Reklama

Inicjatywy

Rok Wiary w diecezji

Wobec ofensywy laicyzmu nie wystarczy sama tylko celebracja sakramentów. Nie wystarczy szkolna katecheza, mająca nieraz formę jednej z wielu lekcji. Nie wystarczą ogłoszenia parafialne na końcu Mszy św. Mamy wziąć do rąk Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać czego żąda od nas Pan - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz

Niedziela sandomierska 43/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Adam Stachowicz

Procesja rozpoczynająca uroczystość inauguracji Roku Wiary w bazylice katedralnej w Sandomierzu

Procesja rozpoczynająca uroczystość inauguracji Roku Wiary w bazylice katedralnej w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kościele powszechnym rozpoczął się 11 października „Rok Wiary”, ogłoszony przez Benedykta XVI. Papież w Motu Proprio „PortaFidei” pisze, że jest „zachętą do autentycznego i nowego nawrócenia się do Pana, jedynego Zbawiciela świata” (Porta Fidei, 6). Ojciec Święty podkreślił, że dokonał tego z powodu głębokiego kryzysu wiary, który dotknął wielu ludzi. Podkreśla również, że w Kościele należy zintensyfikować celebrację wiary w liturgii, szczególnie w Eucharystii; odkryć na nowo prawdy wiary, wyjaśnione szczególnie w Katechizmie. Zakończenie tego czasu łaski nastąpi w Uroczystość Chrystusa Króla 24 listopada 2013 r. Rozpoczęcie związane było z 50. rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznicą promulgowania Katechizmu Kościoła Katolickiego.

W diecezji

Bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski z udziałem kapłanów, wiernych, w tym przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń rozpoczęli w bazylice katedralnej w Sandomierzu 11 października obchody Roku Wiary na terenie naszej diecezji.
Podczas homilii bp Edward Frankowski wskazał na rozpoczynający się Rok Wiary, jako czas nie tylko pomnażania Bożego daru wiary, ale także owocnego jej przeżywania. - Odnówmy nasze przyrzeczenie wierności Bogu, aby nie tylko trwać w wierze, ale wzrastać w niej, dojrzewać i przede wszystkim, aby wydać jej owoce - mówił Kaznodzieja.
Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował diecezjalny Rok Wiary symbolicznym przekazaniem przedstawicielom parafii, zgromadzeń zakonnych i młodzieży ksiąg z tekstami soborowymi oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. - Rok Wiary ma służyć temu, aby każdy z nas indywidualnie i we wspólnocie uświadomił sobie, iż wiara jest największym skarbem, jaki posiadamy, skarbem o który trzeba się troszczyć i tak z niego korzystać, aby przynosił jak najobfitsze owoce - mówił do zgromadzonych bp Nitkiewicz. - Ojciec Święty Benedykt XVI przypomina nam, że wiara rodzi się ze spotkania z Chrystusem. Dzięki zjednoczeniu z Chrystusem pozostaje żywa i przynosi owoce. Temu będą sprzyjały różne inicjatywy duszpasterskie, jakie zaplanowaliśmy w naszej diecezji. Wierzę głęboko, że również każda parafia podejmie w związku z tym bardzo konkretne kroki. Wobec ofensywy laicyzmu nie wystarczy bowiem sama tylko celebracja sakramentów. Nie wystarczy szkolna katecheza mająca nieraz formę jednej z wielu lekcji. Nie wystarczą ogłoszenia parafialne na końcu Mszy św. Mamy wziąć do rąk Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać czego żąda od nas Pan, umacniać wiarę i dzielić się Dobrą Nowiną z innymi, którzy są daleko od Chrystusa i Kościoła - wskazywał Ksiądz Biskup. - Niech ten rok umocni gorliwość tych, którzy już to czynią. Niech rozbudzi większy zapał w tych, którzy odczuwają znużenie lub stali się letni. Niech obudzi śpiących - dodał Pasterz diecezji.
Uroczyście zostały wniesione do świątyni Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK) i dokumenty Soboru Watykańskiego II. Biskup Ordynariusz przekazał te znaczące dla Kościoła teskty przedstawicielom grup duszpasterskich.
Na początku roku szkolnego i katechetycznego odbyło się również sympozjum katechetyczno-pastoralne, którego zasadniczym tematem było zagadnienie: „Wiara i jej przekazywanie w katechezie”. W całej diecezji kontynuowana będzie podjęta wcześniej inicjatywa katechez przed Mszą św. Katechezy te dotyczyć będą Eucharystii i następnych sakramentów.
Wydział Duszpasterski podkreśla, że w każdej parafii powinny być prowadzone katechezy przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych, mające na celu wyjaśnienie sakramentu i pogłębienie wiary. W diecezji rozpoczęła się również peregrynacja relikwii bł. Czesława, połączona z sympozjum ku Jego czci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W parafiach

W każdym kościele parafialnym natomiast proboszczowie i rektorzy wraz ze swymi współpracownikami zainaugurowali Rok Wiary w niedzielę 14 października. W każdej parafii również uroczyście wniesiono do kościoła Katechizm Kościoła Katolickiego oraz dokumenty Soboru Watykańskiego II i wraz z logo Roku Wiary umieszczono w widocznym miejscu, bądź w bocznym ołtarzu.
Z inicjatyw jakie możemy podejmować w parafiach Wydział Duszpasterski przypomina o zorganizowaniu rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w oparciu o KKK i Dekalog. W Wielkim Poście 23 marca, przed Niedzielą Palmową, dodatkowo zachęca do zorganizowania nabożeństwa pokutno-przebłagalnego za grzechy przeciwko wierze.

Reklama

Inicjatywy

Od listopada w większych miastach diecezji: Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu, Połańcu, Staszowie, Ożarowie, Janowie Lubelskim, Nisku i Stalowej Woli będą organizowane Konwersatoria Wiary.
Uczestnicy przyszłorocznej pielgrzymki pieszej na Jasną Górę rozważać będą zagadnienia dotyczące głównych prawd wiary.
Na Świętym Krzyżu, 9 czerwca 2013 r., zorganizowane zostanie spotkanie Ruchów i Stowarzyszeń połączone z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w ramach przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski.
W Sandomierzu natomiast odbędzie się ogólnodiecezjalne nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu-Nabrzeziu
Mówiąc o pielgrzymkach należy wspomnieć inicjatywę zorganizowania pielgrzymowania śladami świadków wiary diecezji sandomierskiej. Obejmuje ono odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych, błogosławionych lub sług Bożych diecezji sandomierskiej.

Dla młodzieży

Ruch Światło-Życie (Oaza) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) podejmą w Roku Wiary zadanie ewangelizacyjne, które miałoby polegać na tym, że każda istniejąca już wspólnota postara się o założenie w sąsiedniej parafii grupy duszpasterskiej i przez cały rok podejmie się opieki formacyjnej nad nią.
W szkołach średnich kontynuowane będą warsztaty Eutrapelia, których tematem wiodącym będzie wiara. Katecheci i nauczyciele zachęcani są, aby zorganizować np. weekendowe lub 2-3 dniowe rekolekcje zamknięte dla bierzmowanych lub maturzystów. Dla młodzieży został, również w skali światowej i ogólnopolskiej, wydany specjalny katechizm oparty o KKK - YouCat. W diecezji i w parafiach odbędzie się jego promocja i do ręki dostaną go bierzmowani jako pamiątkę sakramentu.

Od redakcji

Jako redakcja „Niedzieli sandomierskiej” wraz z innymi diecezjalnymi mediami katolickimi, chcemy zorganizować Diecezjalny Konkurs Wiedzy na temat Prawd Katechizmowych. O szczegółach będziemy informować w kolejnych numerach naszego pisma.
24 listopada 2013 r. nastąpi zamknięcie Roku Wiary, połączone z uroczystym wyznaniem wiary we wszystkich kościołach diecezji.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzykujące rodziny podbiły dolny Śląsk

Niedziela wrocławska 48/2012, str. 5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

rok

muzyka

MZ

Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubziny podczas koncertu w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubziny podczas koncertu w Klinice Transplantacji
Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Znany dolnośląski działacz kultury Marek Rostecki był w 1976 r. inicjatorem Ogólnopolskich Spotkań Muzykujących Rodzin. Przygotował trzynaście edycji tej cieszącej się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wykonawców jak i publiczności imprezy. W tym roku po latach przerwy Marek Rostecki postanowił wspólnie z Bronisławem Pałysem, dyrektorem Wydziału Programów Katolickich i Patriotycznych PSE „Polest” reaktywować to przedsięwzięcie. Znaleźli sojuszników w osobach m.in. ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Andrzeja Kosowskiego, marszałka województwa dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki Piotra Borkowskiego, dyrektora Hotelu „Tumskiego” Zbigniewa Pasieki, szefa Filharmonii Wrocławskiej Andrzeja Kosendiaka oraz gospodarza Klubu Muzyki i Literatury Ryszarda Sławczyńskiego i prezesa Przedsiębiorstwa Projektowo-Budowlanego „Mat” Władysława Piszczałki. Dzięki nim można było zaprosić do Wrocławia kilkanaście muzykujących rodzin z całego kraju.

CZYTAJ DALEJ

Pro-life. Pro-love. Rodzina na medal

[ TEMATY ]

rodzina

Rycerze Kolumba

prolife

p. Maciej Maziarka

Może nawet nie nazwalibyśmy się wyłącznie pro-life, a bardziej pro-love. To, co św. Jan Paweł II nazywał cywilizacją życia i miłości. Rodzina, która ma korzenie w Bogu, który jest Miłością, jest Siłą dla dzisiejszego świata, dla naszych małych wspólnot, ale i dla całego narodu – mówią państwo Angelika i Michał Steciakowie – Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba, rodzice dwojga adoptowanych dzieci.

Agata Kowalska: Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba – to brzmi dumnie. W jakich okolicznościach zostali Państwo uhonorowani nagrodą? Kto może otrzymać takie wyróżnienie?

CZYTAJ DALEJ

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

ks. Krzysztof Papierz

pogrzeb taty kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 27 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk. W modlitwie i żałobie ks. Krzysztofowi towarzyszyła nie tylko rodzina i kapłani, ale także siostry zakonne oraz wierni, którzy przybyli z parafii, gdzie posługiwał syn zmarłego: ze Świebodzic, Strzegomia i Ścinawki Dolnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję