrzeń łaski, pokoju i dobra.

Podziel się cytatem

Reklama

2. Pierwszą, która została napełniona tym błogosławieństwem, była Maryja, dziewica, żona Józefa, którą Bóg wybrał od pierwszej chwili jej istnienia na matkę swego Syna, który stał się człowiekiem. Całe Jej życie zanurzone jest w świetle Pana, w blasku imienia i oblicza Boga wcielonego w Jezusie, błogosławionym owocu Jej łona. W taki sposób przedstawia nam Ją Ewangelia Łukasza: z zamiarem strzeżenia i rozważania w swoim sercu wszystkiego, co dotyczy Jej Syna, Jezusa. Matka Boża jest pierwszą błogosławioną i jest tą, która niesie błogosławieństwo. Jest kobietą, która przyjęła Jezusa do siebie i urodziła Go dla całej rodziny ludzkiej.

Reklama

Maryja, kobieta kontemplatywna, zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu (Łk 2,19). Historia dziecka zapisana jest w pierwszym rzędzie w sercu jego matki. „Zachowywać” jest terminem, który zapisuje (zbawia) przeszłość, chroni to, co dokonało się dawniej, stoi na straży darmowości gestów i słów, które zostały wypowiedziane, a o których łatwo można zapomnieć. Chociaż wybrzmiały dawno, są jednak na tyle ważne, że od nich zależy nasza teraźniejszość i przyszłość, stąd jest wielka potrzeba, by jest „zachować”, ustrzec przed zapomnieniem, przed ich banalizacją.

Medytować znaczy tyle samo, co „zbawiać” swoje „dzisiaj” i swoje „jutro”.

W pierwszy dzień Nowego Roku, kiedy obchodzimy Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi, Kościół zaprasza nas, zachęca, apeluje, abyśmy wchodząc w nowy rok, nie zapominali starego. Abyśmy się nie zachłysnęli nowością, ale pamiętali, skąd przychodzimy, komu zawdzięczamy to, kim jesteśmy i gdzie jesteśmy, jaką cenę wszyscy, którzy nas poprzedzili, zapłacili za to, że możemy żyć dzisiaj i marzyć o jeszcze lepszej przyszłości.

Podziel się cytatem

Reklama

Wielkością Maryi było właśnie „zachowywanie” i „rozważanie” tego, co działo się wokół niej, odczytywanie sensu znaków i słów. Nie marnowała czasu. Nie żyła przekonaniem, że wszystko już widziała i słyszała, że wszystko już wie. Bo chociaż przemówił do Niej anioł, chociaż powiedział Jej, że jest błogosławioną przez Pana, nadal chciała zgłębiać prawdę świata i życia człowieka. Dojrzewała w mądrości.

Reklama

3. Światła Bożej obecności doświadczają też pasterze, którzy pojawiają się ponownie w dzisiejszej Ewangelii. Zapowiedź wydarzenia Boga, który stał się człowiekiem, dotarła do nich w nocy, w zmęczeniu, w chłodzie codziennego życia, być może nastawionego jedynie na przetrwanie. Ale gdy aniołowie znikają, pasterze bezzwłocznie wyruszają do Betlejem i znajdują Jezusa. Zapomnieli o zmęczeniu, o potrzebie snu, niebezpieczeństwie nocy. Raptem wszystko stało się dla nich mniej ważne, gdyż najważniejsze było spotkanie się z Bogiem.

Reklama

Mają doświadczenie odnalezienia Boga i stanięcia w Jego obecności. Mogą otrzymać Jego błogosławieństwo nie w sali majestatycznego pałacu, w obecności wielkiego władcy, ale w betlejemskiej grocie, przed Dzieciątkiem leżącym w żłobie.

Od tego Dziecka promieniuje nowe światło, które rozświeca każde ciemności – fizyczne i duchowe. Od Dzieciątka pochodzi też błogosławieństwo: od Jego imienia Jezus – które oznacza: „Bóg zbawia” – i od Jego ludzkiej twarzy, w której Bóg Wszechmogący chciał się wcielić, aby w pełni objawić nam swoją dobroć.

Podziel się cytatem

Reklama

W jednym ze swoich pięknych kazań, wygłoszonym na Boże Narodzenie w roku 1618, biskup Lancelot Andrewes (1555–1626), nawiązując do Ewangelii św. Łukasza, mówił te oto słowa: „W przesłaniu anioła są dwie części: 1. narodziny, 2. odnalezienie. Jest to bowiem podwójne święto: nie tylko święto Jego narodzin, ale także święto Jego odnalezienia. To dlatego anioł nie kończy zwiastowania słowami: narodził się dla was, ale mówi coś innego: znajdziecie Go. Nie wystarczy powiedzieć, że Chrystus się narodził, ale aby skorzystać z tych narodzin, musimy Go znaleźć. On się narodził – to Jego część; wy Go znajdziecie – to nasza część. Jeśli Go nie znajdziemy, to tak, jakby się nie narodził. Dla nas, dla wszystkich. On rodzi się dla nas, kiedy Go poznajemy”.

Reklama

W swojej dobroci Bóg ofiaruje nam ponownie cały rok, 365 dni, byśmy Go szukali i znajdowali w codzienności naszego życia, w tym, co nas spotyka – dobrego lub złego, w cierpieniu i chorobie, ale też w radości i materialnej pomyślności.

Reklama

Mamy odnajdywać Jego obecność w życiu tych, z którymi żyjemy na co dzień, w naszym domu, w zakładach pracy, w szpitalach, w ludziach, którzy nam posługują lub którym my niesiemy pomoc.

Bóg narodził się w każdym człowieku i moją teraz misją, moim zadaniem jest odkryć, dostrzec, odnaleźć Go w drugim człowieku.

Więcej książek, artykułów, tekstów oraz nagrania audio homilii znajdziesz na stronie internetowej ojca prof. Zdzisława Kijasa: zkijas.com

Redakcja tekstu: dr Monika Gajdecka-Majka

Homilie pochodzą z książki "U źródła Życia. Rozważania na niedziele czasu Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Rok A,B,C", wydanej przez wydawnictwo Homo Dei.

2023-12-23 12:22

Ocena: +19 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, daj mi mocną wiarę, abym nie wątpił w Twoją pomoc!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Wiara mówi, że Bóg jest szczęśliwy, kiedy człowiekowi powodzi się dobrze. Że nie jest On Bogiem, który by zazdrościł szczęścia człowiekowi. Jest gotów przyjść mu z pomocą, kiedy jest o nią proszony. Nie narzuca się, ale też nie odmawia pomocy, kiedy człowiek zwraca się o nią do Boga. Panie, daj mi mocną wiarę, abym nie wątpił w Twoją pomoc.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

dekrety

zmiany personalne

translokaty

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wybrani proboszczowie, wikariusze i rezydenci otrzymali od Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach. Już po raz drugi wręczenie dekretów odbyło się w auli konferencyjnej w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: niemiecka droga synodalna jest błędna i zagraża Kościołowi

2024-05-28 08:22

[ TEMATY ]

Niemcy

kardynał Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Niemiecka droga synodalna jest błędna i jeśli w dalszym ciągu będzie trwała, to postrzegam ją jako zagrożenie wiodące do zniszczenia Kościoła katolickiego – powiedział emerytowany prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Gerhard Müller.

Podczas poniedziałkowej konferencji promującej dwie książki kard. Gerharda Müllera "Na drodze Chrystusa" i "Katolicki – czyli jaki?" hierarcha został zapytany, jak przezwyciężyć kryzys współczesnego Kościoła katolickiego, zwłaszcza w Europie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję