Reklama

Kościół

„Matki świętych” – opowieść o kobietach sukcesu

Wychować świętego - to chyba największy sukces wychowawczy. Dr Milena Kindziuk w swojej najnowszej książce pt. „Matki świętych” przedstawia sylwetki kobiet, które ten sukces osiągnęły. Wiktoria Ulma, Zelia Martin, Małgorzata Bosco, Marianna Kolbe, Emilia Wojtyłowa, Marianna Popiełuszko a także św. Monika i św. Sylwia - to bohaterki tej opowieści o rodzinach, w których wychowywali się przyszli święci. Jak się okazuje - uczyli się oni świętości często również od własnych matek.

[ TEMATY ]

książka

red

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wychowywać dzieci? Jak przekazywać wiarę? - książka dr Mileny Kindziuk pt. „Matki świętych” przedstawia osiem kobiet, którym to się udało, choć nie były wolne od wad. Te kobiety - bardzo różne, żyjące w zupełnie innych epokach i miejscach - bywały nadopiekuńcze, krytyczne czy apodyktyczne. Podejmowały decyzje heroiczne ale też kontrowersyjne. Przeżywały swoje oczyszczenie. Niektóre same zostały wyniesione na ołtarze, niektóre na to czekają. Ich świętość to często cicha wierność w codzienności, wierność w modlitwie i pracy. „Jeśli istnieje świętość ekstaz i wizji, istnieje także świętość garnków do umycia i skarpet do zacerowania” - pisał o jednej z bohaterek książki, Małgorzacie Bosco, matce św. Jana Bosco, jej biograf.

Opowieść Mileny Kindziuk rozpoczyna się od historii bł. Wiktorii Ulmy, beatyfikowanej zaledwie pół roku temu, wraz z mężem i siedmiorgiem dzieci w tym jednym nienarodzonym. Cała rodzina poniosła śmierć męczeńską, zamordowana przez Niemców w czasie II wojny światowej za ukrywanie Żydów. Postać Wiktorii wyróżnia się na tle pozostałych przedstawionych w książce matek m.in. tym, że jej święte dzieci w momencie śmierci były małe a ich męczeństwo związane było z heroiczną decyzją ich rodziców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inaczej było w przypadku pozostałych bohaterek książki. Ich dzieci to postaci dobrze znane z dziejów Kościoła. W toku badania ich duchowości odkrywano sylwetki ich matek a także wyjątkowość i często świętość tych kobiet.

Dwie z nich to postaci sprzed wielu wieków - św. Sylwia, matka św. Papieża Grzegorza Wielkiego i św. Monika, matka św. Augustyna - patronka wszystkich matek, które modlą się o nawrócenie swoich dzieci. Św. Zelia Martin to matka św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Beatyfikowana została a następnie kanonizowana wraz z mężem Ludwikiem, jako drugie w historii Kościoła małżeństwo wyniesione na ołtarze razem jako para.

Reklama

Dwie z matek - bohaterek książki - to kandydatki na ołtarze. Toczą się procesy beatyfikacyjne Małgorzaty Bosco, mamy św. Jana Bosco oraz Emilii Wojtyłowej, mamy św. Jana Pawła II.

Dwie kolejne matki - Marianna Kolbe i Marianna Popiełuszko - przeżyły męczeńską śmierć synów. Marianna Popiełuszko 10 czerwca 2010 r. wzięła udział w beatyfikacji swego dziecka.

Książka Mileny Kindziuk, przybliżając postaci matek świętych, ich codzienność i ich decyzje, może być ciekawą inspiracją do refleksji na temat powołania rodzicielskiego i macierzyńskiego w szczególności a także inspiracją do myślenia nt. tego, co jest najważniejsze w wychowaniu i jakie metody mogą być w tym pomocne. Może być również swoistym wsparciem dla osób, które borykają się z rozmaitymi trudnościami na tym polu, pokazując, że nawet pewne słabości i błędy nie muszą być przeszkodą w wychowaniu przyszłych świętych.

Milena Kindziuk, „Matki świętych”, wyd. Zona Zero, Warszawa, 2023

2023-12-28 10:37

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: prezentacja książki kard. Roberta Saraha "Bóg albo nic"

[ TEMATY ]

książka

episkopat.pl

"Bóg albo nic" - książka kard. Roberta Saraha została dziś zaprezentowana w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Publikacja, przetłumaczona dotychczas na 12 języków, jest zapisem rozmowy przeprowadzonej przez Nicolasa Diata, w której prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dzieli się swoimi refleksjami nt. ważnych zagadnień teologicznych, nie pomija także historii swojego życia.

- Sercem tej książki jest Bóg - powiedział kard. Sarah podczas prezentacji. Wyjaśnił, że tytuł książki jest reakcją na nieobecność Boga w świecie polityki, ekonomii i kultury. - Prawdziwym kryzysem, jaki toczy nasz dzisiejszy świat, nie jest tak naprawdę kryzys ekonomiczny czy polityczny, ale kryzys Boga. Dziś oczywiście mówi się wyłącznie o kryzysie gospodarczym. W rozwoju gospodarczej potęgi Europy, po pierwszych bardziej etycznych i religijnych ukierunkowaniach, czynnikiem determinującym stał się zysk gospodarczy i to w sposób coraz bardziej wyłączny - powiedział pochodzący z Gwinei purpurat.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

2024-05-27 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Czy niebo zrywa ludzkie relacje? Co mówi o niebie wniebowzięcie Maryi? Jaką rolę Matka Boża odgrywa w czyśćcu? Co mam zrobić, jeśli nie zdążyłem się z kimś pogodzić przed śmiercią? I co właściwie szkaplerz ma wspólnego z umieraniem? Zapraszamy na dwudziesty ósmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym przeżywaniu relacji z czyśćcem i niebem.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Piemont: beatyfikowano księdza zamordowanego przez faszystów

Dzień po dniu stawał się coraz bardziej proboszczem wszystkich, proboszczem każdego, proboszczem ubogich; w końcu proboszczem męczennikiem - mówił w niedzielę 26 maja kard. Marcello Semeraro podczas Mszy beatyfikacyjnej ks. Giuseppe Rossiego. Celebracja miała miejsce w katedrze w Novarze, stolicy diecezji, na terenie której pracował zamordowany przez faszystów kapłan. Uczestniczyło w niej ok. 1500 wiernych i 150 prezbiterów.

Ks. Rossi zginął zaledwie w wieku 32 lat po 8 latach posługi kapłańskiej. Większość tego czasu był proboszczem w górskiej piemonckiej wiosce Castiglione d'Ossola. Podczas II wojny w tym regionie trwały walki partyzanckie. 26 lutego 1945 r. do wioski wkroczyły oddziały faszystowskie, mszcząc się po tym, jak garibaldowskie oddziały zabiły dwóch z ich kompanów. Prowadzili przesłuchania, podpalili niektóre domy, oskarżyli ks. Rossiego o danie znaku miejscowym bojownikom poprzez dzwony kościelne. Pomimo tego ostatecznie zostawili duchownego na wolności, a on poświęcił się niesieniu pocieszenia przerażonej ludności i spowiadaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję