Reklama

Wiadomości

Konferencja nt. rodziny i demografii w Europie Środkowej

Naukowcy z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier wezmą udział w konferencji na temat prawnych aspektów ochrony rodziny oraz demografii w Europie Środkowej. - Wyniki naszych badań zawierają propozycje zmian legislacyjnych, których celem jest poprawa sytuacji demograficznej w Europie - mówi prof. Paweł Sobczyk z Uniwersytetu Opolskiego.

[ TEMATY ]

konferencja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Normatywne aspekty ochrony rodziny i rozwoju rodziny – perspektywa międzynarodowa” to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 22-23 lutego 2024 r. w Krakowie. Konferencja jest podsumowaniem prac zespołu badawczego „Demographic Issues and Solutions in Europe” powołanego przez Central European Academy w ramach Sieci Profesorskiej Europy Centralnej (Central Europeans Professors’ Network). Badania prawnoporównawcze pozwoliły na analizę podstaw prawnych polityki rodzinnej w kilku państwach Europy Centralnej, z których wnioski prowadzą do wyciągnięcia postulatów legislacyjnych nowych rozwiązań prawnych w zakresie polityki prorodzinnej i prodemograficznej.

Zagadnienia prawnej ochrony rodziny, w tym polityki rodzinnej, dotyczą problemów, które znajdują się w centrum zainteresowania prawników zajmujących się przede wszystkim prawem rodzinnym. Kluczowe zadanie w tym zakresie stoi przed politykami, którzy rekomendacje naukowców powinni przełożyć na język prawa, tzn. dobre prawo w postaci ustaw. Jak wskazuje kierownik międzynarodowego zespołu prof. Paweł Sobczyk, badania prowadzone przez prawników i wynikające z nich propozycje zmian legislacyjnych mają na celu m.in. poprawę sytuacji demograficznej w Europie. - W Polsce, pomimo wielu prawnych rozwiązań w zakresie polityki rodzinnej, brakuje przede wszystkim spójności systemu, konsekwencji i cierpliwości legislacyjnej w realizacji całkiem niezłych rozwiązań prawnych. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że nawet najlepsze prawo nie jest w stanie odwrócić pewnych trendów kulturowych i społecznych, których jesteśmy świadkami w tzw. wysoko rozwiniętych państwach. Żyjemy bowiem w czasach, gdy posiadanie dzieci nie jest problemem uzależnionym od sytuacji finansowej, ale coraz częściej mentalnej - podkreśla prof. Paweł Sobczyk, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zespół zajmujący się problematyką demograficzną Europy Środkowej prowadził badania nad prawnymi aspektami rozwoju demograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji rodziny, rodziców, opiekunów prawnych oraz dzieci. Prawnicy prowadzili badania nad konstytucyjnymi podstawami ochrony rodziny i polityki rodzinnej, instrumentami prawa wspierającymi rodziny, rodziców i dzieci, a także podstaw prawnych leczenie niepłodności i wspomagania reprodukcji.

Reklama

Do różnych zagadnień podjętych przez ekspertów można zaliczyć kwestie populacji w Europie, makroekonomiczne czynniki wpływające na demografię, czy rolę rodziny i polityki rodzinnej w rozwiązywaniu problemów demograficznych. W badaniach uwzględniono także kwestie aksjologiczne, światopoglądowe i religijne. Dlatego też w konferencji – poza prawnikami z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier, wezmą udział także eksperci z innych nauk.

W trakcie konferencji wiele uwagi zostanie poświęconej programom socjalnym, których celem jest zwiększenie dzietności, zwłaszcza w krajach o tzw. ujemnym przyroście naturalnym. Do państw takich zaliczana jest niestety m.in. Polska, w której – pomimo wielu nowych form wsparcia rodziców, rodzin i dzieci (zwłaszcza od 2016 roku) nadal obserwujemy niepokojące zjawiska demograficzne.

O różnych aspektach prowadzonych badań można przeczytać na blogu naukowym prowadzonym przez Central European Academy, w oparciu o teksty przygotowane przez członków zespołu badawczego. Wyniki badań prawników zostaną wkrótce opublikowane w międzynarodowej monografii naukowej pod redakcją prof. Tímea Heinerné Barzó – Dyrektor Generalnej CEA.

Dwudniowa konferencja z udziałem naukowców z Europy Środkowej rozpocznie się 22 lutego o godz. 9.30 w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie.

2024-02-20 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: ułatwimy dostęp do programu "Czyste powietrze"

Ułatwimy dostęp do programu "Czyste powietrze"; dofinansowania dla rodzin o niższych dochodach będą większe - zapewnił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent zwracał uwagę, że program "Czyste powietrze", w którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów, działa już od dwóch lat. Jego zdaniem program ten może doprowadzić do tego, że powietrze w Polsce będzie czystsze, a w efekcie Polacy będą żyli dłużej.

CZYTAJ DALEJ

Gdańsk/ Zapadł wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez Nergala

2024-05-22 13:40

[ TEMATY ]

znieważanie

Adobe Stock

Uniewinnienie od dwóch zarzutów i warunkowe umorzenie od trzeciego – taki wyrok zapadł w środę w procesie lidera zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Wyrok jest nieprawomocny.

W środę w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku zapadł wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez lidera deathmetalowego zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego (zgodził się na podanie danych osobowych – PAP).

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

[ TEMATY ]

Anna Dymna

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

"Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju" – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję