Reklama

Wiadomości

M. Korzekwa-Kaliszuk o pigułce "dzień po": ma działanie antykoncepcyjne i wczesnoporonne

Wbrew temu, co próbuje przedstawić lobby proaborcyjne, w przypadku tabletki "dzień po" mamy do czynienia z działaniem antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym - powiedziała PAP Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio.

[ TEMATY ]

zdrowie

polityka

gaelx / photo on flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu sfinalizowała prace nad projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje dostęp do antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułki dzień po, bez recepty dla osób, które ukończyły 15 lat. Szef rządu przekazał, że projekt zostanie przesłany do Sejmu.

Zdaniem Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio "premier działa na szkodę kobiet i nastolatek".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Tabletka +dzień po+ to bardzo silna substancja, która nie powinna być dostępna, zwłaszcza bez recepty. A już tym bardziej dla niepełnoletnich dziewczyn - nawet producent nie bierze odpowiedzialności za jej stosowanie u osób poniżej 18 roku życia" - oceniła.

Podziel się cytatem

Odnosząc się do słów premiera, że antykoncepcja awaryjna "uniemożliwia doprowadzenie do zapłodnienia, a więc nie jest to tabletka wczesnoporonna", Korzekwa-Kaliszuk zaznaczyła, że tzw. tabletka "dzień po" "może działać na dwa sposoby".

"Jedno z tych działań to jest rzeczywiście działanie antykoncepcyjne, czyli takie, które zapobiega poczęciu dziecka. Jednak jeśli do poczęcia już doszło, albo dojdzie do niego mimo zastosowania pigułki - a jest to możliwe - wówczas działanie pigułki polega na utrudnieniu przemieszczania się już zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się" - powiedziała.

Według Korzekwy-Kaliszuk "mamy tu do czynienia już z poczętym życiem człowieka, które zostaje unicestwione".

"Wbrew temu, co próbuje przedstawić lobby proaborcyjne, mamy tu do czynienia z działaniem wczesnoporonnym" - oceniła.

Korzekwa-Kaliszuk odniosła się również do zapowiedzi premiera, że w najbliższym czasie do Sejmu złożony zostanie projekt o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia ciąży.

"Mam nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze tej ustawy, nawet jeśli zostanie ona przegłosowana przez parlament" - powiedziała.

Zaznaczyła, że aborcja "na życzenie" jest niezgodna z polską konstytucją.

"Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r. aborcja na życzenie jest niekonstytucyjna. Co prawda, Trybunał orzekał wówczas na postawie Małej Konstytucji z 1993 r., jednak obecna konstytucja chroni życie człowieka w nie mniejszym stopniu i dlatego ten wyrok wystarczy, aby uznać aborcję na niekonstytucyjną" - zastrzegła.

Reklama

Dodała, że w 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodna z konstytucją jest również tzw. aborcja eugeniczna, czyli przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

"Aborcja eugeniczna, ale też aborcja na życzenie na każdym etapie ciąży, jest nie do pogodzenia z poszanowaniem godności życia człowieka, która jest wartością chronioną konstytucyjnie. Oczywiste więc jest, że ustawy wprowadzającej aborcję na życzenie nie można wprowadzić bazując na obecnej konstytucji" - oceniła.

Według Korzekwy-Kaliszuk "istnieje hierarchia wartości chronionych przez prawo i na tej liście nie ma prawa do zabijania".

"Prawo do życia każdego człowieka jest wartością absolutnie podstawową. Nie możemy więc mówić o prawie rodziców do zabicia dziecka zanim się urodziło. Tak zwany wybór, o którym mówią zwolennicy aborcji, nie dotyczy dziecka hipotetycznego, tylko takiego, które już istnieje, bo już zostało poczęte i rozwija się. Czas na wybór jest przed decyzją obu osób o współżyciu seksualnym" - oceniła.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021.

Reklama

W świetle obecnych przepisów aborcja legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety.

W listopadzie ub.r. do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

2024-01-25 07:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Brague: troska o zdrowie zastąpiła troskę o zbawienie

[ TEMATY ]

zdrowie

Europa

demografia

zbawienie

"Śmierć, która zagraża nam dziś pod postacią pandemii jest tą samą śmiercią, z którą od dawna flirtuje już Europa z jej demografią na równi pochyłej. W ten sposób śmierć chwyta nas za słowo, mówi nam, że nie da się z nią igrać bezkarnie". Tymi słowami pandemiczny kryzys świata zachodniego opisuje prof. Remi Brague, jeden z czołowych filozofów chrześcijańskich, laureat Nagrody Ratzingera.

Przypomina on, że na ten sam problem już wcześniej wskazywał papież Franciszek, kiedy mówił, że Europa jest niepłodna i dlatego stara.

Od kilkudziesięciu już lat liczba nowo narodzonych dzieci nie rekompensuje liczby zgonów.

Podziel się cytatem
Wskazując na to, Franciszek dotknął palcem żywej rany - twierdzi prof. Brague.

CZYTAJ DALEJ

Koncert uwielbienia w Ośnie Lubuskim otworzył wydarzenia jubileuszowe

2024-04-21 09:53

[ TEMATY ]

diecezja lubuska

900‑lecie diecezji lubuskiej

Artur Błoński

Prowadzącym towarzyszyli muzycy ICON Orkiestra oraz blisko 80-osobowy chór złożony z mieszkańców regionu, m.in. z Ośna Lubuskiego, Rzepina, Słońska, Słubic, czy Sulęcina.

Prowadzącym towarzyszyli muzycy ICON Orkiestra oraz blisko 80-osobowy chór złożony z mieszkańców regionu, m.in. z Ośna Lubuskiego, Rzepina, Słońska, Słubic, czy Sulęcina.

Blisko stuosobowy skład muzyków i sto minut dziękczynienia za obecność chrześcijaństwa i 900-lecie historycznej diecezji lubuskiej na tych ziemiach! Za nami wielki koncert uwielbienia w Ośnie Lubuskim!

W ramach obchodów jubileuszu 900-lecia powstania diecezji lubuskiej w kościele pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim 20 kwietnia odbył się koncert uwielbienia, który był dziękczynieniem za istnienie diecezji lubuskiej oraz za fundamenty wiary katolickiej na naszych ziemiach. Koncert poprowadzili Hubert Kowalski, oraz Leopold Twardowski i Jakub Tomalak, znani muzycy i kompozytorzy, którzy od wielu lat organizują tego rodzaju koncertu w naszej diecezji. Towarzyszyli im muzycy ICON Orkiestra oraz blisko 80-osobowy chór złożony z mieszkańców regionu, m.in. z Kostrzyna nad Odrą, Ośna Lubuskiego, Rzepina, Słońska, Słubic, czy Sulęcina.

CZYTAJ DALEJ

Prośba o modlitwę

2024-04-21 11:19

Diecezja Sandomierska

- Moi drodzy, zachęcam dzisiaj każdą i każdego z Was do modlitwy o powołania kapłańskie oraz w intencji seminarzystów. Kapłani są Bożym darem dla Kościoła, parafii i wspólnot. Nie zawsze uświadamiamy sobie Jego wielkość, a teraz, kiedy spada dramatycznie liczba powołań, czujemy się bezradni. Sam Chrystus zachęca nas do modlitwy o powołania, aby nie zabrakło pracowników w Jego winnicy. Niech ta modlitwa rozlega się w rodzinach, parafiach, domach zakonnych i w Wyższym Seminarium Duchownym. Niech towarzyszy jej świadectwo świętego życia kapłanów oraz świeckich - mówił Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję