Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Członkowie KIK-ów podczas wykładów w kaplicy Różańcowej

Członkowie KIK-ów podczas wykładów w kaplicy Różańcowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

Trzeba umieć poddać siebie prawdzie

O wierność i służbę prawdzie oraz o budowanie na jej fundamencie własnego życia i działania zaapelował abp Wacław Depo, który 2 czerwca w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. podczas 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę. Mszę św. koncelebrowali kapelani KIK-ów z całej Polski. Pielgrzymów powitał o. Stanisław Baranowski, paulin.
- Wierność prawdzie oznacza życie prawdą - mówił w homilii abp Depo. Zauważył, że naruszeniem prawdy jest nie tylko kłamstwo, ale również ignorowanie pełnej prawdy, świadome mieszanie informacji z interpretacją, przemilczanie w środkach społecznego przekazu głosów opinii społecznej. - Przykładem takiego kłamstwa jest promocja zabiegów in vitro, kiedy z jednej strony mówi się o szczęściu rodziny, a z drugiej przemilcza prawdę o selekcji zarodków - powiedział abp Depo. Odnosząc się do nauczania bł. Jana Pawła II, Metropolita Częstochowski przypomniał o relacji, jaka zachodzi między prawdą a wolnością. - Być wolnym, to znaczy działać w prawdzie, umieć siebie poddać prawdzie, a nie podporządkować prawdę sobie, własnym interesom, koniunkturom - mówił.
Wskazując na rolę, jaką mają spełniać Kluby Inteligencji Katolickiej w Polsce, Metropolita Częstochowski przypomniał słowa kard. Karola Wojtyły skierowane do KIK-ów. - Trzeba, aby KIK uczestniczył w procesie jakiegoś historycznego ocalenia człowieka. To jest sens istnienia i całego dorobku KIK-ów w Polsce.
Po Mszy św. odbyły się wykłady w kaplicy Różańcowej: abp Wacław Depo mówił na temat: „Kościół naszym domem. Moje zadania w Kościele”, a prof. Adam Biela z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - „Patriotyzm w kontekście jubileuszu ks. Piotra Skargi (1536 - 1612). Aktualność na dzień dzisiejszy”.
Po wykładach uczestnicy pielgrzymki KIK-ów modlili się pod pomnikiem prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego, gdzie złożyli też kwiaty. Uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich, którą prowadzili członkowie KIK-u z Lubaczowa.
Na zakończenie odbyło się w „Niedzieli” spotkanie prezesów Klubów Inteligencji Katolickiej, w którym wziął także udział ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

Boże Ciało

Wchodzimy w życie wieczne Boga

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Jasnogórskim Szczycie została odprawiona Msza św., pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. - Bóg przekroczył granicę naszego ludzkiego rozumowania i włączył ciało i krew ludzką w siebie, aby Syn Boga przelał ją za zbawienie świata, a to oznacza za każdego człowieka, za każdego z nas - mówił w homilii abp Depo. - Jezus przez własną krew wchodzi do miejsca świętego, zdobywszy dla nas wieczne zbawienie, otwiera Dom Ojca.
Metropolita Częstochowski mówił, że musimy usłyszeć po raz kolejny słowa przestrogi: „Jeśli nie będziecie spożywać Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieć życia w sobie. Stawka jest więc największa, chodzi już nie tylko o życie w tym wymiarze życia, ale chodzi o wieczne zbawienie lub potępienie. I dodał z mocą: - Tu nie może być mowy o jakiejś religijnej grze, zabawie, igrzyskach czy życiu na próbę! Tutaj chodzi o wieczne zbawienie! Bez tego Ciała nie będziemy zbawieni! Bez tej przelanej Krwi nie ma zbawienia! W każdej Komunii św. wchodzimy w życie wieczne samego Boga.
Abp Depo zwrócił uwagę, że wielu ludzi traktuje dzień Bożego Ciała jako kolejny dzień wolny od pracy, tworzący kolejny długi weekend spędzony gdzieś poza miastem, bez uczestnictwa we Mszy św. Wyjaśnił, że zagubiliśmy się na drogach wolności, bo nie chcemy słyszeć prawdy. - Nie ma wolności bez prawdy! I wtedy, kiedy naród ma usta zamknięte, przemawia Kościół, dlatego odbiera mu się prawo do publicznego przekazu - stwierdził abp Wacław Depo.
Po Mszy św. procesja wyruszyła Alejami Najświętszej Maryi Panny z Jasnej Góry do archikatedry częstochowskiej pw. Świętej Rodziny.

Jasnogórskie spotkania AA

Pod hasłem „Rodzina silna trzeźwością” w dniach 2-3 czerwca na Jasnej Górze odbywały się 24. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików, z udziałem ok. 30 tys. osób zrzeszonych w grupach AA w Polsce i za granicą. Podstawowym elementem spotkań ruchu AA są mityngi: „AA” dla anonimowych alkoholików, „Al-Anon” dla członków rodzin anonimowych alkoholików, „DDA” dla dorosłych dzieci alkoholików, „Al-Ateen” dla młodszych dzieci alkoholików oraz Anonimowych Żarłoków, czyli osób jedzących kompulsywnie. Mityngom towarzyszy bogaty program religijno-kulturalny, w którym może wziąć udział każdy zainteresowany.
Słowa powitania do uczestników spotkań skierował o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.
W rozważaniu apelowym o. Ryszard Bortkiewicz, paulin, organizator spotkania, mówił: - Potrzeba we współczesnym świecie takiego wspaniałego świadectwa ludzi, którzy w swoim życiu stoczyli walkę z nałogiem, którzy znają tę tragiczną sytuację z najbardziej bolesnych, osobistych doświadczeń. Mszy św. sprawowanej wieczorem na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W homilii mówił, że doświadczając różnych słabości, ludzie uzależnieni przychodzą na Jasną Górę, aby złożyć dar swojej trzeźwości kilkudniowej, miesięcznej, może rocznej - to nieważne. Istotny jest trud i wysiłek, który podejmują, aby budować trzeźwość.
Na zakończenie pobytu na Jasnej Górze nastąpiło zawierzenie się ludzi uzależnionych Matce Bożej przed Cudownym Obrazem.

Zapowiedzi

23-24 czerwca - 19. Pielgrzymka Kombatantów ZWP Okresu Stalinowskiego

23 czerwca - 14. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych „Radia Maryja”

23 czerwca - Pielgrzymka Czytelników „Miłujcie się” i Ruchu „Czystych Serc”

24 czerwca - 31. Pielgrzymka Rzemiosła

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Środa, 15 maja

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję