Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pożegnanie śp. ks. Macieja Piskorskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- „Ja wiem, wybawca mój żyje i jako ostatni nad moim prochem stanie” - to jest nasze najgłębsze przekonanie, że ostatnim, który staje nad nami, jest Pan Jezus. Do niego należy ostatnie słowo w życiu księdza Macieja! – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. żałobnej śp. ks. Macieja Piskorskiego.

Wikariusz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi – Retkini i kierownik Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę, zmarł w 42 roku życia i 17 roku kapłaństwa. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zmarły ksiądz Maciej był w siedmiu parafiach naszej archidiecezji. Ostatnie półtora roku tu – w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Retkini. Miał młodzieżowe powołanie do kapłaństwa. Uzasadniając podanie do rektora, podawał działalność w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, do którego włączył się w siódmej klasie szkoły podstawowej. Urodził się do kapłaństwa w środowisku duszpasterstwa młodzieży, związany z parafią św. Maksymiliana M. Kolbe w Pabianicach (…) Księdza Macieja zapamiętam z wielu rozmów, z ostatnich Światowych Dni Młodzieży, gdzie poproszony w ostatniej chwili, zgodził się pojechać z taką nie najłatwiejszą grupą młodzieży do Lizbony. Zrobił to bardzo pięknie, wspaniale tam się pokazał z młodymi. I zapamiętam go także z takiego zaangażowania, które w nim narastało przez ostatnie lata, by organizować pielgrzymkę rowerową z Łodzi na Jasną Górę. To się stało jego pasją. Dbał o to, by była to pielgrzymka modlitwy, słuchania słowa, ale także, by była bezpieczna. Jeśli mamy takie wspomnienia związane z księdzem Maciejem, tym bardziej jesteśmy bezradni przy tej trumnie. Stoimy przy niej z miłością, ale i wieloma pytaniami takie bezradności. Niech te nasze emocje otwierają nas na to przepiękne zdanie, które jest zapisane w Księdze Hioba „Ja wiem, wybawca mój żyje i jako ostatni nad moim prochem stanie”. I to jest nasze najgłębsze przekonanie, że ostatnim, który staje, jest Pan Jezus. Do niego należy ostatnie słowo w życiu księdza Macieja. Pan Jezus już dzisiaj stoi nad tą trumną i życie księdza Macieja bierze w swoje ręce. Nie ma mocniejszych rąk niż ręce Jezusa. Nie ma lepszego miejsca na świecie niż znaleźć się w rękach Jezusowych. Wiara Hioba jest wiarą księdza Macieja, i nasza wiarą dzisiaj. Ostatnie słowo należy do Jezusa – na szczęście! I z tą wiarą wejdźmy w Eucharystię, która jest zanurzeniem każdego z nas w śmierć i zmartwychwstanie Pana. I w niej zanurzamy życie i śmierć księdza Macieja – mówił kard. Grzegorz Ryś we wstępie do Mszy św. żałobnej.

Reklama

W Mszy św. licznie uczestniczyli kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele grup parafialnych oraz wierni ostatniej parafii zmarłego kapłana. Homilię wygłosił ks. Łukasz Tarnawski, proboszcz parafii św. Kazimierza w Łodzi, kolega kursowy Zmarłego. - Zawsze Eucharystia była dla niego ważna, zawsze się do niej przygotowywał i była dla niego priorytetem. Maciej miał piękny czas. Jak wspomniał ksiądz kardynał, przez ostatnie dwa lata był bardzo otwarty na działania przygotowania pielgrzymki rowerowej na Jasną Górę. To przynosiło mu wiele radości. Czy wyjazd do Lizbony, wspomniany we wstępnie przez księdza Kardynała. Dziękujemy Panu Bogu za ten piękny czas księdza Macieja! (…) To takie mocne kapłańskie słowo, kiedy podczas święceń kapłańskich składaliśmy przyrzeczenia naszemu pasterzowi, który mówi: „Niech Bóg, który rozpoczął w Tobie dobre dzieło, sam tego dokona”. Wierzymy, że właśnie teraz tego dokonałeś. Maciek na obrazku prymicyjnym napisał: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmogący, a Jego imię jest święte”. Oddajemy Ci naszego brata, prosimy, by pragnienia, które niosły go w kapłaństwie, w Tobie się realizowały. A nas niech prowadzą do świętości, a w tym doświadczeniu jesteśmy sobie bardzo potrzebni! – mówił ks. Łukasz Tarnawski.

Reklama

Zgodnie ze zwyczajem, na zakończenie Mszy św., trumnę z ciałem Zmarłego kapłana wynieśli ze świątyni koledzy kursowi, który razem zostali wyświęceni na kapłanów.

Msza św. pogrzebowa  zostanie odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Pabianicach przy ul. 20 stycznia 77, w piątek 23 lutego o godz. 13:00, zaś po niej nastąpi złożenie doczesnych szczątków śp. księdza Macieja do grobu rodzinnego na cmentarzu rzymskokatolickim w Pabianicach.

2024-02-23 09:25

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Ozorków: 11. Piesza Pielgrzymka z Ozorkowa na Jasną Górę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

20 sierpnia wyruszyła 11. Piesza Pielgrzymka z Ozorkowa na Jasną Górę. 80 pątników dotrze do tronu Matki Bożej w środę.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kaliska: niedziela wsparcia budujących się kościołów

2024-05-24 17:03

[ TEMATY ]

Kalisz

budowa kościoła

http://www.parafiajanapawla2.pl

Projekt nowego kościoła św. Jana Pawła II w Kaliszu

Projekt nowego kościoła św. Jana Pawła II w Kaliszu

W diecezji kaliskiej trwa budowa dwóch kościołów parafialnych: kościoła pw. św. Jana Pawła II na os. Dobrzec w Kaliszu oraz kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego na os. Chmielnik w Kaliszu. Biskup kaliski prosi wiernych, aby w duchu solidarności wsparli modlitwą oraz środkami finansowymi budowę tych świątyń.

Bp Damian Bryl podkreśla, że wznoszenie kościołów wymaga wielkiego nakładu czasu, sił i środków materialnych. - Wierni obu wspólnot wraz ze swymi duszpasterzami niestrudzenie podejmują wysiłki, aby móc cieszyć się własną świątynią - napisał biskup kaliski w komunikacie do wiernych diecezji kaliskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci z Gazy pozdrawiają papieża: „Dziękujemy, że zawsze jesteś z nami”

2024-05-24 18:35

[ TEMATY ]

strefa gazy

papież Franciszek

PAP/Alessandro Di Meo

„Papieżu Franciszku, dziękujemy, że zawsze jesteś z nami” - mówią dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie w nagraniu wideo w przeddzień pierwszego Światowego Dnia Dzieci, którego obchody rozpoczynają się jutro na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Ich kulminacją będzie niedzielna Msza św. na placu św. Piotra.

- Chcieliśmy w jakiś sposób wziąć udział w tym spotkaniu, wysyłając pozdrowienia Ojcu Świętemu i wszystkim dzieciom, które będą tam obecne - wyjaśnia proboszcz, ks. Gabriel Romanelli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję