Reklama

Niedziela Wrocławska

Trzy Chóry Jeden Głos

Już za tydzień do Wrocławia przyjadą chóry ze szkół katolickich Słowacji i Słowenii.

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Trzy Chóry – Jeden Głos” to projekt, który połączył Biskupie Gimnazjum Klasyczne im. św. Stanisława Kostki (Lublana, Słowenia), Gimnazjum Zakonu Pijarów im. Józefa Braneckiego (Trenczyn, Słowacja) i Ogólnokształcące Liceum Salezjańskie we Wrocławiu. – O współpracę poprosiła nas szkoła ze Słowenii. Mieliśmy za sobą już krótką współpracę kilka lat temu, teraz zaprosili nas do projektu chóralnego realizowanego trójstronnie razem ze szkołą ze Słowacji. Do tej pory trzecim partnerem było Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie, ale w związku ze zmianami w szkole ta współpraca się zakończyła, a zaproszenie do chóralnego projektu otrzymało Liceum Salezjańskie. Bardzo mnie to cieszy, zwłaszcza, że jedną z ważnych i mocnych stron Salezu jest umuzykalnianie uczniów – rozwija się u nas szkolna orkiestra dęta, Salez Drumline, Salez Band i chóry – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich „Don Bosco” ks. Jerzy Babiak.

Ksiądz dyrektor wskazuje na dwie ogromne wartości międzynarodowej wymiany chóralnej: – Po pierwsze spotkanie trzech europejskich szkół katolickich prężnie działających, czyli szansa na wymianę doświadczeń, na poznanie się młodych katolików różnych narodowości, na budowanie jedności między uczniami. Czas wzajemnego umocnienia i dobrego wspólnego przebywania. A po drugie ubogacenie wspaniałym doświadczeniem muzycznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szkoły ze Słowacji i Słowenii mają bardzo mocną tradycję chóralną. – Tam śpiewanie w szkolnym chórze jest czymś bardzo naturalnym, a chóry liczą nawet po kilkuset uczniów. Szkoła ze Słowacji jeździ na tourne koncertowe m.in. do Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że ten projekt zmotywuje naszych uczniów do angażowania się w śpiew i wzmocni naszą tożsamość muzyczną – mówi ks. Jerzy Babiak.

Co roku spotkania odbywać się będą w innym kraju. – Zaczynamy od Wrocławia, w przyszłym roku spotkanie na Słowenii, za dwa lata na Słowacji. I tak cyklicznie. Uczniowie przyjeżdżają na cztery dni, wspólnie uczestniczą w warsztatach chóralnych, a oprócz tego oczywiście integracja, poznawanie miasta, kultury, historii Polski. Zaplanowane są również koncerty – chóry Ze Słowacji i Słowenii mają naprawdę bardzo bogaty i piękny repertuar, ich występy są na bardzo wysokim poziomie muzycznym, będą więc także koncertować we Wrocławiu – dodaje ks. Babiak.

Reklama

Przygotowane zostały trzy większe koncerty – główny odbędzie się 3 marca o godz. 19.00 w Oratorium Marianum. – To koncert finałowy, gdzie razem wystąpią trzy chóry – ponad 120 uczniów – zaprezentuje się też m.in. zespół smyczkowy Salezu. Wstęp jest wolny, serdecznie wszystkich zapraszamy. Dzień wcześniej zapraszamy do Bazyliki Garnizonowej. O godz. 18.00 połączone chóry będą śpiewać podczas Mszy św., a po Eucharystii odbędzie się koncert – zaprasza na występy dyrektor Salezu.

Tygodnik "Niedziela" objął wydarzenie swoim patronatem.

2024-02-23 09:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na „Regina caeli”: jesteśmy miłością życia Jezusa

2024-04-21 12:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Jezus myśli o każdym z nas jako o miłości swojego życia - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Regina caeli”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Jezus Dobry Pasterz, któremu poświęcona jest w liturgii dzisiejsza niedziela, „daje życie swoje za owce”. Nie jest „najemnikiem, któremu nie zależy na owcach, ale tym, który je zna”. „On nas zna, woła nas po imieniu, a kiedy zbłądzimy, szuka nas, aż nas znajdzie. Co więcej: Jezus jest nie tylko dobrym pasterzem, który dzieli życie owczarni; jest Dobrym Pasterzem, który ofiarował za nas swoje życie i po zmartwychwstaniu, dał nam swojego Ducha” - wyjaśnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiono inicjatywę wieloreligijnej Jerozolimy

2024-04-21 20:11

[ TEMATY ]

Jerozolima

Magdalena Pijewska

Jerozolima jest święta dla nich wszystkich: dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Każda z religii Abrahama ma swoje własne spojrzenie na Święte Miasto. Jednak wyjątkowość Jerozolimy polega na tym, że członkowie tych trzech religii żyją tu razem na bardzo małej przestrzeni; że znajdują tu swoje historyczne początki; i że koncentruje się tu duża liczba miejsc świętych. Ten uniwersalny charakter Świętego Miasta zakłada międzyreligijne współistnienie i współistnienie na równych prawach. Staje się to niebezpieczne, gdy jedna ze stron potwierdza i egzekwuje swoje własne roszczenia kosztem i ze szkodą dla innych. Tę złożoną sytuację ilustruje nowe badanie i model 3D Jerozolimy.

Uznany ekspert w dziedzinie geopolityki Izraela, prawnik Danny Seidemann, założyciel i szef organizacji pozarządowej Terrestrial Jerusalem (Ziemskie Jeruzalem), zidentyfikował około 700 miejsc kultu religijnego i miejsc należących do Żydów, chrześcijan i muzułmanów w Starym Mieście Jerozolimy i jego okolicach. W swoim modelu oznaczył je kropkami żółtymi, zielonymi i niebieskimi: około 270 miejsc chrześcijańskich, 200 muzułmańskich i 100 żydowskich, a także liczne miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję