Jeszcze nikt nie udowodnił, że stan naszych stawów zależy od prawidłowej diety. Jednak doniesienia naukowe świadczą o tym, że skład diety wspomaga leczenie urazów i stanów zapalnych stawów, a także utrzymywanie ich w dobrym stanie przez długie lata.
Oczywiście, ruch czy regularna aktywność fizyczna zalecane są jako jedna z podstawowych metod pozwalających na wzmocnienie kości i mięśni oraz utrzymanie prawidłowej ruchomości stawów. Jednak zbyt intensywne, przeciążające ćwiczenia mogą nadwerężać stawy, sprzyjać ich urazom i powodować ból.
Jednym z warunków sprawnego funkcjonowania naszych stawów jest ich dobre „odżywianie”.
Spożywanie urozmaiconych posiłków, dostarczających wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest podstawą utrzymania zdrowia. Niestety, powinniśmy liczyć kalorie, co - jak wiadomo - pomaga uniknąć otyłości, która jest uznawana za jeden z podstawowych czynników sprzyjających chorobom stawów. Co powinniśmy jeść w okresie wiosenno-letnim? Potrawy bogate w kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3. Najbogatszym źródłem tych kwasów są tłuste morskie ryby, takie jak np.: sardynka, łosoś, śledź oraz tuńczyk, a także oleje roślinne, tj. rzepakowy, lniany, z orzechów włoskich i pestek.
Zbyt intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do zaburzeń w tworzeniu się kolagenu. Kolagen jest białkiem stanowiącym 30 proc. białek naszego organizmu, występującym w największych ilościach w miejscach takich, jak: ścięgna, więzadła, stawy, krążki międzykręgowe (dyski). Dobrze by było, gdyby na naszym stole znalazły się produkty bogate w kolagen, a więc zawierające żelatynę. Mogą to być wszelkiego rodzaju galarety i galaretki przyrządzone na bazie wywarów warzywnych i bulionów mięsnych czy też najzwyklejsze galaretki owocowe.
Ważne jest również spożycie odpowiedniej ilości witamin C i B6. Witamina C jest niezbędna w przemianach aminokwasów lizyny i proliny w związki tworzące strukturę kolagenu, natomiast witamina B6 korzystnie wpływa na przemiany kolagenu i proces kostnienia chrząstek. Dużo witaminy C zawierają natka pietruszki, papryka, owoce cytrusowe czy rzeżucha.
Glukozamina i chondroityna to jedne ze składników tkanki chrzęstnej. Glukozamina w żywności występuje w śladowych ilościach, dlatego jedynym sensownym jej źródłem są suplementy, także wspomagające leczenie zapalenia oraz zmian degeneracyjnych kości i stawów. Z racji tego, że sprzyjają regeneracji i pomagają zmniejszyć bóle, są wskazane dla osób po 40. roku życia, polecane sportowcom, osobom narażonym na przeciążenia układu ruchu oraz po przebytych urazach. Ich atutem jest to, że nie wywołują efektów ubocznych. Ważnym składnikiem jest też kwas hialuronowy, który wspomaga leczenie ubytków stawów i tkanek, zwiększa lepkość mazi stawowej, dzięki czemu zapewnia pozbawiony tarcia ruch stawu, a także nawilża i odżywia chrząstkę stawową. Kwas hialuronowy u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów wpływa na mechanikę stawu, czyli przywrócenie właściwej masy HA w płynie stawowym, a także na proces zapalny. Najbardziej efektywne i racjonalne jest systematyczne podawanie kwasu hialuronowego - ruchliwość zwyrodniałego stawu poprawia się, a proces odżywiania chrząstki znacznie się usprawnia.
Preparaty z kwasem hialuronowym powinny stosować osoby w podeszłym wieku z rozwiniętą chorobą zwyrodnieniową, osoby po przebytych urazach stawów oraz po zabiegach operacyjnych na stawach, u których wskazane jest zwiększenie puli dostępnego kwasu hialuronowego koniecznego do prawidłowego procesu gojenia tkanek, a także osoby o małej aktywności fizycznej, u których należy poprawić warunki odżywienia chrząstki. Okres wiosenno-letni sprzyja spacerom i ruchowi na powietrzu, pamiętajmy o tym, odżywiajmy się zdrowo, a nasze stawy będą długo w dobrej kondycji.
(dhj)
Pomóż w rozwoju naszego portalu