Prawosławni biskupi zwracają uwagę, że „współczesny człowiek zapomina o Bogu, kieruje się pragnieniem posiadania dóbr ziemskich. Przyczynia się to do utraty wiary, nadziei i często sensu życia”. Zjawisko to oceniają jako współczesną patologię. Wskazują również, że jest to powód rozkładu społeczeństwa, rodziny i światowego pokoju, a także wojny na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, Azji czy Afryce. Apelują, aby stać na straży pokoju.
Biskupi proszą o modlitwę, aby rok 2024 był „czasem błogosławionym dla Cerkwi, Ojczyzny, całego świata”. Zachęcają do kontynuowania praktyki śpiewania kolęd w domach, odwiedzania bliskich i śpiewania na ulicach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W liście składają podziękowanie za nową świątynię św. Sofii - Mądrości Bożej w Warszawie, poświęconej w maju 2023 r. Są wdzięczni za cerkiew w Słubicach, odnowienie cerkwi w Gdańsku i w Hrubieszowie. Przypomnieli także o budowie świątyni w Gładyszowie i Karakułach, Augustowie i Białymstoku, oraz o przygotowaniach do budowy cerkwi w Krakowie i Bielsku Białej na św. Górze Jawor oraz w Mińsku Mazowieckim.
Prawosławni duchowni zachęcają do wierności ewangelicznym ideałom, do męstwa i wytrwałości. Przypominają również o uroczystościach 100-lecia cerkiewnej samodzielności tzw. autokefalii.
Reklama
Hierarchowie życzą obfitych łask od Narodzonego Zbawiciela: „Boże błogosławieństwo i pokój niech towarzyszą Ojczyźnie naszej i całemu światu (...)”.
List podpisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z abp. Sawą, Metropolitą Warszawskim i Całej Polski.
W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest „opóźniony” o 13 dni. Niektóre jednak parafie prawosławne, w takich miastach jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, obchodzą Święta Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego.
Nadanie niezależności Kościołowi Prawosławnemu w Polsce przez patriarchat Konstantynopola miało miejsce 13 listopada 1924 r. Akt ten przyczynił się do uniezależnienia prawosławnych od patriarchatu moskiewskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Większość wyznawców prawosławia w Polsce zamieszkuje wschodnie województwa: podlaskie, lubelskie i małopolskie. Liczbę prawosławnych PAKP szacuje na 180-250 tys., nie licząc uchodźców z Ukrainy.