Reklama

Niedziela Wrocławska

Trzy Chóry Jeden Głos

Już za tydzień do Wrocławia przyjadą chóry ze szkół katolickich Słowacji i Słowenii.

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Trzy Chóry – Jeden Głos” to projekt, który połączył Biskupie Gimnazjum Klasyczne im. św. Stanisława Kostki (Lublana, Słowenia), Gimnazjum Zakonu Pijarów im. Józefa Braneckiego (Trenczyn, Słowacja) i Ogólnokształcące Liceum Salezjańskie we Wrocławiu. – O współpracę poprosiła nas szkoła ze Słowenii. Mieliśmy za sobą już krótką współpracę kilka lat temu, teraz zaprosili nas do projektu chóralnego realizowanego trójstronnie razem ze szkołą ze Słowacji. Do tej pory trzecim partnerem było Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie, ale w związku ze zmianami w szkole ta współpraca się zakończyła, a zaproszenie do chóralnego projektu otrzymało Liceum Salezjańskie. Bardzo mnie to cieszy, zwłaszcza, że jedną z ważnych i mocnych stron Salezu jest umuzykalnianie uczniów – rozwija się u nas szkolna orkiestra dęta, Salez Drumline, Salez Band i chóry – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich „Don Bosco” ks. Jerzy Babiak.

Ksiądz dyrektor wskazuje na dwie ogromne wartości międzynarodowej wymiany chóralnej: – Po pierwsze spotkanie trzech europejskich szkół katolickich prężnie działających, czyli szansa na wymianę doświadczeń, na poznanie się młodych katolików różnych narodowości, na budowanie jedności między uczniami. Czas wzajemnego umocnienia i dobrego wspólnego przebywania. A po drugie ubogacenie wspaniałym doświadczeniem muzycznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szkoły ze Słowacji i Słowenii mają bardzo mocną tradycję chóralną. – Tam śpiewanie w szkolnym chórze jest czymś bardzo naturalnym, a chóry liczą nawet po kilkuset uczniów. Szkoła ze Słowacji jeździ na tourne koncertowe m.in. do Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że ten projekt zmotywuje naszych uczniów do angażowania się w śpiew i wzmocni naszą tożsamość muzyczną – mówi ks. Jerzy Babiak.

Co roku spotkania odbywać się będą w innym kraju. – Zaczynamy od Wrocławia, w przyszłym roku spotkanie na Słowenii, za dwa lata na Słowacji. I tak cyklicznie. Uczniowie przyjeżdżają na cztery dni, wspólnie uczestniczą w warsztatach chóralnych, a oprócz tego oczywiście integracja, poznawanie miasta, kultury, historii Polski. Zaplanowane są również koncerty – chóry Ze Słowacji i Słowenii mają naprawdę bardzo bogaty i piękny repertuar, ich występy są na bardzo wysokim poziomie muzycznym, będą więc także koncertować we Wrocławiu – dodaje ks. Babiak.

Reklama

Przygotowane zostały trzy większe koncerty – główny odbędzie się 3 marca o godz. 19.00 w Oratorium Marianum. – To koncert finałowy, gdzie razem wystąpią trzy chóry – ponad 120 uczniów – zaprezentuje się też m.in. zespół smyczkowy Salezu. Wstęp jest wolny, serdecznie wszystkich zapraszamy. Dzień wcześniej zapraszamy do Bazyliki Garnizonowej. O godz. 18.00 połączone chóry będą śpiewać podczas Mszy św., a po Eucharystii odbędzie się koncert – zaprasza na występy dyrektor Salezu.

Tygodnik "Niedziela" objął wydarzenie swoim patronatem.

2024-02-23 09:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcarski kardynał ostrzega przed klerykalizacją świeckich

2024-05-24 17:45

[ TEMATY ]

kardynał

świeccy

Szwajcaria

Karol Porwich/Niedziela

Szwajcarski kardynał Emil Paul Tscherrig, były nuncjusz apostolski we Włoszech i San Marino, ostrzega przed klerykalizacją świeckich - zastępowaniem księży rodzajem świeckiego kapłaństwa. To często prowadzi do napięć, gdyż księża i świeccy mają różne zadania.

„Kapłan ma swoje zadanie, świeccy swoje: tylko we współpracy i komplementarności tych dwóch powołań jesteśmy Kościołem, jak nauczył nas Sobór Watykański II” - podkreślił emerytowany nuncjusz w rozmowie z portalem internetowym „kath.ch” 23 maja. Tłumaczył, że Kościół jest ludem w drodze i musi nieustannie godzić się ze zmianami zachodzącymi w świecie.

CZYTAJ DALEJ

Odbędzie się beatyfikacja ks. Stanisława Streicha – kapłana zabitego przez komunistę

2024-05-24 14:33

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

beatyfikacja

episkopat.news

Ksiądz Stanisław Kostka Streich

Ksiądz Stanisław Kostka Streich

"Niech żyje komunizm!", "Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!" - krzyczał z ambony zabójca ks. Streicha juz po oddaniu strzałów. Tragiczne wydarzenia miały miejsce 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Pogrzeb cieszącego się ogromnym szacunkiem proboszcza zgromadził ok. 20 tys. ludzi i stał się okazją do manifestacji uczuć religijnych mieszkańców Wielkopolski. Wczoraj papież Franciszek upoważnił Dykasterię ds. Kanonizacyjnych do promulgowani dekretu o męczeństwie ks. Streicha, zezwalając tym samym na beatyfikację.

Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy jako syn Franciszka i Władysławy z domu Birzyńskiej. Miał jeszcze młodszych braci: Kazimierza, który zmarł na błonicę w wieku pięciu lat oraz Czesława urodzonego w 1913 r. Po maturze przyjęto go do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył 6 czerwca 1925 roku, przyjmując święcenia kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”

2024-05-24 19:56

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” prowadzone są w ostatni weekend każdego miesiąca. Odbywają się one na Jasnej Górze od przeszło dwóch lat, więc wpisały się już w cykl jasnogórskich posług.

Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję