Reklama

Watykan

Watykan: kardynał Giovanni Battista Re kończy 90 lat

We wtorek 30 stycznia 90 lat skończy dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. To on 5 stycznia 2023 pobłogosławił trumnę z doczesnymi szczątkami papieża seniora Benedykta XVI i odprawił Mszę św. za jego duszę przy ołtarzu na placu św. Piotra w Watykanie.

[ TEMATY ]

Watykan

jubileusz

kard. Giovanni Battista Re

Włodzimierz Rędzioch

kard. Giovanni Battista Re

kard. Giovanni Battista Re

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziekan Kolegium Kardynalskiego odgrywa ważną rolę w okresie tzw. sede vacante, czyli kilkutygodniowej przerwy między dwoma pontyfikatami. To on po śmierci lub, jak to było ostatnio, ustąpieniu z urzędu papieża, zwołuje do Rzymu kardynałów z całego świata na konklawe. Przewodniczy kongregacjom generalnym tego gremium przed rozpoczęciem wyborów nowego Następcy św. Piotra, podczas których prezentują się najbardziej prawdopodobni kandydaci na ten urząd. On także wygłasza ostatnie ważne kazanie podczas uroczystego nabożeństwa w Bazylice św. Piotra bezpośrednio przed wejściem kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej. Kard. Re nie weźmie jednak udziału w kolejnym konklawe, gdyby do niego doszło obecnie, ze względu na przekroczenie 80. roku życia, co wyklucza go z grona elektorów.

Rola „człowieka z Borno” w pobliżu jeziora Garda na północy Włoch jest bardzo istotna w obecnym pontyfikacie. W jednym z wywiadów Franciszek wspomniał, że choć starszy od niego o trzy lata kardynał otwarcie nie zgadza się z nim w niektórych kwestiach, to jednak ceni on jego rady i poglądy. Nie ma wielu kardynałów wokół obecnego papieża, którzy cieszyliby się jego takim szacunkiem jak kard. Re.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorytet 90-latka wynika z jego otwartego sposobu bycia oraz bardzo zdecydowanego i skutecznego podejścia do spraw i konfliktów. Ten były dyplomata papieski pracuje w centrum władzy Kurii Rzymskiej od 53 lat i dotychczas przeżył czterech papieży. Pracował na różnych stanowiskach w dwóch najważniejszych urzędach Watykanu: w latach 1989-2000 był substytutem, czyli "zastępcą" sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, a przez kolejne dziesięć lat był prefektem Kongregacji ds. Biskupów.

W wieku 79 lat kard. Re przewodniczył konklawe w marcu 2013, podczas którego kardynałowie wybrali na papieża Argentyńczyka Jorge Mario Bergoglio. Rolę moderatora winien był pełnić ówczesny dziekan Kolegium kard. Angelo Sodano, ale dawno przekroczył on granicę wieku 80 lat.

Reklama

Z czasów świętych Pawła VI i Jana Pawła II oraz Benedykta XVI kard. Re jest jednym z niewielu żyjących purpuratów, którzy nadal sprawują władzę i mają wpływy w Watykanie. Kiedy papież zwraca się do szefów urzędów Kurii Rzymskiej z dorocznym przemówieniem tuż przed Bożym Narodzeniem każdego roku, to wita go i pozdrawia właśnie kard. Re. 21 grudnia 2023 Franciszek skomentował energiczną przemowę sędziwego kardynała słowami: "Chciałbym podziękować kard. Re za jego słowa, a także za jego energię. 90-latek z taką energią! Tak trzymać!".

Ale rola jubilata nie ogranicza się tylko do ceremoniału. Jego słowo jako najdłużej urzędującego doradcy papieża najwyraźniej nadal ma znaczenie, nawet w odniesieniu do decyzji personalnych. Według niepotwierdzonych doniesień jednej z włoskich gazet, kiedy rok temu Watykan przygotowywał zmiany osobowe na najwyższych szczeblach, to właśnie kard. Re uniemożliwił niemieckiemu biskupowi Heinerowi Wilmerowi zostanie prefektem Dykasterii ds. Nauki Wiary. Zamiast niego Franciszek postawił na swojego rodaka abp. (obecnie kardynała) Victora Fernandeza, który od tego czasu często gości na pierwszych stronach gazet.

Przez ponad trzy lata kard. Re wielokrotnie zastępował chorego papieża przy ołtarzu podczas uroczystości. To, jaką rolę odegra kardynał dziekan przed przyszłym konklawe, zależy przede wszystkim od stanu jego zdrowia.

Giovanni Battista Re urodził się 30 stycznia 1934, w Borno w diecezji Brescia w Lombardii na północy Włoch. Po nauce w niższym i wyższym seminarium duchownym (1945-57) przyjął 3 marca 1957 święcenia kapłańskie. W półtora roku później podjął studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie; w 1962 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. W następnym roku rozpoczął pracę w dyplomacji papieskiej, m.in. w nuncjaturach w Panamie i Iranie. Po powrocie od Watykanu od 1971 pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym od 12 grudnia 1979 był asesorem, a w latach 1989-2000 był substytutem (zastępcą) sekretarza stanu do spraw ogólnych. 9 października 1987 Jan Paweł II powołał go na sekretarza Kongregacji ds. Biskupów, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupa i osobiście udzielił mu sakry 7 listopada tegoż roku. Jednocześnie był też sekretarzem Kolegium Kardynalskiego.

Reklama

16 września 2000 papież mianował go prefektem Kongregacji Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. 21 lutego następnego roku Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Od 1 października 2002 należy do grona kardynałów-biskupów.

Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który często go przyjmował na audiencjach dla wyższych urzędników kurialnych. W lipcu 1998 wykorzystał letni wypoczynek Ojca Świętego w Lorenzago di Cadore i zaprosił go do swego rodzinnego miasta Borno - było to wielkie święto dla całej okolicy. Po raz pierwszy i jedyny zdarzyło się, że papież w ramach swego lipcowego wypoczynku letniego zrobił wycieczkę "po kumotersku" w rodzinne strony dostojnika kurialnego. Komentatorzy odebrali to jako szczególny wyraz uznania i zaufania Ojca Świętego dla jednego ze swych najbliższych współpracowników.

Kard. Giovanni Battista Re otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznane mu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 kwietnia 2010 za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską oraz za działalność na rzecz Kościoła katolickiego w naszym kraju.

2024-01-25 16:24

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowieckie jubileusze

Niedziela sosnowiecka 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Publiczność zachwycił zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Publiczność zachwycił zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Świętowanie jubileuszy miasta i diecezji modlitwą oraz zabawą podczas pikniku i koncertu „Śląska”, zjednoczyły sosnowiczan pragnących uczcić ważne dla nich wydarzenia.

Połączone obchody upamiętniające pielgrzymkę Ojca Świętego do Sosnowca, rocznicę utworzenia diecezji, a także 120. rocznicę nadania praw miejskich miastu Sosnowiec i 100. rocznicę powrotu Śląska do Macierzy, odbywały się czwartego czerwca. Po uroczystej Mszy św. na placu Papieskim wystąpiła Sosnowiecka Orkiestra Dęta, a następnie miało miejsce wspaniałe widowisko muzyczno-artystyczne zaprezentowane licznie przybyłym mieszkańcom Sosnowca przez słynny w kraju i na świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

CZYTAJ DALEJ

Trzy zakony...

2024-04-20 18:30

[ TEMATY ]

felieton

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

W różnych katolickich gronach słyszę - wewnętrzne, nie publiczne! - dyskusje o tym kto będzie następcą Św. Piotra po papieżu z Argentyny (oby żył jak najdłużej)?

Uciekam od takich rozmów, ale trudno uciec od obiadu, od talerza z mięsiwem gdy osoby duchowne i świeckie rozprawiają o przyszłości Kościoła. Milczę zatem, kroję kotleta, ale słyszę, że po jezuicie nie będzie kolejny jezuita. Do jezuitów nic nie mam - wprost przeciwnie. Do końca życia będę podkreślał fakt, że chrzcił mnie jezuita, zresztą bardzo znany, autor katechizmów śp. ojciec Jan Charytanski. Wspominałem o tym fakcie kilku jezuitom i wszyscy albo go znali albo o nim słyszeli i to obojętnie od wieku.

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiono inicjatywę wieloreligijnej Jerozolimy

2024-04-21 20:11

[ TEMATY ]

Jerozolima

Magdalena Pijewska

Jerozolima jest święta dla nich wszystkich: dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Każda z religii Abrahama ma swoje własne spojrzenie na Święte Miasto. Jednak wyjątkowość Jerozolimy polega na tym, że członkowie tych trzech religii żyją tu razem na bardzo małej przestrzeni; że znajdują tu swoje historyczne początki; i że koncentruje się tu duża liczba miejsc świętych. Ten uniwersalny charakter Świętego Miasta zakłada międzyreligijne współistnienie i współistnienie na równych prawach. Staje się to niebezpieczne, gdy jedna ze stron potwierdza i egzekwuje swoje własne roszczenia kosztem i ze szkodą dla innych. Tę złożoną sytuację ilustruje nowe badanie i model 3D Jerozolimy.

Uznany ekspert w dziedzinie geopolityki Izraela, prawnik Danny Seidemann, założyciel i szef organizacji pozarządowej Terrestrial Jerusalem (Ziemskie Jeruzalem), zidentyfikował około 700 miejsc kultu religijnego i miejsc należących do Żydów, chrześcijan i muzułmanów w Starym Mieście Jerozolimy i jego okolicach. W swoim modelu oznaczył je kropkami żółtymi, zielonymi i niebieskimi: około 270 miejsc chrześcijańskich, 200 muzułmańskich i 100 żydowskich, a także liczne miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję