Reklama

Wiadomości

Wystawa, która przybliżyła światu Kopernika

20 października na Forum Romanum, czyli w samym sercu starożytnego Rzymu została otwarta wystawa "Kopernik i rewolucja świata". Ekspozycja mieściła się na terenie Parku Archeologicznego Koloseum, w dawnej siedzibie senatu rzymskiego, "Curia Iulia".

[ TEMATY ]

wystawa

Rzym

Mikołaj Kopernik

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Prof. Jerzy Miziolek obok Alfonisny Russo, dyrektorki Parku Archeologicznego Koloseum

Prof. Jerzy Miziolek obok Alfonisny Russo, dyrektorki Parku Archeologicznego Koloseum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Była to polsko-włoska inicjatywa w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin polskiego astronoma, której pomysłodawcą i kuratorem był profesor Jerzy Miziołek z Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród cennych eksponatów sprowadzonych z różnych muzeów Włoch i Polski znajdowały się: witraż „System solarny Kopernika” projektu Stanisława Wyspiańskiego z 1904 r., wykonany przez Piotra Ostrowskiego, obraz „Kopernik w swoim studio” Antoniego Gramatyki z 1900 r., kopia słynnego obrazu Jana Matejki "Kopernik rozmawiający z Bogiem" i akwarela Wojciecha Gersona "Kopernik wykładający swoje odkrycia w Rzymie".

Rzymska wystawa kopernikańska została zamknięta sympozjum, które odbyło się 26 stycznia i wygłoszonym trzy dni później wykładem głównego organizatora ekspozycji, prof. Miziołka. Przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

wystawa o Koperniku w Rzymie

wystawa o Koperniku w Rzymie
- Dlaczego zależało Profesorowi na zorganizowaniu wystawy o Koperniku w Rzymie i w tym wyjątkowym miejscu jakim jest Forum Romanum?

- Zależało mi na tym, by opowiedzieć o związkach Kopernika z Włochami. W ten sposób przypomnieliśmy światu, że Kopernik był w Rzymie, gdzie 6 listopada 1500 r., być może w Koloseum lub na Forum Romanum obserwował zaćmienie księżyca. Nie wiemy, czy Kopernik ogłosił teorię heliocentryczną w Rzymie, ale na pewno był to ważny okres w życiu astronoma - zaowocował tym, że jego teoria została zaprezentowana Klemensowi VII w 1533 r., natomiast dzieło swojego życia zadedykował następnemu papieżowi, Pawłowi III.

- Czyli wybór Forum Romanum nie był przypadkowy?

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

wystawa o Koperniku w Ryzmie

wystawa o Koperniku w Ryzmie

Reklama

- Nie był przypadkowy i okazał się bardzo szczęśliwym, gdyż wystawę odwiedziło około 900 tysięcy zwiedzających, którzy mieli okazję zobaczyć piękno witraża Wyspiańskiego będącego głównym dziełem ekspozycji i jednocześnie uświadomić sobie przełomowe znaczenie odkrycia naszego rodaka. Wspomniane obrazy polskich artystów zajaśniały pełnym blaskiem obok dzieł antycznych i włoskich. Kopernik został ukazany jako wybitny reprezentant polskiego i włoskiego humanizmu, który przyczynił się też do gruntownej reformy kalendarza.

- W czasie trwania wystawy odbywały się sympozja poświęcone Kopernikowi. Jakie włoskie środowiska naukowe zaangażował Profesor w obchody kopernikańskie?

- Współdziałaliśmy przede wszystkim z rzymskim Uniwersytetem Sapienza i należącym do tej uczelni Muzeum Kopernika w Rzymie, ale również z Muzeum Galileusza we Florencji. Wśród uczestników seminarium w dniu 26 stycznia byli też uczeni z USA i badacze z papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego oraz uniwersytetu w Genui.

- Wystawie towarzyszyły pokazy multimedialne i publikacje, która z nich warta jest polecenia polskiemu czytelnikowi?

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

wystawa o Koperniku w Rzymie

wystawa o Koperniku w Rzymie

- Warta przeczytania jest przede wszystkim publikacja pt. „Kopernik i rewolucja świata”, która wyszła w trakcie wystawy w dwóch językach – włoskim i angielskim, ale zawiera też obszerne, kilkunastostronicowe streszczenie polskie. Chętnie je udostępnię dla strony Internetowej „Niedzieli”, jeśli będą zainteresowani. Cała publikacja, podobnie, jak krótki dokument filmowy poświęcony Kopernikowi można znaleźć na stronie Internetowej Wydziału Archeologii UW.

2024-02-04 08:09

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska audiencja dla nowego burmistrza Rzymu

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej 18 listopada nowego burmistrza Rzymu Roberto Gualtieriego. Socjaldemokratyczny polityk Partii Demokratycznej i były minister finansów pełni urząd burmistrza od października. W wyborach 55-latek uzyskał 60,15 proc. głosów, a jego kontrkandydat Enrico Michetti 39,85 proc.

Na drugą kadencję burmistrza Rzymu nie została wybrana poprzedniczka Gualtieriego, Virginia Raggi z Ruchu Pięciu Gwiazd. Tradycyjnie już papież co pewien czas spotyka się z burmistrzem Rzymu. Burmistrz jest zawsze obecny na uroczystości maryjnej 8 grudnia przy kolumnie Matki Bożej przed Schodami Hiszpańskimi.

CZYTAJ DALEJ

Czy rzeczywiście jestem z Chrystusowej owczarni?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 1-10.

Poniedziałek, 22 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

PKW: Niska frekwencja w II turze wyborów samorządowych według stanu na godz. 12:00

2024-04-21 14:09

[ TEMATY ]

wybory

Karol Porwich/Niedziela

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 12, wyniosła 12,93 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w Podlaskim, a najniższą - Dolnośląskim.

Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 12, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 627 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję