Reklama

Aspekty

Diecezjalne obchody 38. rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty

22 stycznia przypada 38. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Jej diecezjalne obchody odbyły się 21 stycznia w gorzowskiej katedrze.

[ TEMATY ]

katedra

rocznica śmierci

Gorzów Wlkp.

diecezjalne obchody

bp. Wilhelm Pluta

Karolina Krasowska

Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego przewodniczył bp Paweł Socha

Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego przewodniczył bp Paweł Socha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnotę Kościoła naszej diecezji zgromadziła dziś w gorzowskiej katedrze wspólna modlitwa o jego rychłą beatyfikację. Mszy św. w tej intencji przewodniczył bp Paweł Socha, a homilię wygłosił ks. dr Wojciech Oleśków, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli biskupi Tadeusz Lityński i Adrian Put, kapłani reprezentujący Gorzowską Kapitułę Katedralną, Głogowską Kapitułę Kolegiacką oraz Zielonogórską Kapitułę Kolegiacką pw. św. Jadwigi, rodzina sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, alumni seminarium diecezjalnego oraz liczni wierni.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Dykasterię do spraw Kanonizacyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-01-21 17:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku szczytom świętości

Niedziela kielecka 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

Arch. Damian Zegadło

Grób ks. Wojciecha Piwowarczyka na Cmentarzu Starym w Kielcach

Grób ks. Wojciecha Piwowarczyka na Cmentarzu Starym w Kielcach

27 lipca mija 30 lat od śmierci sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka. Pamięć o nim jest żywa w diecezji, podobnie jak jego dzieła.

W 2006 r. bp Kazimierz Ryczan otworzył proces beatyfikacyjny ks. Piwowarczyka w diecezji. – Na jakim etapie są prace? – pytam postulatora ks. kan. Jana Jagiełkę – proboszcza w parafii św. Bartłomieja w Szczekocinach. – Do wszystkich parafii diecezji kieleckiej zostały dostarczone obrazki z wizerunkiem sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka i z modlitwą o jego beatyfikację. Organizowane są sympozja z konferencjami na temat życia i nauczania ks. Wojciecha. Finalizowana jest rozprawa doktorska na podstawie dzieł ks. Piwowarczyka. Powstało kilka prac magisterskich na temat duszpasterstwa osób niepełnosprawnych prowadzonego przez sługę Bożego i kontynuowanego w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, który nosi imię ks. Wojciecha Piwowarczyka. Nadal trwa analiza teologiczna kilkunastu tysięcy stron rękopisów Sługi Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na Powązkach Wojskowych

2024-05-23 14:34

[ TEMATY ]

Zofia Czekalska

PAP/Szymon Pulcyn

Zofia Czekalska ps. Sosenka, powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka spoczęła w czwartek na Powązkach Wojskowych. Zmarła 14 maja w wieku 100 lat. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb poprzedziła Msza żałobna w bazylice Świętego Krzyża.

"+Myślcie o innych, pomagajcie słabszym+ – takie było przesłanie Pani Zofii. Tym wartościom była wierna przez całe swoje długie życie. Dawała temu wyraz od młodości, najpierw działając w harcerstwie, a następnie uczestnicząc w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka i sanitariuszka w Śródmieściu, gdzie niosła pomoc rannym podczas nierównej walki z niemieckimi okupantami. Swoją odwagą, dzielnością, wytrwałością i poświęceniem zasłużyła na podziw i wieczną pamięć" – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: zaproszenie na Koncert Chwały

2024-05-23 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Rektor Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim oraz Zespół Muzyczny SYJON zapraszają na Koncert Chwały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję