Reklama

Niemcy: lider EPL zaniepokojony wysoką liczbą aborcji

Zaniepokojenie wysoką liczbą aborcji w Niemczech wyraził szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber. Jego zdaniem, potrzebna jest nowa polityka wewnętrzna - tak, aby ludzie częściej mówili „tak” dla dziecka.

2024-02-06 07:16

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Weber powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA, że potrzeba większego zaangażowania w ochronę życia w polityce krajowej. „Nie potrzebujemy scentralizowanej decyzji na poziomie europejskim” - podkreślił.

Zgodnie z art. 218 kodeksu karnego przerywanie ciąży w Niemczech jest przestępstwem z wyłączeniem dwóch sytuacji: jeżeli ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu fizycznemu i psychicznemu kobiety oraz jeżeli powstała w wyniku przestępstwa. Niemieckie prawo nie przewiduje dodatkowo kar w przypadku aborcji przeprowadzonych do 12. tygodnia ciąży, pod warunkiem, że zostały przy tym zachowane określone warunki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według lidera EPL „liczba aborcji nie spada proporcjonalnie do liczby kobiet”. „Dlatego uważam, że potrzebne jest nowe zaangażowanie, więcej ambicji i kreatywności w niemieckiej polityce wewnętrznej. Musimy poprawić usługi i warunki ramowe, aby ludzie częściej mówili ‘tak’ dla dziecka" - podkreślił.

Reklama

Specjalna komisja powołana przez rząd federalny bada obecnie możliwość zalegalizowania przerywania ciąży poza prawem karnym. Eksperci planują przedstawić swoje wstępne ustalenia wiosną tego roku. Weber podchodzi do tego krytycznie i ostrzega przed zniesieniem paragrafu 218. „Wierzę, że obecne rozwiązanie w Niemczech jest społecznie akceptowalne dla większości i zapewnia równowagę. Powinniśmy je wspólnie wspierać” - zaznaczył.

W 2022 r. liczba aborcji w Niemczech wzrosła o prawie dziesięć procent do 104 tys. Federalny Urząd Statystyczny odnotował również wzrost liczby aborcji w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku.

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: biskupi zaniepokojeni protokołem aborcyjnym

[ TEMATY ]

aborcja

Argentyna

Agnieszka Bugała

„Protokół kompleksowej opieki nad osobami mającymi prawo do legalnego przerwania ciąży” – to tytuł kontrowersyjnego dokumentu, który opublikowało ministerstwo zdrowia Argentyny. Poszerzając zakres przypadków, w istocie czyni on jeszcze łatwiejszym dokonanie aborcji zarówno w placówkach państwowych, jak i prywatnych. Tamtejsza Konferencja Episkopatu wyraziła bardzo poważne zaniepokojenie takim posunięciem rządu.

„Jest w tym coś bardzo dziwnego: można powiedzieć, że bez ustanawiania specjalnego prawa, z dnia na dzień organ krajowego rządu wprowadził aborcję w całym państwie – zauważa abp Héctor Rubén Aguer. – Protokół mówi o «prawie do legalnego przerwania ciąży» i nie wyjaśnia, o jakie okoliczności chodzi. To oznacza, że każda dziewczyna czy kobieta w ciąży, powołując się w szczególności na przypadek gwałtu, może zgłosić się do aborcji i nikt nie musi jej w tym towarzyszyć”.

CZYTAJ DALEJ

Płock: Msza św. w 93. rocznicę objawienia Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie

2024-02-22 20:11

[ TEMATY ]

Płock

Boże Miłosierdzie

św. s. Faustyna Kowalska

Małgorzata Pabis

W Płocku 22 lutego odbyły się uroczystości związane z 93. rocznicą pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie Kowalskiej w obrazie „Jezu ufam Tobie”. Wieczornej Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski: - Jezus domaga się ode mnie osobistej decyzji o wierze i chrześcijaństwie - powiedział biskup. Płocczanie i pielgrzymi mogli w sanktuarium nabyć „Bułeczki św. Siostry Faustyny”, aby wesprzeć dokończenie jego rozbudowy.

Bp Roman Marcinkowski powiedział, że na znanym na całym świecie obrazie „Jezu ufam Tobie” Jezus wychodzi naprzeciw człowiekowi, „chce w człowieka wejść, zostać w nim”. Ten obraz przedstawia tajemnicę Boga, pełnego miłości i miłosierdzia. Spojrzenie Jezusa jest pełne łaski i miłości miłosiernej.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: psycholodzy biją na alarm!

2024-02-23 09:47

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Odkryj siłę wiary i wsparcia psychologicznego w najnowszym odcinku naszego podcastu 'Psycholodzy biją na alarm'. Doświadczenie cierpienia i lęku, które dotyka ludzi na całym świecie, bez względu na wiek czy pochodzenie. Rozmawiamy o kryzysie w psychiatrii dziecięcej, rosnącej liczbie samobójstw wśród młodzieży i znaczeniu dostępu do specjalistycznej opieki.

Przesłanie tego odcinka można podsumować w kilku kluczowych punktach:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję