Główne powody NTM to: osłabienie mięśni dna miednicy, zmiany hormonalne (menopauza), częste infekcje dróg moczowych, porody, szybkie tempo życia, stres, ciężka praca fizyczna, nieodpowiednia dieta, problemy z wagą oraz częste zaparcia. Do tej dolegliwości może się również przyczynić przyjmowanie dużej ilości leków.
NTM można jednak zaradzić bez leków czy zabiegów chirurgicznych.
Jesteś tym, co jesz
Nadwaga może powodować obciążenie mięśni brzusznych i mięśni dna miednicy. Należy kontrolować masę ciała, stosując odpowiednią dietę oraz ćwicząc z umiarem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uważaj, co pijesz!
Alkohol oraz napoje z kofeiną, jak kawa czy herbata, działają moczopędnie i podrażniają pęcherz moczowy. Wskazane jest ograniczenie picia kawy do dwóch filiżanek, a herbaty do czterech kubków dziennie. Napoje gazowane również działają negatywnie na pęcherz.
Paleniu powiedz: NIE!
Nietrzymanie moczu może się pojawić w sytuacji, gdy kaszlemy lub kichamy. Szczególnie narażone są osoby palące. Dym papierosowy drażni drogi oddechowe, wywołując częsty i uporczywy kaszel. Warto porzucić nałóg - także dla ogólnej poprawy zdrowia i kondycji fizycznej organizmu.
Prawidłowa higiena intymna
Reklama
wymaga od kobiety szczególnej ostrożności, bowiem błędy mogą przyczynić się do infekcji narządów rodnych. Kobiety mające problem z NTM powinny stosować specjalne wkładki o anatomicznym kształcie, które wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Zwykłe podpaski czy tampony nie są przystosowane do wchłaniania moczu, przez co stają się wilgotne na powierzchni i trzeba je często wymieniać. Ponadto ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do podrażnienia okolic intymnych.
Aktywność fizyczna
pomaga pozbyć się nadwagi, jednak zbyt duże przeciążenie organizmu może powodować ucisk przepony na jamę brzuszną, podnosząc w niej ciśnienie. Wtedy staje się ono wyższe niż ciśnienie w cewce moczowej, a to prowadzi do pojawienia się NTM. Dlatego na tę dolegliwość narażone są kobiety wykonujące ciężką pracę fizyczną, podnoszące duże ciężary. Wysiłek fizyczny należy dostosować do możliwości organizmu, a także pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna miednicy.
Ćwiczenie mięśni dna miednicy
polega na ich napinaniu, rozciąganiu i rozluźnianiu przy jednoczesnym wykonywaniu skłonów, przysiadów oraz ugięć kolan. Najczęściej ćwiczenia wykonuje się w pozycji stojącej i leżącej. Ważnym elementem jest utrzymywanie maksymalnego napięcia mięśni dna miednicy. Tego typu działanie pozwala przywrócić częściowo lub całkowicie kontrolę nad pęcherzem. Zwykle po dwóch miesiącach regularnych ćwiczeń można nabyć nawyk kontroli mięśni dna miednicy i zacząć radzić sobie w sytuacjach krytycznych, związanych z wysiłkowym NTM. Osoby starsze powinny brać pod uwagę swoją kondycję fizyczną i uważać na ewentualne zmiany w obrębie kręgosłupa lędźwiowego oraz niewydolność krążeniowo-oddechową.