Reklama

Kościół

Watykan: proboszczowie z całego świata wniosą swój wkład w prace Synodu

Trzystu proboszczów wskazanych przez Konferencje Episkopatów i Katolickie Kościoły Wschodnie weźmie udział w ogólnoświatowym spotkaniu słuchania, modlitwy i rozeznawania promowanym przez Sekretariat Generalny Synodu i Dykasterię ds. Duchowieństwa. Wydarzenie będzie nosiło nazwę „Proboszczowie dla Synodu. Spotkanie międzynarodowe” i zostało ogłoszone dzisiaj przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem tego wydarzenia jest „wysłuchanie i docenienie doświadczenia, którym żyją w swoich Kościołach lokalnych i zaoferowanie im możliwości doświadczenia dynamizmu pracy synodalnej na poziomie uniwersalnym” - wyjaśnił sekretariat Synodu.

Kościół synodalny nie może obejść się bez głosu proboszczów, ich doświadczeń i wkładu. „Spotkanie będzie wymagało aktywnego zaangażowania uczestników, ze stołami do dzielenia się dobrymi praktykami, warsztatami propozycji duszpasterskich, dialogiem z ekspertami, celebracjami liturgicznymi” - wyjaśnia dalej nota.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie będzie trwało od niedzieli 28 kwietnia do czwartku 2 maja 2024 r. w Fraterna Domus w Sacrofano, niedaleko Rzymu. W czwartek 2 maja papież przyjmie uczestników na audiencji.

Reklama

Jak zaznacza Sekretariat Generalny Synodu Biskupów liczba uczestników została ustalona na podstawie kryterium podobnego do tego, które zastosowano przy wyborze członków Zgromadzenia Synodalnego. Dla Kościoła obrządku łacińskiego - na podstawie liczby członków każdej Konferencji Episkopatu: 1 przedstawiciel dla Konferencji Episkopatu liczących nie więcej niż 25 członków; 2 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących od 26 do 50 członków; 3 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących od 51 do 100 członków; 4 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących ponad 100 członków. Ponadto 1 proboszcz z każdego kontynentu reprezentujący okręgi kościelne nie posiadające Konferencji Episkopatu. Dla Katolickich Kościołów Wschodnich: 1 przedstawiciel dla każdego Synodu Biskupów lub Rady Hierarchów Katolickich Kościołów Wschodnich liczących nie więcej niż 25 członków; 2 przedstawicieli dla każdego Synodu lub Rady liczących od 26 do 50 członków; 3 przedstawicieli dla każdego Synodu lub Rady liczących ponad 50 członków.

„Proboszczowie, którzy zostaną wskazani przez Konferencje Episkopatów / Katolickie Kościoły Wschodnie do 15 marca 2024 r., otrzymają ostateczny program spotkania (obecnie przygotowywany), który obejmie również czas na dialog z Ojcem Świętym. Wyniki spotkania przyczynią się do opracowania Instrumentum laboris, dokumentu roboczego na drugą sesję zgromadzenia synodalnego w październiku 2024 r.” - podsumowano w nocie.

2024-02-03 13:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: znaleziono martwe ciało zaginionego kapłana

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Zwłoki zaginionego kilka dni temu w Cuyoaco w stanie Puebla w środkowym Meksyku ks. Erasto Pliego de Jesús znaleźli 16 listopada pracujący na polu rolnicy niedaleko dzielnicy, w której posługiwał. „Archidiecezja Puebla głęboko ubolewa, że kapłan, którego życie było poświęcone Bogu i służbie innym, padł ofiarą przemocy” – napisała w specjalnym oświadczeniu kuria archidiecezjalna.

Według doniesień prasowych ciało zamordowanego proboszcza parafii Narodzenia Matki Bożej z Cuyoaco było częściowo zwęglone i w stanie częściowego rozkładu, na jego głowie zaś znajdowała się głęboka rana. Organy ścigania przyjmują wersję o rabunkowym motywie dokonanej zbrodni, aczkolwiek nie wykluczają także innych racji. Zwłoki kapłana rozpoznali jego krewni. Trwają poszukiwania jego telefonu komórkowego, którego zbadanie mogłoby ewentualnie dostarczyć szczegółów zbrodni.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Regina caeli”: jesteśmy miłością życia Jezusa

2024-04-21 12:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Jezus myśli o każdym z nas jako o miłości swojego życia - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Regina caeli”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Jezus Dobry Pasterz, któremu poświęcona jest w liturgii dzisiejsza niedziela, „daje życie swoje za owce”. Nie jest „najemnikiem, któremu nie zależy na owcach, ale tym, który je zna”. „On nas zna, woła nas po imieniu, a kiedy zbłądzimy, szuka nas, aż nas znajdzie. Co więcej: Jezus jest nie tylko dobrym pasterzem, który dzieli życie owczarni; jest Dobrym Pasterzem, który ofiarował za nas swoje życie i po zmartwychwstaniu, dał nam swojego Ducha” - wyjaśnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Politechnika Opolska krajowym liderem w międzynarodowym rankingu uczelni w dziedzinie inżynierii

2024-04-21 15:56

[ TEMATY ]

politechnika

Archiwum uczelni

Według tegorocznego, międzynarodowego rankingu Research.com, Politechnika Opolska zajęła najwyższe miejsce wśród polskich uczelni w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Jak poinformował PAP prof. Grzegorz Królczyk z PO, w tegorocznym zestawieniu uczestniczyło ponad 500 uczelni z 52 państw.

Zdaniem prof. Grzegorza Królczyka, prorektora ds. nauki i rozwoju opolskiej uczelni, wynik rankingu to najlepszy dowód na możliwości zaistnienia w świecie nauki także mniejszych ośrodków, które potrafią konkurować z dużymi jednostkami, nawiązując kontakty z przemysłem, zainteresowanym dostępem do badań i kadry skupionych na rozwiązywaniu problemów zgłaszanych ze strony gospodarki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję