Reklama

Polska

Gniezno: bulla ustanawiająca nowego arcybiskupa gnieźnieńskiego

Bulla papieża Franciszka ustanawiająca abp. Wojciecha Polaka arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, odczytana przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore podczas uroczystego ingresu nowego Prymasa Polski do archikatedry gnieźnieńskiej.

[ TEMATY ]

Gniezno

abp Mieczysław Mokrzycki

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Publikujemy tekst bulli papieża Franciszka:

Franciszek Biskup, Sługa Sług Bożych, Czcigodnemu Bratu Wojciechowi Polakowi, dotychczasowemu biskupowi tytularnemu Mons in Numidia oraz biskupowi pomocniczemu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wybranemu na Arcybiskupa Metropolitę tejże wspólnoty kościelnej, przesyła pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo.

„Bądźcie naśladowcami Boga jako najdrożsi synowie i postępujcie w miłości” (Ef 5, 1): rozważamy najpobożniej te słowa Apostoła Narodów My, sprawujący nadzwyczaj czcigodny urząd Następcy Piotra, gdy bierzemy pod uwagę potrzeby duchowe wiernych przesławnego Kościoła Gnieźnieńskiego. Pragniemy jednocześnie, by postępowali oni pilnie w nowości życia. Ta stolica biskupia, która zdobna jest w tak wielu świadków wiary oraz jej owoce a także zajmuje pierwsze miejsce między wspólnotami kościelnymi w dziejach umiłowanego Narodu Polskiego, po rezygnacji Czcigodnego Brata Józefa Kowalczyka została pozbawiona swego arcypasterza, przeto spieszymy się nadać tej owczarni nowego przewodnika duchowego.

Czcigodny Bracie, wykazałeś się wśród wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej zapałem apostolskim, roztropnością i biegłością jako kapłan i biskup pomocniczy, przeto uznajemy ciebie za osobę godną i właściwą do objęcia wspomnianego urzędu.

Za radą zatem Kongregacji do Spraw Biskupów, mocą Naszej władzy apostolskiej, rozwiązawszy Twe więzy z Kościołem tytularnym Mons in Numidia oraz zwolniwszy cię z funkcji biskupa pomocniczego, ustanawiamy ciebie Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim i Prymasem Polski, udzielając ci przy tym wszelkich praw i pełnomocnictw, związanych z tym urzędem, oraz nakładając obowiązki, przewidziane przez prawo.

Pragniemy, byś pouczył duchowieństwo i lud twej wspólnoty kościelnej o treści tego dekretu, aby cię uznał, towarzyszył ci modlitwą i okazywał tobie posłuszeństwo. Tymczasem zachęcamy ciebie, Czcigodny Bracie, i wszystkich wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej, byście w codziennym życiu szli za zbawczymi przykazaniami Chrystusa i wypełniali ochoczo wolę Bożą. Ponadto wyrażamy pragnienie, byś za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz świętego Wojciecha, przez spełnianą z pilnością posługę biskupią, a nade wszystko poprzez gorliwe głoszenie Ewangelii, niestrudzenie i roztropnie dla dobra twojej wspólnoty pracował.

Reklama

Sporządzono w Rzymie u świętego Piotra, dnia siedemnastego maja roku Pańskiego dwa tysiące czternastego, w drugim roku Naszego pontyfikatu.

Franciszek papież

2014-06-07 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paliusz dla abp. Wojciecha Polaka

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Mieczysław Mokrzycki

MONIKA RYBCZYŃSKA/BP KEP

Arcybiskup Wojciech Polak, 29 czerwca 2014 r. w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, podczas uroczystej liturgii w Bazylice św. Piotra w Watykanie otrzyma z rąk Ojca Świętego Franciszka paliusz metropolity.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję