Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nowy Plac Wolności

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łodzianie uroczyście odebrali odnowiony Plac Wolności stanowiący symbol miasta.

Na mieszkańców Łodzi i okolic, którzy przyszli na otwarcie nowo wyremontowanej Ikony Łodzi - Placu Wolności - czekały liczne atrakcje, wycieczki z przewodnikiem i słodki poczęstunek. Największa kolejka ustawiła się do Muzeum Kanału „Dętka”, która tego dnia oferowała bezpłatne zwiedzanie unikatowych korytarzy dawnych kanałów deszczowych pod placem. Poza tym można było odwiedzić Muzeum Farmacji i Archiwum Państwowe, mieszczące się w budynku dawnego ratusza miejskiego, a także przejechać się zabytkową linią tramwajową. Mieszkańcy przybyli tłumnie, by na własne oczy zobaczyć jak plac wygląda po modernizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten ośmiokątny plac rozpoczyna najsłynniejszą łódzką ulicę – Piotrkowską, a swoim kształtem wyróżnia się wśród podobnych polskich, a nawet światowych form urbanistycznych. Plac Wolności w nowej odsłonie jest bardziej zielony. Zostało tu zasadzonych ponad 60 drzew, kilka tysięcy krzewów oraz trawy i byliny. Zieleń otoczyła także plac zabaw, ze sprzętami dostosowanymi do potrzeb dzieci w różnym wieku. Atrakcją tej nowej miejskiej przestrzeni jest też odsłonięty kilka miesięcy temu pomnik - 600 kostek na 600. urodziny Łodzi. 

Reklama

Co ważne, na nowym placu, całkowite pierwszeństwo mają piesi, którzy mogą przechodzić przez wytyczone ulice wokół północnej części w każdym, dowolnym miejscu. Całkowicie zlikwidowane zostały tutaj parkingi, pojawiły się nowe przystanki tramwajowe, a wejście do Muzeum Kanału „Dętka” zyskało nowe szklane oblicze.

Remont rozpoczęto w kwietniu 2022 r. i pierwotnie miał zakończyć się do grudnia 2023r. Po opóźnieniach, nowo wyremontowany plac oddano do użytkowania 2 marca. Rewitalizacja tej części miasta kosztowała ok. 35,5 mln zł.

Początek istnienia Placu Wolności sięga lat 20. XIX wieku, kiedy to wytyczana była nowa osada sukiennicza, dająca początek wielkoprzemysłowej Łodzi. Ośmiokątny plac, położony na linii starego traktu piotrkowskiego (dziś ulicy Piotrkowskiej), nazwano Nowym Rynkiem, dla odróżnienia go od „Starego Rynku”, położonego kilkaset kilometrów na północ, gdzie znajdowało się dawne centrum rolniczej Łodzi. Przy Nowym Rynku ulokowane były pierwsze reprezentacyjne gmachy wczesnoprzemysłowej Łodzi: budynek ratusza (dziś siedziba Archiwum Państwowego) oraz kościół ewangelicki św. Trójcy. Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. zmieniono nazwę – Nowy Rynek stał się Placem Wolności.

Rynek zyskał nowe oblicze w 1930 r., kiedy to odsłonięto na nim pomnik Tadeusza Kościuszki. Jednak obecny monument został postawiony na nowo już po wojnie, gdyż Niemcy zburzyli go w pierwszych dniach okupacji.

2024-03-05 06:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje szkolne inaczej

Niedziela łódzka 12/2024, str. III

[ TEMATY ]

Łódź

Archiwum prywatne

Aby najmłodsi mogli kształtować serce

Aby najmłodsi mogli kształtować serce

Dlaczego w Szkole Podstawowej im. s´w. Ignacego Loyoli nie ma tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych dla całej społecznos´ci szkolnej?

Odpowiedz´ jest prosta! Poniewaz˙ kaz˙da z klas przez˙ywa je oddzielnie. – Kaz˙da klasa, pocza?wszy od pierwszej az˙ do o´smej, ma w cia?gu roku taki jeden szczego´lny dzien´ na swoje rekolekcje – wyjas´nia ojciec duchowny, o. Jakub Szelka, jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Cud św. Michała Archanioła

2024-05-24 14:59

[ TEMATY ]

świadectwo

Któż jak Bóg

Karol Porwich/Niedziela

Świadectwo Joli to opowieść o pięknej przyjaźni z Wodzem Wojska Anielskiego, o wierze, która jest trwaniem i wzrastaniem. O zawierzeniu i o tym, jak Pan Bóg uzdrawia, usuwa lęk i prowadzi. O św. Michale Archaniele, który strzeże, nawet gdy sytuacja po ludzku wyglądała na bardzo niebezpieczną. O uczeniu się pokory na wzór Michaela, który całym sobą głosi "Któż jak Bóg"

Nie zapowiadało się, że w tym dniu zdarzy się coś niezwykłego, ale cały dzień miałam w sobie odczucie, aby przyjść na 18:00 do Kościoła. Nawet zwolniłam się wcześniej z pracy... Zobaczyłam w naszym kościele coś dziwnego - mówi w swoim świadectwie Jola Pietrzak, żona, mama, pielęgniarka, Rycerka św. Michała Archanioła, twórczyni Hymnu do Św. Michała Archanioła

CZYTAJ DALEJ

44. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę

Rocznica śmierci bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego co roku jest także czasem pielgrzymowania całego środowiska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę. W tym roku będzie to też okazja do szczególnej modlitwy o miłość społeczną i świadomość, że „nasze życie jest tyle warte, ile jest w nim miłości”. Uczestnicy dziękować będą za otrzymane łaski i prosić o błogosławione owoce peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego, która trwa w ich środowisku.

- Jesteśmy w okresie realizacji najważniejszych projektów stowarzyszenia jak: kontynuacja przyznawania Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka, organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej – powiedział Kamil Sulej, prezes zarządu stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję