Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: modlitwy o pokój i jedność w centrum obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

„Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27)” - to hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego uczestnicy będą modlili się o jedność i pokój, w obliczu nasilających się konfliktów zbrojnych na świecie. Wydarzenia w Kielcach potrwają od 18 do 21 stycznia.

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

Kielce

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpocznie je spotkanie 18 stycznia w czwartek, wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, które zaplanowano w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej. Nabożeństwu ekumenicznemu o godz. 19 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.

19 stycznia w piątek do kościoła ewangelicko-metodystycznego przy ul. Małopolskiej 6, zapraszają metodyści, na kolejne nabożeństwo ekumeniczne, a w sobotę o godz. 18 w Ekumenicznej Świątyni Pokoju w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 1 odbędzie się wydarzenie muzyczne pn. „Ekumeniczne kolędowanie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ta sama świątynia będzie miejscem kolejnego niedzielnego wydarzenia (21 stycznia).

Reklama

- Będzie to ekumeniczna modlitwa o pokój na świecie, połączona ze wspólnym uwielbieniem Jezusa Chrystusa. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny jest zespół ToOn - mówi ks. dr Paweł Samiczak, delegat biskupa kieleckiego ds. ekumenizmu.

W niedzielne wydarzenie organizacyjnie i poprzez udział wiernych angażują się: Kościół rzymskokatolicki, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół chrześcijan wiary ewangelicznej, Kościół ewangelicko-metodystyczny oraz Kościół polskokatolicki.

Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2024 r. przygotował zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną społeczność Chemin Neuf (CCN).

Hasło roku nawiązuje do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. W tym roku poprzez refleksję nad Słowem Bożym, odkrywani są bracia potrzebujący pomocy. - W ten sposób miłość chrześcijańska staje się podstawowym kryterium jedności, zarówno widzialnej, jak również duchowej - tłumaczy ks. Samiczak.

Modlitwy będą się odbywały w intencji pokoju na świecie. Aktualnie trwa ponad 100 konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata, stąd tak ważne jest niesienie światu orędzia pokoju Chrystusa.

W historii kieleckich obchodów Tygodnia spotkania odbywały się co roku w różnych wspólnotach, począwszy kościoła seminaryjnego Trójcy Świętej, przez zbór ewangelicki i metodystyczny. W soboty zwykle spotykano się na „wieczerni” w cerkwi św. Mikołaja, a u kapucynów było czuwanie w duchu Taize. Organizowany był także wyjazd do parafii polskokatolickiej. Czasy pandemii, ubywanie wiernych małych wspólnot innych denominacji, konflikty zbrojne itd. ograniczyły ilość spotkań, choć nie brakuje stałych ich uczestników.

2024-01-04 20:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łazik studentów Politechniki Świętokrzyskiej najlepszy na świecie!

W tegorocznym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge w USA zwyciężył zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, który wyprzedził kanadyjski zespół Ryerson Rams Robotics, reprezentujący Ryerson University i amerykański zespół Stanford Student Robotics ze Stanford University. Na czwartym miejscu uplasował się zespół PCz Rover Team, który tworzą studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. W ub. roku reprezentacja Politechniki Częstochowskiej zajęła w tym konkursie pierwsze miejsce.

W zawodach University Rover Challenge starują łaziki marsjańskie zbudowane i sterowane przez studentów. Łaziki mają do wykonania kilka zadań praktycznych m.in. pobranie próbek ziemi, współpraca z astronautą, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Konkurencje rozgrywane są na pustyni w stanie Utah w pobliżu bazy Mars Desert Research Station w Stanach Zjednoczonych. Jak podają organizatorzy na swojej stronie internetowej do tegorocznych zawodów zgłosiły się 84 zespoły z 13 krajów. Po wstępnej selekcji do udziału w zawodach terenowych zaproszono 36 zespołów. Finalnie wystartowały 34 zespoły reprezentujące 10 krajów.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci komunijne dzieciom misji

2024-05-19 06:31

Archiwum PDM

W parafiach naszej archidiecezji trwa akacja „Dzieci komunijne dzieciom misji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję