Reklama

Wiadomości

Konferencja nt. rodziny i demografii w Europie Środkowej

Naukowcy z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier wezmą udział w konferencji na temat prawnych aspektów ochrony rodziny oraz demografii w Europie Środkowej. - Wyniki naszych badań zawierają propozycje zmian legislacyjnych, których celem jest poprawa sytuacji demograficznej w Europie - mówi prof. Paweł Sobczyk z Uniwersytetu Opolskiego.

[ TEMATY ]

konferencja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Normatywne aspekty ochrony rodziny i rozwoju rodziny – perspektywa międzynarodowa” to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 22-23 lutego 2024 r. w Krakowie. Konferencja jest podsumowaniem prac zespołu badawczego „Demographic Issues and Solutions in Europe” powołanego przez Central European Academy w ramach Sieci Profesorskiej Europy Centralnej (Central Europeans Professors’ Network). Badania prawnoporównawcze pozwoliły na analizę podstaw prawnych polityki rodzinnej w kilku państwach Europy Centralnej, z których wnioski prowadzą do wyciągnięcia postulatów legislacyjnych nowych rozwiązań prawnych w zakresie polityki prorodzinnej i prodemograficznej.

Zagadnienia prawnej ochrony rodziny, w tym polityki rodzinnej, dotyczą problemów, które znajdują się w centrum zainteresowania prawników zajmujących się przede wszystkim prawem rodzinnym. Kluczowe zadanie w tym zakresie stoi przed politykami, którzy rekomendacje naukowców powinni przełożyć na język prawa, tzn. dobre prawo w postaci ustaw. Jak wskazuje kierownik międzynarodowego zespołu prof. Paweł Sobczyk, badania prowadzone przez prawników i wynikające z nich propozycje zmian legislacyjnych mają na celu m.in. poprawę sytuacji demograficznej w Europie. - W Polsce, pomimo wielu prawnych rozwiązań w zakresie polityki rodzinnej, brakuje przede wszystkim spójności systemu, konsekwencji i cierpliwości legislacyjnej w realizacji całkiem niezłych rozwiązań prawnych. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że nawet najlepsze prawo nie jest w stanie odwrócić pewnych trendów kulturowych i społecznych, których jesteśmy świadkami w tzw. wysoko rozwiniętych państwach. Żyjemy bowiem w czasach, gdy posiadanie dzieci nie jest problemem uzależnionym od sytuacji finansowej, ale coraz częściej mentalnej - podkreśla prof. Paweł Sobczyk, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zespół zajmujący się problematyką demograficzną Europy Środkowej prowadził badania nad prawnymi aspektami rozwoju demograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji rodziny, rodziców, opiekunów prawnych oraz dzieci. Prawnicy prowadzili badania nad konstytucyjnymi podstawami ochrony rodziny i polityki rodzinnej, instrumentami prawa wspierającymi rodziny, rodziców i dzieci, a także podstaw prawnych leczenie niepłodności i wspomagania reprodukcji.

Reklama

Do różnych zagadnień podjętych przez ekspertów można zaliczyć kwestie populacji w Europie, makroekonomiczne czynniki wpływające na demografię, czy rolę rodziny i polityki rodzinnej w rozwiązywaniu problemów demograficznych. W badaniach uwzględniono także kwestie aksjologiczne, światopoglądowe i religijne. Dlatego też w konferencji – poza prawnikami z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier, wezmą udział także eksperci z innych nauk.

W trakcie konferencji wiele uwagi zostanie poświęconej programom socjalnym, których celem jest zwiększenie dzietności, zwłaszcza w krajach o tzw. ujemnym przyroście naturalnym. Do państw takich zaliczana jest niestety m.in. Polska, w której – pomimo wielu nowych form wsparcia rodziców, rodzin i dzieci (zwłaszcza od 2016 roku) nadal obserwujemy niepokojące zjawiska demograficzne.

O różnych aspektach prowadzonych badań można przeczytać na blogu naukowym prowadzonym przez Central European Academy, w oparciu o teksty przygotowane przez członków zespołu badawczego. Wyniki badań prawników zostaną wkrótce opublikowane w międzynarodowej monografii naukowej pod redakcją prof. Tímea Heinerné Barzó – Dyrektor Generalnej CEA.

Dwudniowa konferencja z udziałem naukowców z Europy Środkowej rozpocznie się 22 lutego o godz. 9.30 w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie.

2024-02-20 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Żak: normy ogłoszone przez Franciszka działają

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

nadużycia seksualne

Adam Tarnowski

O. Adam Żak

O. Adam Żak

Usuwanie z urzędu biskupów, którzy błędnie reagowali na przypadki wykorzystywania seksualnego przez duchownych świadczy o tym, że normy ogłoszone przez Franciszka działają – uważa o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Skomentował on dla KAI trwający w Watykanie „szczyt” na temat ochrony małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym.

Przypomniał, że od 2016 r. obowiązuje motu proprio Franciszka „Come una madre amorevole” (Jak miłująca matka), definiujące odpowiedzialność przełożonych kościelnych i ustanawiające procedury, w jaki sposób reagować na ich błędy, zaniedbania czy zaniechania. Zwrócił uwagę, że na watykańskim spotkaniu mocno podkreślana jest przejrzystość, jak również konieczność nie tylko przyjęcia odpowiedzialności, ale także „zdania sprawy z włodarstwa swego”. Obwarowanie tego regułami mogłoby się znaleźć w takim vademecum. Byłoby ono obowiązujące jako „pomoc w zachowaniu norm prawnych, które są jasno zdefiniowane i określają sposób postępowania” kościelnych przełożonych.

CZYTAJ DALEJ

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

Bóg

Adobe Stock

We współczesnym Kościele nasila się tendencja do sprowadzania, a nawet ograniczania, jego misji do płaszczyzny horyzontalnej, poziomej. Ukazywane są i podkreślane rozmaite obowiązki, które dotyczą wyznawców Jezusa Chrystusa, znacznie rzadziej natomiast mówi się, w co i dlaczego mają oni wierzyć. Ta strategia ewangelizacyjna, przypominająca budowanie domu od dachu, spotyka się czy to z obojętnością, czy z odrzuceniem, przy czym nie wiadomo, który z tych dwóch skutków jest gorszy.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję