Reklama

Kościół

Watykan: proboszczowie z całego świata wniosą swój wkład w prace Synodu

Trzystu proboszczów wskazanych przez Konferencje Episkopatów i Katolickie Kościoły Wschodnie weźmie udział w ogólnoświatowym spotkaniu słuchania, modlitwy i rozeznawania promowanym przez Sekretariat Generalny Synodu i Dykasterię ds. Duchowieństwa. Wydarzenie będzie nosiło nazwę „Proboszczowie dla Synodu. Spotkanie międzynarodowe” i zostało ogłoszone dzisiaj przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem tego wydarzenia jest „wysłuchanie i docenienie doświadczenia, którym żyją w swoich Kościołach lokalnych i zaoferowanie im możliwości doświadczenia dynamizmu pracy synodalnej na poziomie uniwersalnym” - wyjaśnił sekretariat Synodu.

Kościół synodalny nie może obejść się bez głosu proboszczów, ich doświadczeń i wkładu. „Spotkanie będzie wymagało aktywnego zaangażowania uczestników, ze stołami do dzielenia się dobrymi praktykami, warsztatami propozycji duszpasterskich, dialogiem z ekspertami, celebracjami liturgicznymi” - wyjaśnia dalej nota.

Podziel się cytatem

Reklama

Spotkanie będzie trwało od niedzieli 28 kwietnia do czwartku 2 maja 2024 r. w Fraterna Domus w Sacrofano, niedaleko Rzymu. W czwartek 2 maja papież przyjmie uczestników na audiencji.

Reklama

Jak zaznacza Sekretariat Generalny Synodu Biskupów liczba uczestników została ustalona na podstawie kryterium podobnego do tego, które zastosowano przy wyborze członków Zgromadzenia Synodalnego. Dla Kościoła obrządku łacińskiego - na podstawie liczby członków każdej Konferencji Episkopatu: 1 przedstawiciel dla Konferencji Episkopatu liczących nie więcej niż 25 członków; 2 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących od 26 do 50 członków; 3 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących od 51 do 100 członków; 4 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących ponad 100 członków. Ponadto 1 proboszcz z każdego kontynentu reprezentujący okręgi kościelne nie posiadające Konferencji Episkopatu. Dla Katolickich Kościołów Wschodnich: 1 przedstawiciel dla każdego Synodu Biskupów lub Rady Hierarchów Katolickich Kościołów Wschodnich liczących nie więcej niż 25 członków; 2 przedstawicieli dla każdego Synodu lub Rady liczących od 26 do 50 członków; 3 przedstawicieli dla każdego Synodu lub Rady liczących ponad 50 członków.

„Proboszczowie, którzy zostaną wskazani przez Konferencje Episkopatów / Katolickie Kościoły Wschodnie do 15 marca 2024 r., otrzymają ostateczny program spotkania (obecnie przygotowywany), który obejmie również czas na dialog z Ojcem Świętym. Wyniki spotkania przyczynią się do opracowania Instrumentum laboris, dokumentu roboczego na drugą sesję zgromadzenia synodalnego w październiku 2024 r.” - podsumowano w nocie.

2024-02-03 13:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz ukarany za przestępstwa seksualne wobec nieletnich

[ TEMATY ]

kapłan

przestępstwo

Bożena Sztajner

Ks. Ryszard Piekut, kapłan diecezji płockiej, za nieprzestrzeganie wyroku Kongregacji Nauki Wiary, został w dniu 3 października ukarany karą suspensy, zakazującej pełnienia funkcji kapłańskich oraz noszenia stroju duchownego: „Nałożona kara jest skutkiem złamania przez ks. Piekuta wyroku nałożonego na niego w 2010 r. przez Kongregację Nauki Wiary” – poinformowała KAI rzeczniczka płockiej kurii dr Elżbieta Grzybowska. Watykańska dykasteria ukarała duchownego za przestępstwa seksualne wobec osób nieletnich.

W komunikacie Kurii Diecezjalnej Płockiej z dnia 7 października informowano, że biskup płocki Piotr Libera z dniem 3 października nałożył na ks. Ryszarda Piekuta, od 2010 r. kapelana w klasztorze klauzurowym mniszek klarysek kapucynek w Brwinowie (w archidiecezji warszawskiej) karę suspensy. Z powodu nałożonej suspensy duchowny ten nie może wykonywać żadnych aktów wynikających z władzy święceń oraz nosić stroju duchownego.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili przejścia na islam

2024-05-28 10:38

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

islam

Kongo

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Region Północnego Kiwu w Demokratycznej Republice Konga kolejny raz spłynął krwią chrześcijan. Rebelianci związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili 15 wyznawców Chrystusa i postawili im ultimatum - przejście na islam albo śmierć. 14 osób, w tym kilku zaledwie nastolatków, odmówiło wyrzeczenia się Chrystusa. W brutalny sposób zostali zamordowani maczetami i strzałami z kałasznikowa.

Przejście na islam albo śmierć dla chrześcijan

CZYTAJ DALEJ

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

dekrety

zmiany personalne

translokaty

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wybrani proboszczowie, wikariusze i rezydenci otrzymali od Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach. Już po raz drugi wręczenie dekretów odbyło się w auli konferencyjnej w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję