Reklama

Watykan

Watykan: rozpoczyna się światowe spotkanie nt. synodalnej formacji kapłanów

Prawie tysiąc osób ponadto, iż wprawdzie większość z 60 krajów zapowiedziało swój udział w międzynarodowym spotkaniu nt. stałej formacji kapłańskiej, które od 6 do 10 lutego odbędzie się w Watykanie pod hasłem "Abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie" (por. 2 Tm 1, 6). Będą to dni modlitwy, wykładów, kontaktów, ale też wzajemnego słuchania w małych grupach w stylu synodalnym - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, która przygotowała to wydarzenie we współpracy z kilkoma innymi urzędami Kurii Rzymskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uzasadniając celowość, a nawet konieczność przeprowadzenia takiej konferencji, koreański purpurat kurialny zauważył, iż kapłani na całym świecie potrzebują dziś wsparcia. A nawiązując do hasła rozpoczętego dziś wydarzenia zwrócił uwagę, że również św. Paweł napisał swój [drugi] list do Tymoteusza w chwili, gdy ten czuł się trochę zniechęcony, toteż Apostoł Narodów uznał za swój obowiązek ożywienie tego daru Bożego, który w nim był. Albowiem piękno bycia uczniami w naszych czasach nie pojawia się niespodziewanie, lecz wymaga od nas rozwoju: wychowania, formacji całościowej, wspólnotowej i misyjnej - tłumaczył kardynał prefekt. Zaznaczył, że kapłani chcą nieustannie formacji, jak również towarzyszenia im, aby mogli zawsze żyć radośnie i szczęśliwie. "I tego właśnie pragniemy" - dodał.

Rozmówca rozgłośni papieskiej nawiązał następnie do ankiety rozesłanej kilka miesięcy temu do episkopatów krajowych w sprawie dokumentu "Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis" nt. formacji kapłańskiej z 2016. Oświadczył, iż nadeszło prawie 800 odpowiedzi z całego świata. Pozwalają one dostrzec zarówno piękno, dobre praktyki i świadectwa, jak i braki i niedostatki, pragnienie lepszej formacji, "dlatego jest to dla nas niezwykle ważny krok i nasze dykasterie wraz z konsultantami i ekspertami pracują konkretnie właśnie nad tym".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał oznajmił, że program obecnego spotkania przygotowano tak, "abyśmy nie pozostawali w próżni, ale abyśmy kroczyli naprzód dzięki licznym dobrym praktykom, a więc cudownym świadectwom, które mają ogromną wartość". Rozpocznie też działalność strona internetowa Dykasterii ds. Duchowieństwa jako światowa sieć, dzięki której kapłani będą pomagać sobie wzajemnie, aby wspólnie iść naprzód - zapowiedział kard. You.

Za najważniejsze trudności i wyzwania dla formacji i towarzyszenia kapłanom w naszych czasach uznał fakt, iż wielu z nich odczuwa obecnie osamotnienie i wielkie zeświecczenie dzisiejszego świata. W tym kontekście, aby móc iść naprzód, potrzebna jest troska o siebie nawzajem, o kapłanów zarówno w starszym wieku, jak i młodych i to staje się wzajemnym darem, ponieważ przeżywanie rzeczywistości domowej i rodzinnej między księżmi pomaga we wzajemnej trosce i daje świadectwo na zewnątrz - stwierdził mówca. Dodał, że "oznacza to dla nas bycie Kościołem synodalnym, pracę i posługę razem".

Reklama

Odnosząc się do programu rozpoczętego dziś spotkania, kardynał zapowiedział, że będą na nim chwile modlitwy, wprowadzenie do obrad za pośrednictwem "pięknego przesłania Ojca Świętego", będzie też czas na rozważania i refleksje z dobrymi mówcami, po czym powstaną małe grupy siedmio- lub ośmioosobowe, aby wymieniać doświadczenia, "gdyż w świecie jesteśmy bardzo zróżnicowani". Z kolei eksperci krajowi i diecezjalni podzielą się swoimi doświadczeniami, a wszystko znajdzie się później na stronie Dykasterii i będzie bardzo użyteczne w przyszłości, aby kroczyć razem - jest przekonany gość Radia Watykańskiego dodał, że wiele osób na to czeka.

Zaznaczył ponadto, iż wprawdzie większość uczestników tego spotkania stanowią duchowni, ale są wśród nich także świeccy, w tym kobiety - osoby, które pomagają w stałej formacji i w towarzyszeniu kapłanom. A nawiązując do przewidzianej na 8 bm. prywatnej audiencji u Franciszka zaznaczył, że "papież jest zawsze naszym przewodnikiem i przekaże nam mocne orędzie o tym, jak iść naprzód, a zatem bardzo praktyczne".

Na zakończenie swej wypowiedzi prefekt Dykasterii wyraził nadzieję, że dzięki temu spotkaniu "zrozumiemy, gdzie jesteśmy, jaką drogą mamy podążać, jaki Kościół, jakiego kapłana i jaką formację winniśmy realizować i z tą duszą pójdziemy dalej, a kapłani zaniosą w świat wiele radości i Kościół będzie coraz szczęśliwszy, odważniejszy, będzie mocniej kroczył naprzód ze swoim konkretnym świadectwem".

Współorganizatorami konferencji są - obok Dykasterii ds. Duchowieństwa - również Sekcja ds. Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych w Dykasterii ds. Ewangelizacji oraz Dykasteria ds. Kościołów Wschodnich.

2024-02-06 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski ksiądz nuncjuszem w Zimbabwe

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Papież Franciszek mianował nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe ks. prałata Marka Zalewskiego, wynosząc go do godności arcybiskupa tytularnego Africa (dzisiejsza Mahdia w Tunezji). 51-letni duchowny pochodzi z Augustowa w diecezji ełckiej, ale jest kapłanem diecezji łomżyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na dzień powołań: jesteśmy powołani, by siać nadzieję i budować pokój

2024-04-21 08:01

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do zasiewania nadziei i budowania pokoju w perspektywie odczytania swojego powołania zachęca Ojciec Święty w opublikowanym dziś orędziu na 61 Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jest on obchodzony w IV niedzielę wielkanocną, która w tym roku przypada 21 kwietnia.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

PKW: frekwencja w II turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17 wyniosła 33,17 proc.

2024-04-21 20:14

[ TEMATY ]

wybory

Adobe Stock

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17, wyniosła 33,17 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w woj. lubelskim, a najniższą w woj. dolnośląskim.

Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 17, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 272 osoby. Podkreślił, że PKW otrzymała dane ze wszystkich komisji obwodowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję