Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ewangelia w obrazie. Biskup odprawił Mszę św. przy jednej z największych szopek w diecezji bielsko-żywieckiej

- Stając przed żłóbkiem, trzeba nam pamiętać, że nie jesteśmy tu widzami jakiegoś spektaklu, ale mamy być uczestnikami zbawczego wydarzenia – powiedział bp Piotr Greger w Boże Narodzenie w Górkach Wielkich.

[ TEMATY ]

szopka

franciszkanie

św. Franciszek

stajenka

Greccio

Monika Jaworska

Bp Piotr Greger modlił się w Górkach przy jednej z największych szopek w diecezji.

Bp Piotr Greger modlił się w Górkach przy jednej z największych szopek w diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. we franciszkańskiej parafii św. Jana Sarkandra z okazji jubileuszu 800-lecia pierwszej stajenki przedstawionej przez św. Franciszka w Greccio.

- To jest forma Ewangelii w obrazie, która dopuszcza wąski margines subiektywnego spojrzenia projektantów czy twórców, ale zawsze z zachowaniem istoty przesłania. Wspólnota franciszkańska z Górek Wielkich z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem wielu ludzi pielęgnuje tę tradycję, która wyrosła z korzeni duchowości św. Franciszka. Nie dziwi nas, że co roku rozmiar stajenki jest imponujący; to z pewnością jedna z największych – o ile nie największa – szopka betlejemska na terenie naszej diecezji – zauważył. Podkreślił, że Boże Narodzenie to kolejna okazja do spotkania z Nowonarodzonym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To wydarzenie wzywa każdego do koniecznego wysiłku pracy nad sobą. Jest wezwaniem do solidnej refleksji nad stanem własnego sumienia. Jest okazją do pojednania z osobami, z którymi nie jest nam po drodze. To szansa do naprawienia szkody, wyrównania krzywdy, do zadbania o małżeństwo i rodzinę, aby życie pod jednym dachem było zawsze radosne i szczęśliwe. Nie wstydźmy się Ewangelii i nie marnujmy łaski czasu Bożego działania – zaznaczył.

Góreccy franciszkanie z wiernymi przygotowywali się do jubileuszu poprzez rekolekcje głoszone przez o. Innocentego Kiełbasiewicza. Zakonnik nawiązywał m.in. do pierwszej stajenki. Zauważył, że św Franciszek uczynił z tego wielkie dzieło ewangelizacji, mimo iż pierwsza sceneria żłobka była bardzo skromna. Składał się na nią kamienny żłób. Z jednej strony był wół symbolizujący wierzących, z drugiej – osioł będący symboliczną reprezentacją osób niewierzących.

Tegoroczna szopka w Górkach tradycyjnie zajmuje szerokość całego prezbiterium. Znalazły się w niej ruchome elementy, wiele regionalnych akcentów, a także pojawiły się elementy z pierwotnej stajenki wybudowanej tutaj w 1991 r., jak np. tło ukazujące panoramę Górek i sąsiadujących z nią miejscowości namalowane wówczas przez Wandę Śleziak. Pani Wanda namalowała również frontową część tegorocznej szopki imitującą kamienne ogrodzenie.

Reklama

Do 2 lutego można oglądać tę stajenkę i zyskiwać odpust zupełny udzielony przez papieża Franciszka każdemu franciszkańskiemu kościołowi i kaplicy.

Zdjęcia z wydarzenia: https://www.facebook.com/photo/?fbid=408081078210136&set=pcb.408088584876052

2023-12-27 14:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Maryja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Na dniach odbędzie się jego beatyfikacja. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Władze państwowe pozbawiły Wyszyńskiego wszelkich praw. Został uwięziony, nie wiadomo na jak długo, bez wyroku, bez aktu oskarżenia. Był jak więzień obozu koncentracyjnego, lecz jego dramat rozgrywał się na oczach całej Europy. Nieustannie dopominał się więc Prymas pozwolenia napisania listu wyjaśniającego do władz państwowych. Uważał, że jego milczenie mogłoby być odczytane jako zgoda na zaistniałą sytuację lub lekceważenie postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Tysiąclecia

2024-05-21 13:57

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 22

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Był autorytetem moralnym i jedną z najważniejszych postaci polskiego Kościoła w XX wieku.

Stefan Wyszyński urodził się w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Szybko rozeznał powołanie kapłańskie i w 1920 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Kontynuował naukę, uzyskując doktorat w 1929 r. W 1946 r. otrzymał sakrę biskupią. Jako dewizę przyjął hasło Soli Deo (Jedynemu Bogu), któremu wierny był do końca życia.

CZYTAJ DALEJ

Przekazywać dziedzictwo Orzecha

2024-05-29 09:00

Magdalena Lewandowska

Eucharystia w intencji ks. Stanisława Orzechowskiego w kaplicy DA Wawrzyny

Eucharystia w intencji ks. Stanisława Orzechowskiego w kaplicy DA Wawrzyny

Wychowankowie i przyjaciele ks. Stanisława Orzechowskiego zebrali się w 3. rocznicę jego śmierci, by podziękować za jego życie i świadectwo wiary.

Eucharystii w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny” przewodniczył ks. Wojciech Zięba, proboszcz parafii NMP Częstochowskiej, a wcześniej przez 14 lat współpracownik Orzecha w prowadzeniu "Wawrzynów". Mszę św. koncelebrowało 9 kapłanów, m.in. kanclerz wrocławskiej kurii ks. Jacek Froniewski, ks. Aleksander Radecki i prowincjał Polskiej Prowincji Klaretynów o. Piotr Bęza, który głosił homilię. On także przez 6 lat współpracował z Orzechem jako duszpasterz akademicki. – Przyciągała nas do Orzecha jego ogromna autentyczność i szczerość, wiara i miłość do Jezusa potwierdzona życiem – mówił o. Bęza – Mimo, że już za życia był „legendą”, to pamiętam jego ogromny dystans do siebie. Autorytet, który od razu budził i to nie przez to, że był duży, ale przez to co i jak mówił. To był kapłan, który nie bał się pytań i nie bał się odpowiadać na trudne pytania – dodawał klaretyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję