Reklama

Kościół

Kościół o wspieraniu Ukraińców w 2023 r.: pomoc od Caritas Polska otrzymało ponad 1 mln Ukraińców

W 2023 r. pomoc rzeczową od Caritas Polska otrzymało ponad 1 mln Ukraińców na kwotę 150 mln zł. Rycerze Kolumba przekazali wsparcie o wartości 2 mln USD, a zakon maltański o wartości 3 mln zł – poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. Potrzeby zamiast maleć, cały czas rosną - wskazano.

[ TEMATY ]

Ukraina

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W siedzibie KEP w czwartek odbyła się konferencja prasowa, w czasie której przedstawiciele Caritasu Polska, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Rycerzy Kolumba i zakonu maltańskiego podsumowali pomoc Kościoła w Polsce dla Ukrainy w ciągu ostatniego roku wojny.

"Dzięki pomocy +świadomej części świata+ żyjemy, ale regularnie odczuwamy skutki trwającej wojna w postaci choćby ataków rakietowych" - powiedział ukraiński rzymskokatolicki biskup diecezjalny kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki SDB.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniał, że dzięki miejscowej Caritas zorganizowano np. świetlice dla dzieci, które zastępują przedszkola dając możliwość rodzicom, zwłaszcza matkom, podjęcia pracy".

Powiedział, że jednym z największych obecnie wyzwań jest dostęp do leków. "Brakuje leków i artykułów medycznych, których potrzebują nie tylko żołnierze, ale także cywile" - zaznaczył hierarcha.

Zwrócił także uwagę, że setki osób, zwłaszcza wewnętrznych uchodźców, codziennie korzysta z kuchni socjalnych, gdzie przygotowywane są gorące posiłki. "Ludzie wracają do nawet na wpół zrujnowanych mieszkań lub na całkiem inne tereny, gdzie nie mają niczego, nawet pracy" - powiedział bp kijowsko-żytomierski.

Dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki poinformował, że "w ciągu ostatniego roku organizacja udzieliła pomocy ponad 1 mln uchodźców z Ukrainy, w tym 570 tys. osobom na Ukrainie i 500 tys. w Polsce". "Wartość wsparcia przekazanego na Ukrainę w drugim roku wojny na pomoc rzeczową i finansową to 61 mln zł, zaś uchodźcom w Polsce to 87 mln zł" - powiedział ks. Iżycki.

Pomoc ludziom w Ukrainie świadczona jest za pośrednictwem dwóch dużych programów: "Paczka dla Ukrainy" i "Rodzina Rodzinie". Paczki przechodzą za pośrednictwem prowadzonych przez Caritas hubów do Lwowa, skąd są dystrybuowane na całą Ukrainę.

"Na program +Paczka dla Ukrainy+ przeznaczyliśmy w ciągu ostatniego roku 31,5 mln złotych" - powiedział ks. Iżycki. Poinformował, że "w sumie wysłano ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi". "Koszt jednej paczki to 350 zł. Zakładamy, że wystarcza na dwa tygodnie" - powiedział ks. Iżycki.

Reklama

W październiku 2022 r. Caritas Polska rozpoczęła programu Rodzina Rodzinie. Początkowo obejmował on ponad 620 rodzin w diecezji kijowsko-żytomierskiej, natomiast korzysta z niego 1800 rodzin w dwóch diecezjach: kijowsko-żytomierskiej i charkowsko-zaporskiej.

"W 28 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce zarejestrowanych jest 92 tys. osób z Ukrainy, z tego 30 tys. to dzieci" - powiedział ks. Iżycki. "Ze wsparcia integracyjnego i psychologicznego w ciągu ostatniego roku wojny skorzystało 70 tys. dorosłych i najmłodszych" - dodał.

Zwrócił uwagę, że w Polsce przebywają także ukraińskie dzieci z pieczy zastępczej, którymi opiekuje się Caritas. Specjalnie dla nich została wybudowana placówka edukacyjna pod Częstochową, z której korzysta 74 dzieci - powiedział dyrektor Caritas Polska.

Podkreślił, że "potrzeby zamiast maleć cały czas rosną".

Działający przy Konferencji Episkopatu Polski Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie od 2022 r. przekazał ofiarom wojny w Ukrainie 3,2 mln zł, z tego w ostatnim roku ponad 1 mln 600 tys. zł - poinformował dyrektor zespołu ks. Leszek Kryża. Dodał, że za wschodnią granicę pojechały do tej pory 53 duże transporty humanitarne, z tego w ostatnim roku - 24 transporty. Z tych pieniędzy zakupiono m.in. artykuły medyczne, środki czystości, a także generatory prądotwórcze i piecyki do ogrzewania. Wsparliśmy także funkcjonowanie świetlic dla dzieci w Charkowie czy organizowane przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr od Aniołów spotkania dla najmłodszych w różnych wioskach, do których udaje im się dotrzeć ze specjalnym programem.

"Dzięki darczyńcom z Polski udało się np. zorganizować szwalnię dla kobiet, w której szyją kurtki czy pościel" - powiedział ks. Kryża. Dodał, że dzięki wsparciu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie udało się wysłać 500 młodych z Ukrainy na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

Reklama

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba poinformował, że dzięki funduszowi solidarności organizacja przekazała na pomoc mieszkańcom Ukrainy od lutego 2022 r. wsparcie o wartości 22 mln dolarów, z czego w ostatnim roku było to 2 mln dolarów.

"Do tej pory przekazaliśmy ponad 250 tys. paczek, z czego ponad 50 tys. w 2023 r. oraz kilkanaście tysięcy poprzez akcje parafialne w oparciu o zbiórki na terenie Polski podczas akcji +Jałmużna Wielkopostna+" - powiedział Zuba.

Wśród nowych projektów w 2023 r. wymienił: usuwanie min lądowych i niewybuchów na Ukrainie, zakup kilkuset wózków inwalidzkich, zakup blisko 4 tys. kurtek dla dzieci czy porady prawne i pomoc psychologiczna w Centrach Miłosierdzia, których na terenie Polski jest 8, w tym. m.in. w Warszawie, Radomiu i Częstochowie oraz kilka na Ukrainie.

Marek Grzymowski, wiceprezes zarządu Fundacji Pomoc Maltańska-Maltańska Służba Medyczna z zakonu maltańskiego poinformował, że "zakon przekazał dotąd pomoc o wartości 100 mln zł (w ciągu ostatniego roku 3 mln zł - PAP)".

"Ponad 300 tys. zł wydaliśmy na bieliznę termiczną dla żołnierzy" - powiedział Grzymowski. Wyjaśnił, że pomoc materialna pochodzi z zakonu maltańskiego m.in. we Francji czy w USA. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2024-02-22 14:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: w porannym ostrzale Kijowa zginęli ludzie, są też ranni

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Kolejne eksplozje słychać w poniedziałek rano w Kijowie – przekazują użytkownicy serwisu Telegram. Obecna na miejscu korespondentka PAP widziała dym po wybuchu rosyjskiego pocisku w dzielnicy Peczersk w centrum ukraińskiej stolicy.


Podziel się cytatem


Doradca szefa MSW Anton Heraszczenko poinformował o rakiecie, która uderzyła w podwórko jednego z kijowskich przedszkoli.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Matko z Loreto spod Kamieńczyka, módl się za nami...

2024-05-28 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Święty Domek w Loreto

Historia powstania kaplicy w Loretto sięga drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

Rozważanie 29

CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzęmięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-29 16:25

pixabay.com

30 maja będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, a następny dzień to piątek. Katolików obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy udzielona zostanie dyspensa przez biskupa diecezjalnego. Jak to wygląda w archidiecezji wrocławskiej?

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I - znosi “post piątkowy”) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II - nie znosi “postu piątkowego”)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję