W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 15 kwietnia br. - święta ustanowionego przez Jana Pawła II w 2000 r. podczas kanonizacji s. Faustyny - brałem udział w niezwykłej uroczystości na dalekiej Teneryfie, w San Cristobal de La Laguna, w pobliżu Santa Cruz (Wyspy Kanaryjskie). W miejscowej katedrze odbyła się Msza św. z udziałem przedstawiciela Watykanu kard. Fernando Santosa Abril y Castelló i biskupa Teneryfy Bernardo Álvareza Afonso, wielu kapłanów, przedstawicieli miejscowych władz, grupy pracujących tam rodaków, Polaków z różnych stron świata, wielu gości z Polski i turystów z okazji odsłonięcia i poświęcenia pomnika bł. Papieża Polaka. Msza św. sprawowana była po hiszpańsku, z Ewangelią czytaną w języku polskim przez ks. inf. Józefa Wójcika z diecezji radomskiej. Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie pomnika i jego poświęcenie przez przedstawiciela Watykanu i biskupa miejsca.
Pomnik, autorstwa krakowskiego artysty rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja, ufundowany przez Fundację Jana Kobylańskiego i Unię Stowarzyszeń Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej (USOPAŁ), imponuje i wzrusza zarazem: Ojciec Święty przedstawiony jest w postawie siedzącej, w mitrze, przed nim dwoje dzieci ubranych w stroje regionalne z Wysp Kanaryjskich, niosących owoce i kwiaty. Został przyjęty bardzo ciepło, z owacjami na cześć Papieża i jego Ojczyzny.
Było to niecodzienne spotkanie, którego nicią przewodnią była polskość. Przede wszystkim brali w nim udział Polacy z niemal całego świata (USA, Kanada, Meksyk, Ameryka Południowa, Europa). Niezwykłym zwornikiem była postać bł. Jana Pawła II, będąca czytelnym znakiem dla całej ludzkości, że jest taki kraj w Europie, który nazywa się Polska. Przypomnienie polskiego Papieża jest dla nas wszystkich bardzo ważną wskazówką, że powinniśmy odważnie i z nieskrywaną dumą nieść sztandar polskości i przynależności do Kościoła. Zauważyłem też, że Polacy na świecie mają kontakt z "Niedzielą", niektórzy wyraźnie mówili, że ją czytają, do innych nasz tygodnik trafia w wydaniu internetowym. Byliśmy więc świadkami żywego zjawiska polskości na tej dalekiej wyspie, w odległości ok. 300 km od Sahary, a 1800 km od Madrytu - stolicy Królestwa Hiszpanii.
Przypomnienie Jana Pawła II było dla wszystkich obecnych potrzebą serca i wyrazem miłości oraz uszanowania tego wielkiego Papieża. Z wielkim uznaniem mówił o nim Ksiądz Kardynał z Watykanu, który znał Jana Pawła II osobiście, uczył go języka hiszpańskiego, dodając, że osoba Papieża wywarła ogromny wpływ na jego kapłańskie, a potem biskupie życie. Zauważało się też, jak wdzięczny jest miejscowy biskup ordynariusz, że obok katedry stanął tak piękny pomnik bł. Jana Pawła II.
W przemówieniach podczas zebrania Polonii przewijał się wątek patriotyczny, przedstawiciele Polonii mówili dobrze i serdecznie o swojej Ojczyźnie, wyrażali troskę, by Polska była krajem szczęśliwym, by Polacy szanowali się nawzajem i zawsze dbali o swoje dobre imię.
Przypomniałem, jak pięknie pracuje Kościół w Polsce, jak wiele wysiłku podejmują księża biskupi i wszyscy księża, którzy spotykają się nawet z pewnym dystansem z powodu swojej pracowitości. Dlatego trzeba zawsze mówić dobrze o polskich kapłanach, poświęcających swe życie ewangelizacji. Naśladują w tym bł. Jana Pawła II, który zostawił wiele wskazówek, szczególnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny, jak nieść Ewangelię "aż po krańce ziemi". Jan Paweł II wciąż te drogi wytycza - ta nauka zawarta jest w jego wypowiedziach, książkach, w jego spuściźnie.
Spotkanie Polaków z różnych stron świata to niezwykłe wydarzenie, które buduje szerszą świadomość polskości i Polaków, które także każe krytycznie spoglądać na wiele spraw związanych z Ojczyzną i nabywać bardziej obiektywne zdanie na temat rzeczywistości w kraju i spraw polonijnych.
Teraz każdy Polak, także przybywający turystycznie na Teneryfę, będzie mógł poczuć się tu bardziej swojsko, przypomnieć sobie wielkiego Rodaka, który jest dziś naszym wspaniałym orędownikiem w niebie, i modlić się do niego w swoich intencjach i w sprawach naszej Ojczyzny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu