Reklama

Kościół

Płock: w diecezji odbyła się zbiórka na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

W niedzielę 28 stycznia w kościołach diecezji płockiej odbyła się zbiórka na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Po raz kolejny, tym razem zgodnie z decyzją bp. Szymona Stułkowskiego, przeznaczono na ten cel niedzielną tacę. Na terenie obecnego sanktuarium św. s. Faustyna Kowalska 22 lutego 1931 r. po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”.

[ TEMATY ]

Płock

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Krzysztof Tadej

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku, to miejsce od 1930 roku związane ze św. s. Faustyną Kowalską. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 22 lutego 1931 roku, ta siostra „drugiego chóru”, po raz pierwszy w życiu miała objawienie Jezusa Miłosiernego, w znanym na całym świecie obrazie „Jezu ufam Tobie”. Od 2015 roku miejsce to jest rozbudowywane i modernizowane przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Zgodnie z decyzją biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego w niedzielę 28 stycznia w kościołach diecezji płockiej zebrano na tacę ofiary na kontynuację rozbudowy. Pasterz Kościoła płockiego w liście do wiernych przypomniał, że diecezja zbliża się do 100-lecia tych wyjątkowych objawień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Ten wizerunek, który Siostra Faustyna ujrzała w Płocku, jest dzisiaj znany i czczony na całym świecie. Do tego miejsca przybywają pielgrzymi z wszystkich stron kuli ziemskiej. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że wybrał Płock, by światu objawić swoje Miłosierdzie” - napisał bp Stułkowski w słowie do wiernych.

Rozbudowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 w Płocku, kościoła i domu pielgrzyma, trwa od roku 2015. Projektant budowli położonej w centrum Starego Miasta założył powstanie funkcjonalnego i klasycznego obiektu. Sąsiaduje on i koresponduje architektonicznie z zabytkowym budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. Stanisława Małachowskiego.

W nowej, dobudowanej części znajduje się kościół, który pomieści dużą liczbę wiernych. W miejscu celi klasztornej św. s. Faustyny, gdzie zobaczyła Jezusa Miłosiernego, powstaje kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Nad miejscem pierwszego objawienia znajduje się 26-metrowa wieża z krzyżem, podświetlonym kolorami błękitnym i czerwonym, które przypominają dwa promienie, oznaczające krew i wodę wypływające z boku Zbawiciela na obrazie „Jezu ufam Tobie”.

Zaprojektowano również odpowiednie miejsca dla sprawowania sakramentu pokuty. W podziemiach sanktuarium zrekonstruowane zostało pomieszczenie przedwojennej zakonnej piekarni, gdzie m.in. pracowała św. s. Faustyna. Będzie tam też muzeum poświęcone kultowi Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Do rozbudowanego sanktuarium wierni będą przede wszystkim wchodzić głównym wejściem od ul. Piekarskiej, czyli od strony Wisły (nadal pozostanie czynne wejście od Starego Rynku). Później przejdą do domu pielgrzyma, do sali spotkań, do muzeum albo bezpośrednio do kościoła czy kaplicy adoracji. Nie zabraknie miejsc do indywidualnej modlitwy. Na wewnętrznym placu przed kościołem znajdzie się miejsce na celebry z licznym udziałem wiernych.

22 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia uczczona zostanie 93. rocznica objawień, z udziałem płocczan i pielgrzymów, którzy z tej okazji przyjeżdżają do Płocka.

2024-01-29 15:09

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni patrona

Niedziela Plus 41/2022, str. V

[ TEMATY ]

Płock

diecezjaplocka.pl

Centralnym punktem była Msza św. z procesją

Centralnym punktem była Msza św. z procesją

Wiemy, że Kościół jest Kościołem ludzi słabych i grzesznych, a Kościół bez skazy to jedynie eschatologiczna nadzieja – zwrócił się do wiernych ks. inf. Marek Smogorzewski.

W Pułtusku miały miejsce 25. Dni św. Mateusza – patrona miasta i jednej z parafii. Centralnym punktem obchodów była Msza św. w bazylice, której przewodniczył ks. inf. Marek Smogorzewski. W programie dni znalazł się m.in. konkurs biblijny o Ewangelii według św. Mateusza.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, wśród uczestników ostatni weterani

2024-05-18 08:19

[ TEMATY ]

Monte Cassino

armia gen. Andersa

Witold Gudyś

Po 80 latach od pamiętnej Bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na tym wzgórzu spotkają się przedstawiciele władz Polski na czele z Prezydentem RP, Marszałkiem Senatu i Wicemarszałkiem Sejmu, kombatanci, rodziny żołnierzy, a także ostatni żyjący weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 18 maja. Ich organizatorem jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

Jednym z uczestników obchodów rocznicowych jest 99-letni Józef Skrzynecki. Już jako 16-latek wstąpił do armii gen. Andersa. W czasie walk o Monte Cassino był czołgistą w 4 Pułku Pancernym „Skorpion”. Walczył też o wyzwolenie Bolonii i Ankony, a po wojnie wrócił do Polski.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję